CanFinWJC

O zlato na mistrovství světa do 20 let bude v Ostravě hrát Kanada s Ruskem. Rozhodly o tom sobotní semifinálové zápasy, v nichž Rusové nejprve udolali Švédy 5:4 po prodloužení, aby si pak zámořský výběr snadno poradil s Finskem 5:0.

Finové tak loňský juniorský titul neobhájí, se švédským rivalem si zahrají o bronz.
Finále bude hokejovou klasikou: velcí soupeři se v něm střetnou na 'dvacítkách' už podesáté za posledních 25 let: Kanada ho vyhrála proti Rusku pětkrát, sborná čtyřikrát. Vyslanci kolébky hokeje doprovázení do Vítkovic tisícovkami fanoušků v něm navíc mohou soupeři oplatit nejvyšší porážku v historii juniorských šampionátů, debakl 0:6 ze základní skupiny.
Uzdravený Lafreniere řídil semifinálovou kanonádu
Bylo to právě v zápase s Ruskem, v němž se zranil kanadský útočník Alexis Lafreniere. Křídlo, které je jasným favoritem na jedničku letošního draftu NHL, se vrátilo do hry ve čtvrtfinále proti Slovensku a pomohlo k hladkému postupu po výhře 6:1. Finům pak dal Lafreniere dva góly a pomohl tak k nečekaně hladké výhře nad čtvrtfinálovými přemožiteli Američanů.
[Pro více článků NHL.com/cs z mistrovství světa juniorů klikněte zde]
Kanada vedla v sobotu večer už v čase 1:47, kdy se po buly prosadil Connor McMichael. O 77 sekund později navýšil náskok parádní bekhendovou kličkou Lafreniere a jeho pozorně hrající spoluhráči žádné drama nepřipustili. 32 zákroky a čistým kontem k tomu pomohl gólman Joel Hofer.
"Díky tomu, že se nám povedlo rychle skórovat a takhle dobře odstartovat, jsme se dostali do klidu a dohráli jsme to tak, jak jsme chtěli," řekl serveru IIHF.com autor jednoho z kanadských gólů, obránce Jamie Drysdale.
"Všichni jsme hráli dobře, všichni přispěli k dobrému výsledku. Ve druhé třetině jsme se od své hry trochu odklonili, ale naše obrana fungovala výborně. A samozřejmě i Hofer, chytal skvěle," dodal útočník Nolan Foote.
Kanada se dostala do finále 'dvacítek' pošesté v posledních deseti letech.
Švédové znovu narazili, po prodloužení slaví Rusko
Vypadá to, jako kdyby na švédských juniorech ležela letitá kletba, kterou ne a ne zlomit. Severské výběry rok co rok ovládají základní skupinu, většinou i přecházejí přes čtvrtfinále, ale semifinále je pro ně stropem.
Švédsko ve skupinách na MS do 20 let ovládlo třineckou skupinu A; ve čtvrtfinále přejelo český tým 5:0. V sobotním semifinále však nestačilo na Rusko, které díky druhé trefě Ivana Morozova rozhodlo prodloužení a po výhře 5:4 postoupilo do finále.

swe rus

"Byl to pro nás neskutečně těžký zápas. Hráli jsme naplno až do konce a dokázali jsme zvítězit, takže jsme šťastní," uvedl podle IIHF.com Morozov, vedle nějž dal dva ruské góly také Jegor Sokolov.
Na švédské straně zazářil při absenci hvězdičky Nilse Hoglandera, který odstoupil se zraněním po pěti minutách hry, obránce Rasmus Sandin. Talentovaný bek draftovaný Toronto Maple Leafs byl u všech branek svého mužstva: dvě dal a na dvě nahrál. Bilanci 1+1 pak měli Samuel Fagemo a Nils Lundkvist.
Švédové se hlavně díky těmto třem hráčům tomu dostali v zápase, v němž prohrávali už 1:3, třemi brankami za sebou do vedení. Jenže na sbornou to nestačilo.
Sokolov svým druhým gólem v čase 48:45 vyrovnal a v prodloužení, kdy většinu času drželi puk Švédové, udeřilo Rusko ze své první vážnější akce. To když si Morozov najel do pásma a střelou o tyčku po třech minutách a 24 sekundách hry ve třech proti třem poslal sbornou do bojů o zlato.
"Tohle je nejlepší moment mé kariéry," jásal útočník Vasilij Podkolzin, desítka draftu 2019 (Vancouver Canucks), který si připsal dvě asistence. "Šanci hrát tady o zlato máte jednou, maximálně dvakrát v životě. Nemůžu tomu uvěřit."
Titul získalo Rusko 'na dvacítkách' naposledy v roce 2011.

Russia over Sweden

Kazachstán zdramatizoval boj o záchranu
Ve druhém duelu série o záchranu v elitní skupině Kazachstán překvapil Německo a po výhře 4:1 si vynutil rozhodující zápas. O sestupu tak rozhodne třetí duel série, hraný ve vítkovické Ostravar Aréně v neděli od 11 hodin.