Rittich Primary

Dělal, co mohl. Pochytal třicet ran soupeřů, zlikvidoval řadu šancí. Ale stejně David Rittich nebyl tak úplně spokojený.
"To je těžké… Prohráli jsme v nájezdech, takže máme jen jeden bod. Vím, že musím být lepší," hodnotil český gólman Calgary Flames poté, co jeho tým padl na ledě San Jose Sharks 2:3.

I v těchto slovech jsou skryty důvody, proč se pětadvacetiletý jihlavský rodák může pomalu těšit na další starty. Rittich po každé šanci skočí nebojácně a s kuráží. Byl to jeho čtvrtý zápas v sezoně, v němž nastoupil od začátku - a hýčká si bilanci 3-0-1.
Jinými slovy: zatím pokaždé pomohl Flames k bodům. To je skvostná vizitka.
"Byl úžasný. Některé jeho zákroky byly vyloženě skvělé," velebil jej kapitán Mark Giordano. "Ukázal hodně sebevědomí, třeba v prodloužení nám hrozně pomohl."
Právě konec nastavené pětiminutovky ukázal, s jakým zápalem Rittich své duely za Flames prožívá. Těsně před sirénou se na něj řítil domácí bek Marc-Edouard Vlasic, jenže český gólman naplno využil svých 191 centimetrů.
"Prostě jsem se chtěl co nejvíc zvětšit, zabrat co nejvíc prostoru," líčil. Povedlo se, což oslavil emotivní gestem.
V Calgary tohle všichni dobře vidí. Že je jedničkou týmu Mike Smith, o tom se nepolemizuje: v ročníku 2017-18 zatím týmu pomohl ke 14 výhrám, drží si úspěšnost zákroků 91,9 procenta. Na ledě strávil již téměř 1800 minut.

Rittich Sharks

Dvojkou měl být Eddie Lack, jenže čísla hovoří jasně. Za svůj čas 136:12 pomohl k jedné výhře, má bídnou úspěšnost 81,3 procenta a až směšný průměr 5,29 inkasované branky na zápas. To Rittich dostal již lehce přes 265 minut - s průměrem 2,04 a úspěšností 92,4 procenta, tedy ještě o něco lepší než u Smithe.
"Je to fakt skvělý gólman," řekl o něm útočník Garnet Hathaway pro list Calgary Herald. "Když se podíváte na šance, které (Sharks) měli, skóre mohlo vypadat hodně jinak. Nemít Davida, kdo ví, jak by to dopadlo… Jen se musíme naučit takové duely dotáhnout do vítězného konce."
Učení je chtivý také Rittich. Však po svém prvním bodově nestoprocentním duelu hned hledal chyby.
"V Severní Americe působím už dva roky, ale tohle byly teprve moje druhé nájezdy. Je to trochu loterie, přesto se v nich musím zlepšit," kál se.
Snad až zbytečně přísně. Překonali jej Joe Pavelski a Joonas Donskoi, kteří to s pukem vážně umí.
"Čelil zkušeným, dobrým střelcům. Neměl to snadné. Hlavně Joe je hrozba pro každého gólmana v lize," zastal se jej i kouč Flames Glen Gulutzan. "Ve chvílích, kdy jsme to od něj potřebovali nejvíce, nám pomohl skvělými zákroky."
Rittich si ale vyčítal rovněž vyrovnávací gól na 2:2, když Timo Meier v tlačenici před brankou tečoval pobídku Brenta Burnse. Proč? "V takových situacích musím na puk lépe vidět," říkal.

Takový tenhle chlapík je. Do zámoří se dostal spíš nenápadně, pro svůj sen byl ochotný makat v AHL. První odměnou byl premiérový start v sezoně 2016-17, když si 8. dubna na třetinu stoupl do branky proti San Jose. Za Stockton Heat válel i v novém ročníku, což vedení Flames dobře registrovalo.
Od jeho prvního zápasu v NHL uběhlo osm měsíců - a Rittich dokazuje, že nechce být jen příležitostným sběratelem minut, nýbrž plnohodnotným členem hierarchie Flames. Místo za Smithem se aktuálně přímo nabízí.