Lindholm rozhodl v prodloužení parádně bekhendem

Dva čeští brankáři, dva odlišné osudy. Zatímco David Rittich dovedl Calgary Flames k úspěchu, Petr Mrázek porážku Carolina Hurricanes odvrátit nedokázal. Největší pozornost si pro sebe ovšem v rámci středečního programu NHL urval útočník Pittsburgh Penguins Jevgenij Malkin, jenž dvěma góly a třemi asistencemi zdecimoval Vancouver Canucks.

Rittich vychytal Buffalo
Druhou výhru z posledních tří utkání oslavili hráči celku Calgary Flames, kteří dokázali zvítězit na ledě Buffalo Sabres 3:2 po prodloužení. Hrdinou duelu se stal útočník Elias Lindholm, jenž v čase 61:17 svou 12. brankou v sezoně rozhodl o zisku jednoho bodu navíc pro kanadský tým.
"Nemáme za sebou nejlepší období, teď jsme ale dokázali zabojovat," pochvaloval si Lindholm. "Tahle výhra je pro nás moc důležitá, snad se díky ní odrazíme k ještě lepším výkonům."
Na triumfu Flames měl obrovskou zásluhu i gólman David Rittich, jenž si připsal celkem 34 úspěšných zákroků. Překonat ho dokázali pouze Jimmy Vesey a Victor Olofsson.
"David znovu ukázal, jak je pro nás důležitý. Několikrát nás dokázal podržet," pochválil svého spoluhráče forvard Matthew Tkachuk.
Byl to právě on, kdo v čase 44:02 vyrovnal průběžný stav na 2:2 a zrušil tak otočku Sabres, kteří dvěma brankami reagovali na úvodní zásah T.J. Brodieho. Na druhý gól Flames přihrával český útočník Michael Frolik.
"Za stavu 2:1 jsme měli dost šancí, abychom si vypracovali rozhodující náskok. Bohužel jsme nebyli dostatečně produktivní," zlobil se trenér Buffala Ralph Krueger.
Hájek asistoval u výhry Rangers
Jestliže Rittich měl důvod k radosti, druhý český gólman ve středečním programu NHL slavit nemohl. Carolina Hurricanes totiž padli na ledě New York Rangers 2:3 a Petr Mrazek tomu nedokázal zabránit, byť si dohromady připsal 22 úspěšných zákroků. Především na úvodní dějství však nebude vzpomínat v dobrém - inkasoval v něm všechny tři góly.
"Abychom měli šanci na úspěch, musíme hrát celých šedesát minut. To se nám ale tentokrát nepodařilo," prohodil hostující kouč Rod Brind'Amour.
Rangers naopak mohli z výtečného vstupu do duelu těžit. Přesně po měsíci se do sestavy vrátil uzdravený útočník Mika Zibanejad a potřeboval necelé tři minuty na to, aby poslal tým z Manhattanu do vedení. "S ním v sestavě jsme rázem úplně jiné mužstvo," pochvaloval si trenér David Quinn. "Dodává nám na síle, výbušnosti i kvalitě. Je neuvěřitelné, co dokáže jeden hráč udělat s celým týmem."
Na Zibanejadovu trefu následně navázali i Brendan Smith a Adam Fox, na jehož brance se pátou asistencí v ročníku podílel obránce Libor Hajek. Hosté už dokázali pouze snížit, když se prosadili ve druhé třetině Ryan Dzingel a Warren Foegele. Na vyrovnání už Carolina nedosáhla.
Vrána s Gudasem pomohli Capitals
Po dvou neúspěších v řadě znovu zabrali hráči týmu Washington Capitals, kteří v domovské aréně udolali celek Florida Panthers 4:3.
Ruku k dílu přiložili i Češi v barvách mužstva z hlavního města Spojených států. Útočník Jakub Vrana a obránce Radko Gudas si připsali po jedné asistenci.

Pánik se trefil krásně zápěstím z pravého kruhu

"Neodehráli jsme špatné utkání, na ledě jsem z naší strany viděl spoustu zajímavých věcí," upozornil hostující kouč Joel Quenneville. "Byl to celkově velmi dobrý výkon, bohužel z něj nic nemáme."
Panthers sice dokázali dvakrát smazat náskok soupeře, na dva góly ze třetí části, o které se postarali Lars Eller a Brendan Leipsic, už ovšem zareagovat nedokázali. "Sice jsme udělali pár chyb, ale nakonec se nám povedlo najít cestu k vítězství, což je hlavní," radoval se trenér Capitals Todd Reirden.
V dresu Washingtonu se jednou trefou blýskl slovenský útočník Richard Panik, pro kterého to byl druhý zásah v sezoně. Gólman Braden Holtby připojil 37 úspěšných zákroků. "Dnes jsme ho opravdu potřebovali a on nás nezklamal. Chytá fantasticky, možná nejlépe za celou kariéru," ocenil parťáka útočník Eller.
Toronto pod Keefem šlape
Třetí zápas pod novým koučem, třetí výhra. Toronto Maple Leafs jsou zatím pod vedením trenéra Sheldona Keefeho k nezastavení, naposledy vyhráli na ledě Detroit Red Wings drtivě 6:0.
"Chceme být týmem, který dokáže mít kontrolu nad zápasem v momentě, kdy je ve skóre napřed. Tentokrát se nám to povedlo dokonale," ocenil Keefe.
Kanadský celek zasypal domácí branku celkem 54 střeleckými pokusy a postupně si vypracoval luxusní náskok. Dvěma góly a jednou asistencí se blýskl útočník Andreas Johnsson, William Nylander, John Tavares a Tyson Barrie přidali branku a nahrávku.

Johnsson svým druhým gólem večera využil přesilovku

"Přijmout takový výsledek je těžké, navíc doma před vlastními fanoušky," uznal útočník Detroitu Dylan Larkin. "Na výkon soupeře jsme bohužel neměli žádnou odpověď."
Maple Leafs už po deseti minutách hry vedli o tři branky a zamířili nejkratší cestou za ziskem tří bodů. Ten navíc podpořil gólman Frederik Andersen, jenž si připsal 25 zákroků a oslavil 17. čisté konto v kariéře.
Keefe tak coby hlavní kouč Toronta po svém nástupu vyhrál i třetí duel za sebou; to se v klubové historii povedlo už jen Patu Quinnovi v sezoně 1997-1998.
Malkin zničil Canucks
Ve vlastní show proměnil útočník Evgeni Malkin střet celků Pittsburgh Penguins a Vancouver Canucks. Na divoké výhře svého týmu 8:6 se podílel dohromady pěti body.
"Cítil jsem se výborně," uznal po zápase ruský reprezentant. "Od trenéra jsem dostal na ledě spoustu prostoru, chodil jsem na přesilovky. Hraji teď s obrovským sebevědomím."
Malkin dohromady zvládl dvě branky a tři asistence a odškrtl si už osmý pětizápasový duel v NHL. Čekal na něj však od března roku 2012.

Pittsburgh dal Vancouveru šest gólů ve 3. třetině

"Myslím, že jsme zahráli velmi dobře," radoval se domácí útočník Jake Guentzel, jenž přispěl dvěma góly a dvěma nahrávkami. "Hlavně ve druhé třetině jsme soupeři umožnili několik šancí, jinak jsme to ale zvládli."
Canucks při tom měli zápas rozehraný skvěle, druhou třetinu ovládli 3:0 a do závěrečné části šli s náskok 4:2. Penguins ale předvedli úchvatný obrat, během posledních 20 minut udeřili šestkrát. Kromě Malkina a Guentzela zazářil i třetí člen elitní formace Bryan Rust, jenž zvládl gól a tři asistence. Obránce Kris Letang stihl vítěznou branku a nahrávku.
"Tenhle zápas jsme měli vyhrát. Vypracovali jsme si dobrý náskok, ale třetí třetina od nás byla velmi špatná," uznal hostující gólman Thatcher Demko.
V dresu Canucks se dvakrát trefil útočník J.T. Miller, obránce Quinn Hughes připojil tři asistence. Ani to ovšem nestačilo, Pittsburgh natáhl bodovou sérii už na šest zápasů.
Boston uspěl i bez bodů Pastrňáka
David Pastrnak s Davidem Krejčím tentokrát nebodovali, Boston přesto vyhrál v Ottawě 2:1. Bruins museli skóre otáčet, díky trefám Brada Marchanda a Zdena Cháry ze závěrečné třetiny se jim to ovšem povedlo.
Chára se tak stal nejstarším obráncem v historii NHL, který bodoval ve čtyřech zápasech po sobě. A Boston díky jeho rozhodující trefě protáhl vítěznou sérii na pět utkání; bodovou pak už na devět - naposledy vyšel naprázdno 8. listopadu proti Detroitu.

Chára prostřelil Nilssona přes clonu a rozhodl

Ostatní zápasy: Sharks schytali debakl, Islanders znovu padli
Dobrou aktuální formu potvrdili hráči Philadelphie, kteří vyhráli v Columbusu 3:2 a oslavili třetí triumf z posledních čtyř zápasů. Vítězný zásah obstaral kapitán Claude Giroux.

Giroux se trefil v přesilové hře z levého kruhu

Cenný skalp urvali obhájci Stanley Cupu ze St. Louis, kteří vyhráli v Amalie Areně nad domácí Tampou Bay 4:3. Dvěma góly zazářil hostující útočník Oscar Sundqvist.
Až do prodloužení dospěl střet Nashvillu s Vegas, z triumfu 4:3 se nakonec radovali hosté. Zisk jednoho bodu navíc pro tým z Nevady trefil veterán Paul Stastny.
Na třetí místo v tabulce Západní konference poskočila Arizona, která udolala Anaheim 4:3 po nájezdech. Ten rozhodující proměnil útočník Christian Dvorak.
Connor McDavid ani Leon Draisaitl nebodovali a Edmonton za to draze zaplatil. V Coloradu padl 1:4, v dresu Avalanche si připsal gól a asistenci elitní útočník Nathan MacKinnon.
Výhodu domácího ledu zužitkovalo Los Angeles, které přehrálo New York Islanders 4:1. Gól a nahrávku zaznamenal útočník Alex Iafallo.
Krutý výprask obdrželi před svými fanoušky hráči San Jose, kteří podlehli Winnipegu 1:5. Třemi body za gól a dvě asistence zazářil mladý útočník Patrik Laine.