czech roundup 1220

David Pastrňák kraloval z českého pohledu bohatému čtvrtečnímu programu NHL, v níž se odehrálo celkem 12 zápasů. Mladý ostrostřelec byl u všech zásahů Boston Bruins při výhře 3:1 nad Anaheim Ducks. Pastrňák se o jeden postaral sám a na dva nahrál. Celkem má na kontě 116 gólů a předstihl v počtu zásahů za prvních pět sezon Bobbyho Orra. David Krejčí oslavil 600. bod v lize.

Také druhé vystoupení pod dočasně dosazeným koučem Scottem Gordonem dopadlo vítězně pro hráče týmu Philadelphia Flyers, kteří i díky trefě Jakuba Voráčka, u níž asistoval Radko Gudas, porazili Nashville Predators těsně 2:1. Mezi střelce se prosadil znovu také ve výborné formě hrající Ondřej Palát.
Pastrňák překonal legendu Orra, Krejčí má 600. bod.
Zápas Bostonu s Anaheimem se odehrál v Pastrňákově režii. Domácí, jimž nadále schází kromě jiných útočník Patrice Bergeron a bek Zdeno Chára, šli díky němu v čase 28:19 úvodním gólem zápasu do vedení, když zacílil v početní výhodě přesně ranou z první ze své parkety na kruhu.
Na 3:0 pak zvyšoval další povedenou dělovkou David Krejčí. Torey Krug si připsal gól a nahrávku, Brad Marchand dvě asistence, gólman Jaroslav Halák si díky 24 zásahům vysloužil ocenění první hvězdy zápasu.
Pastrňák vylepšil osobní bilanci v sezoně na 44 bodů z 35 utkání díky 22 brankám a stejnému počtu nahrávek. Celkem pak má na kontě v NHL už 116 přesných tref.
Stal se tak pátým nejrychlejším střelcem v historii slavných Bruins co do počtu branek v prvních pěti sezonách v NHL a za sebou nechal Bobbyho Orra. Teoreticky může do konce sezony, která je právě jeho pátou v lize, zaútočit i na Barryho Pedersona, který v letech 1980 až 1985 stihl 134 gólů.
Krejčí je desátým hráčem, jemuž se v dresu Bruins podařilo zaznamenat alespoň 600 bodů a teprve třetím centrem. Na kontě má nyní 804 utkání, 181 gólů a 419 nahrávek. Torey Krug se stal devátým hráčem Bruins v historii, který dosáhl na metu 200 nahrávek z pozice obránce.
"Přijel jsem tam s tím, že to trefím bez přípravy," řekl ke svému gólu Krejčí. "Pasta mi to připravil naprosto ideálně. Občas při takových střelách z větší vzdálenosti potřebujete i kus štěstí, aby skončily v brance, ale jsem samozřejmě moc šťastný, že to tak dopadlo. Pro náš tým to byl navíc důležitý gól."

Pastrňák se trefil v přesilovce po Krugově přihrávce

Voráček pomohl Flyers
Jakub Voráček se hodně snažil oslavit předchozí duel, který byl pro něho 800. v základní části NHL, vstřeleným gólem. Proti Detroit Red Wings vyslal mezi tyče čtyři přesné rány, ale dalšího zářezu na pažbě se dočkal až v souboji s Nashville Predators, který Flyers vyhráli 2:1.
Voráček otevřel skóre v čase 5:10, nahrávky si připsali Sean Couturier a Radko Gudas. Nick Bonino sice ve druhé třetině kontroval, ale Claude Giroux nedlouho poté vrátil vedení zpět na stranu domácích a tím jim zajistil také dvoubodový zisk.
Devětadvacetiletý Voráček je velmi blízko dalšímu výraznému milníku. Za 801 odehraných utkání si připsal 184 gólů a 415 nahrávek, což činí v součtu 599 bodů. V této sezoně má na kontě 26 bodů (9+17) z 33 zápasů.
Gólman Carter Hart se stal sedmým nejmladším brankářem historie, jemuž se povedlo oba dva první starty během kariéry v NHL proměnit ve vítězství.
Možná klíčovým pro celé utkání bylo počínání Flyers při oslabení. Ubránili šest přesilovek soupeře, a to včetně dvou minut při hře ve třech proti pěti.
"Tohle dneska udělalo rozdíl ve výsledku," přitakal Hart. "Naše formace na oslabení dnes byly v ráži. Kluci obětovali svá těla, aby se náš tým stal lepším. A to je důvod, proč jsme dnes také vyhráli."

Kämpf stihl dvě asistence
Hokejisté týmu Chicago Blackhawks podruhé za sebou vyhráli, což je v této sezoně prozatím ojedinělý jev, když porazili domácí Dallas Stars 5:2.
Od úvodu ročníku výrazně se trápící Blackhawks dokázali vyhrát dva po sobě jdoucí zápasy teprve potřetí, uspět třikrát v řadě se jim dosud nepovedlo.
Domácím výrazně pomohla k úspěchu první třetina, kterou vyhráli 2:0. Už po 72 sekundách se trefil Alex DeBrincat a mezi asistenty byl poprvé Kämpf.
Blackhawks navýšili vedení na 3:0, ale pak se prosadili dvěma góly Stars a postarali se tak o dramatický finiš. Komplikace ale při hře Dallasu bez gólmana odmítli dvěma góly do prázdné branky Patrick Kane, jemuž nahrával Kämpf, a Brendan Perlini.
Kane dokončil zápas s bilancí tří bodů za dva góly a nahrávku, tři body stihl i DeBrincat (1+2).
"Domnívám se, že hrajeme čím dál lépe," prohlásil kouč vítězů Jeremy Colliton. "Když ale nedosáhnete dobrých výsledků, těžko se tomu věří. Tahle výhra je pro tým důležitá. A je fajn pro získání trošku pozitivní nálady. Snad nám dodá energii a motivaci, abychom stejně pracovali i dál."

Kane překonal po Anisimovově pasu Bishopa bekhendem

Palát načal účet Lightning v Calgary
Ondřej Palát byl prvním střelcem zápasu v Scotiabank Saddledome. Davida Ritticha, jenž odchytal šestý duel Flames za sebou, překonal už ve čtvrté minutě díky důrazu v brankovišti.
Sedmadvacetiletý Palát se prosadil střelecky podruhé za sebou a bodoval v pěti z posledních šesti utkání. Během úspěšného období si připsal již sedm bodů za čtyři góly a tři asistence.
Calgary sice patřil zbytek první třetiny, v níž se podařilo domácím otočit vývoj na 3:1, ale ani to jim nestačilo na skalp nejlepšího týmu celé ligy a po předchozím vystoupení v Dallasu a porážce 0:2 ztratili druhé utkání za sebou.
Rittich si připsal 32 zákroků, ale po Palátovi ho překonali Steven Stamkos, Alex Killorn a Dan Girardi, takže domácí šikula Johnny Gaudreau musel v čase 57:32 zachraňovat domácím alespoň bod.
Stamkos se svou trefou v 700. utkání kariéry odpoutal od Martina St. Louise a patří mu druhá příčka co do počtu gólů v dresu Tampy Bay. Na kontě jich má už 366, vede stále Vincent Lecavalier (383).
Až v sedmé sérii nájezdů rozhodl ve prospěch Lightning J.T. Miller. Hosté díky tomu vyhráli 10. zápas z posledních 11, v nichž dokázali pokaždé bodovat.
"Jsme vážně hodně silný tým," prohlásil gólman floridského týmu Louis Domingue. "V závěru to bylo o jednom zákroku navíc, abychom mohli vyhrát, bylo ale také skvělé vidět, co dnes opět kluci ukázali v ofenzivě."

Palát z dorážky otevřel skóre

Matthews + Rielly = 8 bodů
Zápas se zcela jednoznačným výsledkem odehráli Toronto Maple Leafs proti Florida Panthers. Domácí se radovali po vítězství 6:1. Úžasnými individuálními výkony se blýskli Auston Matthews a Morgan Rielly. Matthews si připsal čtyři body za dva góly a dvě asistence, Rielly vykázal rovněž čtyři body, a to výhradně díky nahrávkám.
Jen o fous zpět zůstal Mitchell Marner se třemi body (1+2), dvakrát se mezi střelce zapsal stejně jako Matthews také další hvězdný forvard John Tavares.
Matthews se tak stal 59. hráčem v moderní éře NHL (od sezony 1943-44), jenž dal alespoň 19 branek za úvodních 21 zápasů v sezoně. Jediným dalším hráčem Maple Leafs, kterému se to povedlo, byl Wendel Clark, jenž nastřílel 19 branek za prvních 21 utkání v ročníku 1993-94.
Rielly je prvním bekem v této sezoně, který dosáhl na metu 40 bodů, a to díky 11 gólům a 29 asistencím.
"Myslím, že prvních pět minut jsme nehráli zrovna moc dobře," prohlásil Matthews. "Soupeř měl často puk u nás v pásmu, ale pak už jsme převzali otěže. Tahounům soupeře jsme nedali moc prostoru a celkově jsme odehráli dobrý zápas."
"Dnes jsme prostě dělali jen správné věci. A proměňovali své šance," pochvaloval si kouč Mike Babcock. "Jakmile jsme dali první gól, bylo jasné, že přijdou i další. Celý tým zápas tvrdě odpracoval."

Matthews skóroval v přesilovce po Marnerově přihrávce

Ostatní zápasy: Price má jubilejní výhru, Detroit utnul sérii proher, Penguins přetlačili Wild
Jednatřicetiletý Carey Price odcházel při předchozích dvou pokusech z brankoviště jako poražený, tentokrát už se ale dočkal. Pětka draftu 2005 pomohla Montreal Canadiens skrze 36 úspěšných zákroků k vítězství na ledě Arizona Coyotes 2:1. Za rovnovážného stavu rozhodl zkraje třetí třetiny gól Paula Byrona a Price se dočkal 300. vítězství v NHL.
Výrazně méně spokojenosti měl po utkání proti svému bývalému klubu jiný gólman - Čech Petr Mrázek. Carolina Hurricanes totiž podlehli Detroit Red Wings 1:4. Domácí drželi více než do poloviny utkání stav 1:1, jenže pak se skvělou tečí prosadil Frans Nielsen. Red Wings utnuli sérii čtyř porážek, Mrázek si připsal 20 zákroků, inkasoval třikrát, výhru hostů podtrhl střelou do prázdné branky svým patnáctým gólem v sezoně Dylan Larkin.
Hodně tuhou bitvu svedli Pittsbrugh Penguins a Minnesota Wild. Nakonec se v ní radovali domácí, kteří vyhráli 2:1 zásluhou dvou tref Bryana Rusta. Za stavu 1:1 rozhodl o dvoubodovém zisku pro Penguins v čase 48:12. U obou zásahů asistoval Rustovi Jake Guentzel. Pittsburgh uspěl počtvrté za posledních pět utkání.

Rust po Guentzelově přihrávce rozhodl o výhře

Vancouver Canucks porazili vysoko 5:1 St. Louis Blues. Po bezbrankové úvodní třetině udeřili v té druhé během 28 sekund Bo Horvat a Adam Gaudette, z tohoto šoku už se Blues nedokázali oklepat. Canucks vyhráli třetí z posledních čtyř utkání.
Vegas Golden Knights vyzráli podruhé v sezoně na New York Islanders. Po nedávné venkovní výhře 3:2 je porazili doma 4:2 a alespoň trochu tak rovnají účty s koučem Barrym Trotzem, který stál ve finále na střídačce vítězných Washington Capitals a nyní vede právě Islanders. Ti vedli ještě po 28 minutách 2:0, ale nakonec jim to bylo málo. Před polovinou třetí části rozhodl vítěznou trefou Paul Stastny.
Columbus Blue Jackets si poradili s New Jersey Devils a zvítězili 2:1. Blue Jackets vedli po proměněném trestném střílení Cama Atkinsona, který završil počet gólů v sezoně na 20, zkraje druhého dějství 2:0. Taylor Hall těsně po polovině utkání oživil hosty, ale další gól už nepadl. Columbus bodoval počtvrté v řadě, z toho třikrát vyhrál, naproti tomu Devils jako poslední celek Východní konference potřetí za sebou prohráli.
San Jose Sharks přišli o vítěznou sérii pěti utkání, když v duelu dvou těžkých vah podlehli Winnipeg Jets 3:5. Po bodové explozi v českém podání během předchozího zápasu tentokrát Tomáš Hertl, Lukáš Radil a ani Radim Šimek nebodovali. Hattrickem se v dresu vítězů blýskl Nikolaj Ehlers, na všechny góly mu nahrál Blake Wheeler. Jets sesadili z vedoucí příčky v Západní konferenci Calgary, které si tak během noci užívalo pozici lídra jen velmi krátce.

Byfuglien skóroval z úniku po Burnsově chybě

Výsledky čtvrtečních zápasů:
Boston Bruins - Anaheim Ducks 3:1
Carolina Hurricanes - Detroit Red Wings 1:4
Columbus Blue Jackets - New Jersey Devils 2:1
Philadelphia Flyers - Nashville Predators 2:1
Pittsburgh Penguins - Minnesota Wild 2:1
Toronto Maple Leafs - Florida Panthers 6:1
Dallas Stars - Chicago Blackhawks 2:5
Arizona Coyotes - Montreal Canadiens 1:2
Calgary Flames - Tampa Bay Lightning 4:5 po sam. nájezdech
Vancouver Canucks - St. Louis Blues 5:1
Vegas Golden Knights - New York Islanders 4:2
San Jose Sharks - Winnipeg Jets 3:5