Krejčí zužitkoval v prodloužení Pastrňákovu nahrávku

Čeští hokejisté se předvedli ve skvělém světle v pátečním bohatém programu 12 zápasů v NHL na americký svátek Dne díkůvzdání. Nejlepší střelec ligy David Pastrňák s Davidem Krejčím dovršili při vítězství Bostonu nad Rangers 3:2 obrat ze stavu 0:2, který zajistil svou trefou Filip Chytil. Obě opory Bruins si navíc u svých gólů navzájem asistovali.
Dokonce tři body za tři asistence nasbíral další forvard Jakub Voráček, který se podílel na výhře Philadelpie nad Detroitem 6:1. Branku a asistenci si stejně jako Pastrňák s Krejčím připsal Jakub Vrána a přispěl k úspěchu Washingtonu, který v souboji s Tampou Bay otočil výsledek z 1:3 na 4:3 po prodloužení.

České duo Bruins zářilo
Boston se drží na pozici nejlepšího celku soutěže; připsal si už šestou výhru v řadě a bodoval podesáté za sebou. Nezastavili jej ani Rangers, kteří ve 27. minutě měli dvoubrankový náskok. V úvodním dějství otevřel skóre Pavel Buchnevich a potom potvrdil svou skvělou střeleckou formu po úvodu sezony stráveném na farmě v Hartfordu v American Hockey League Chytil.
Dvacetiletý talent se prosadil z dorážky poté, co slovenský gólman Jaroslav Halak ještě zachránil situaci při šanci Ryana Stromeho. Byla to Chytilova už osmá branka v této sezoně NHL a v 15 zápasech nasbíral celkem 10 bodů.

Chytil prostřelil z dorážky Haláka a zvýšil

Otočku v utkání ale nastartoval 92 sekund před koncem druhé třetiny Sean Kuraly a ve 45. minutě se poprvé ukázali Češi v barvách Bruins. Krejčí ještě neuspěl, ale puk se dostal na kruh k Pastrňákovi a třiadvacetiletý odchovanec Havířova si ve 26. duelu v sezoně polepšil na 24 tref. V čele souboje o Maurice Richard Trophy má náskok šesti gólů před spoluhráčem Bradem Marchandem a Connorem McDavidem z Edmontonu.
"Byl to těžký zápas, ale dokázali jsme ho zvládnout. Formace na oslabení a Jaro (Halák) nám dali šanci vyhrát. Díky nim jsme získali dva body," prohlásil Pastrňák.
Lahůdková akce rozhodla po 100 sekundách prodloužení. Krejčí nejdříve vyslal na zteč Pastrňáka, který se prokličkoval defenzívou a puk svému parťákovi fantasticky vrátil. Krejčí z kruhu trefil odkrytou část branky Henrika Lundqvista, který se chystal spíše na zakončení kanonýra. Asistenci si připsal i Halák, který k vítězství přispěl 26 úspěšnými zákroky.

Pastrňák bleskově zareagoval a skóroval

"Předal jsem puk skvělému hráči a on to celé vytvořil. Měl jsem odkrytou branku," okomentoval Pastrňákovu stahovačku a ideální přihrávku Krejčí, který má z posledních čtyř zápasů bilanci šesti bodů za tři trefy a stejný počet přihrávek. Jediný gól dělí třiatřicetiletého centra od hranice 200 v kariéře v NHL.
Pastrňák si polepšil na 41 bodů a společně s Marchandem (43 bodů) jsou první dvojicí hráčů Bruins od sezony 1974-75, kteří pokořili čtyřicetibodovou hranici za prvních 26 zápasů ročníku. Tehdy se to povedlo Bobbymu Orrovi (47) a Philu Espositovi (42).
Voráčkovo tříbodové představení
Třetí výhru za sebou oslavila Philadelphia a díky výsledku 6:1 byla pro Flyers proti Detroit Red Wings vůbec nejvyšší v sezoně. Nejproduktivnějším hráčem duelu byl Voráček, který dosáhl na tři body v jednom utkání potřetí v sezoně. Po předešlém čtyřzápasovém půstu vylepšil dvou bilanci z uplynulých čtyř duelů o dvě braky a čtyři asistence a jen jednou vyšel naprázdno.
Voráček byl nejdříve u branky Flyers na 2:1, kterou vstřelil 58 sekund před koncem první třetiny v přesilové hře obránce Shayne Gostisbehere. Ten se prosadil po přihrávce kladenského odchovance z pravého kruhu po otočce bekhendovým pokusem.
V čase 39:48 po kombinaci Voráčka a Matta Niskanena zakončil protiútok Sean Couturier a zvýšil na dvoubrankový rozdíl. V úvodní minutě závěrečného dějství skórovali Flyers dvakrát během půl minuty a Voráček se podílel na trefě Oskara Lindbloma na 5:1.
Detroit, který ve středu utrpěl doma debakl s Torontem 0:6, musel strávit už osmou prohru v řadě a pošesté za sebou nebodoval. "Myslím, že soupeř byl dvě třetiny lepším týmem. Neměl co ztratit a proti takovým celkům máte občas problémy. Ale dokázali jsme najít cestu k vítězství," upozornil Voráček, že přes jasný výsledek nebyl duel pro Philadelphii snadný.

Vrána podpořil obrat
V duelu Washingtonu s Tampou Bay se představila hned pětice českých hokejistů a větší důvod k radosti mělo trio Capitals Radko Gudas, Michal Kempny a Vrána. Tampa Bay s Janem Ruttou a Ondřejem Palátem totiž vedla 2:0 i 3:1, ale nakonec se museli Lightning spokojit pouze s bodem.
Z Čechů se v utkání prosadil jen Vrána. Nejdříve ve 26. minutě v přesilové hře asistoval u branky Jevgenije Kuzněcova na 1:2 a potom sám trefou v čase 43:45 opět zařídil snížení manka na rozdíl jediného gólu.
"Prvním krokem bylo, že jsme začali více držet puk a hrát v jejich obranném pásmu. Vytvořili jsme si hodně šancí a podařilo se nám i proměnit přesilovky, což je důležité," řekl Vrána, který po přihrávce T.J. Oshieho překonal Andreje Vasilevského a prosadil se podvanácté v ročníku.
Vyrovnání zařídil v 52. minutě kapitán Capitals Alex Ovechkin, pro něhož to byla 255. branka v přesilových hrách v NHL a nově se zařadil na třetí místo historické tabulky, o které se s ním dělí Teemu Selänne. V čase 63:03 rozuzlil zápas obránce Dmitry Orlov.

Vrána ranou z úhlu snížil manko Capitals

Francouz vychytal výhru Avalanche
Poprvé po dvaceti dnech měl možnost odchytat celý zápas v NHL český gólman Pavel Francouz a 34 zásahy se podílel na vítězství Colorada v Chicagu 5:2. Hlavní hvězdou utkání byl útočník Nathan MacKinnon, který si připsal čtyři body za gól a tři asistence.
Od začátku utkání nastoupil Francouz poprvé od 12. listopadu, kdy dochytal už po 31 sekundách hry pro zranění hlavy. Od té doby se zařadil do hry jen před šesti dny, kdy v první třetině domácího utkání s Torontem za stavu 1:4 vystřídal Philippa Grubauera. Přestože tehdy z 12 střel neinkasoval, nezabránil porážce 3:5.
V Chicagu jej překonal poprvé v polovině utkání zblízka osamocený Zach Smith, který snížil na 1:2. A čtyři sekund před koncem druhé třetiny už jen zkorigoval stav na konečných 2:5 Patrick Kane, který také dostal prostor před Francouzem a prosadil se bekhendovým zakončením. Kane drží nejdelší bodovou sérii sezony se 14 zápasy a během ní vstřelil 10 branek a na 13 přihrál.
Pro Francouze to byla v sedmém celém odchytané duelu v kariéře v NHL už pátá výhra. Celkově šlo o jeho 11. vystoupení v soutěži. V minulé sezoně po příchodu do týmu Avalanche z Čeljabinsku z Kontinentální ligy působil devětadvacetiletý český reprezentant na farmě v celku Colorado Eagles v American Hockey League a v NHL se dostal do hry dvakrát jako střídající hráč.

Ničuškin využil rychlosti a zvýšil náskok Avalanche

Hertl se vrátil
Po čtyřzápasové absenci způsobené zraněním kotníku se zařadil zpět do sestavy San Jose Sharks útočník Tomas Hertl a vychutnal si se svými spoluhráči už desáté vítězství z posledních dvanácti duelů. Sharks zdolali doma Los Angeles Kings 4:1.
Hertl, který po předešlé pětizápasové střelecké šňůře potřetí za sebou neskóroval a ani nebodoval, v posledních 11 minutách za rozhodnutého duelu za stavu 4:0 už nehrál. Podle trenéra Petera DeBoera to ale bylo jen z preventivních důvodů.
Sharks získali do 35. minuty čtyřbrankový náskok Patrick Marleau, Marc-Edouard Vlasic, Noah Gregor a Logan Couture. Pro jednadvacetiletého Gregora to byl v 11. duelu v NHL premiérový gól. Gólman Martin Jones sahal po 23. čistém kontu v kariéře, ale 109 sekund před koncem mu jej sebral Kyle Clifford.
Hellebuyck stíhá Pavelce
Už desátou listopadovou výhru si připsal Winnipeg, který se radoval po výsledku 3:0 v Anaheimu. Druhé čisté konto v sezoně a celkově 16. v kariéře v NHL vychytal díky 24 úspěšným zákrokům Connor Hellebuyck. V klubové historii Jets/Atlanta Thrashers má více čistých kont (17) pouze český gólman Ondřej Pavelec.
"Náš gólman byl opět opravdu skvělý," chválil šestadvacetiletou oporu Winnipegu kouč Paul Maurice, jehož tým vyšel ze třinácti zápasů v tomto měsíci jen dvakrát bodově naprázdno.
O branky se postarali Neal Pionk, Nikolaj Ehlers a Kyle Connor. Po dvou asistencích zaznamenali Blake Wheeler a Patrik Laine.
Ostatní zápasy: Keefe má první prohru, Nyquist řídil vítězství Columbusu hattrickem a Mrázek porážce nezabránil
Ve čtvrtém utkání na lavičce Toronta poznal poprvé hořkost porážky nový trenér Sheldon Keefe, který nahradil odvolaného Mikea Babcocka. V Buffalu sice vedl jeho tým ve 22. minutě po brankách Johna Tavarese 2:0, ale nakonec podlehl 4:6. Dvěma góly a přihrávkou se podepsal pod úspěch Sabres Jack Eichel.
Švédský útočník Gustav Nyquist se postaral svým druhým hattrickem v kariéře v NHL o vítězství Columbusu nad Pittsburghem 5:2. Předešlý třígólový zápas předvedl 2. února 2014 v dresu Detroitu proti Washingtonu.

Nyquist skóroval při hattricku v každé třetině

Český gólman Petr Mrazek neodvrátil 25 úspěšnými zákroky domácí porážku Caroliny s Nashvillem 0:3. Fin Pekka Rinne pochytal všech 31 střel Hurricanes, radoval se ze své 58. nuly i z 350. vítězství v NHL.
Po sedmizápasové vítězné šňůře prohrál podruhé za sebou Dallas, který doma podlehl obhájci Stanley Cupu St. Louis 1:3. U branky Stars, kterou vyrovnal Roope Hintz v 58. minutě na 1:1, asistoval i obránce Roman Polak. Blues ale díky bleskové odpovědi Ryana O'Reillyho po 28 sekundách strhli výhru na svou stranu.
Poosmé za sebou bodovala Minnesota, která zdolala doma Ottawu 7:2. O góly vítězů se podělilo sedm různých střelců. Tři body za branku a dvě asistence zaznamenal obránce Jared Spurgeon.
Po sérii tří porážek se radovalo podruhé za sebou Vegas a zdolalo před vlastním publikem Arizonu 2:1 po nájezdech. Rozhodl o tom ve třetí sérii Alex Tuch.