Pastr_21017

A přece je to kanonýr! Ještě zkraje nového roku to vypadalo, že se český mladík David Pastrňák odnaučil střílet góly. O měsíc později mu to pálí o sto šest: v noci na pátek dal dva góly San Jose Sharks, v posledních šesti utkáních za Boston Bruins tak vstřelil celkem pět branek.

"Jsem rád, že to tam padá," pochvalovalo si dvacetileté pravé křídlo, které se významně podílelo na triumfu 6:3 nad Sharks. "Všechno vyplývá z toho, že hraju s výbornými hráči, nastupuji v přesilovkách. Trávím na ledě hodně času."
Je pravda, že obě jeho čtvrteční trefy vzešly z početní výhody. Pokaždé to bylo po přesném nabití od parťáka Patrice Bergerona: poprvé se do puku opřel z první v 18. minutě, podruhé to pro něj bylo ve 40. minutě po mazaném pasu před prázdnou branku vlastně docela jednoduché.
Pastrňákova současná bilance dělá hodně slušný dojem. Má 46 bodů, se 24 góly je desátým nejlepším střelcem NHL.
Může za to opravdu především střelecká jízda z posledních zápasů. Rodák z Havířova nejdřív zaznamenal tři asistence proti týmu Washington Capitals, pak si připsal do statistik bilanci 2+1 proti mužstvu Toronto Maple Leafs a nakonec přišlo jeho dvougólové představení proti Sharks.

PastGoal_21017

"Fakt mi strašně pomáhá, s jakými hráči hraju," říká. "Užívám si, že mám v Bostonu dobrou pozici. Hraju dvacet minut na zápas, to je něco jiného než deset. Snažím se od svých spoluhráčů co nejvíc naučit, chci dobře zapadnout."
Proti Sharks se skutečně činili i jeho parťáci z elitní formace. Už zmíněný Bergeron si připsal gól a tři asistence, Brad Marchand měl bilanci 1+1. Všichni zásadně přispěli k vítěznému debutu nového kouče Bruins Bruce Cassidyho, který v úterý nahradil odvolaného Claudea Juliana.
"Po takovém zápase se mi bude usínat dobře," připustil Cassidy. "Byly to teď pro mě dost rušné dny. Zítra ale přijde nové ráno, nesmíme se jednou výhrou nechat ukolébat."
Bruins přerušili dvouzápasovou sérii bez výhry a povedlo se jim to navzdory tomu, že klíčový obránce Zdeno Chára zůstal kvůli nemoci mimo hru. V boji o play off se drží především zásluhou Bergerona, který má momentálně šňůru šesti zápasů, v nichž bodoval (čtyři góly, osm asistencí).

V rozdílového muže se však každopádně znovu proměnil i Pastrňák. Během prosince ho trápila šestizápasová série bez bodu, jinak si ovšem po celou sezonu drží stabilní výkonnost. Po Marchandovi je druhým nejproduktivnějším hráčem Bostonu, třetí David Krejčí na něj ztrácí jedenáct bodů. S bilancí +13 vede týmové hodnocení plus/minus, druhý je také v počtu střel.
"Mě ale zajímá jen náš boj o play off, nic jiného," tvrdí český reprezentant.
Pokud by základní část končila nyní, Boston Bruins by se do play off jako držitelé divoké karty dostali. Jenže chybí ještě přes dvacet zápasů. A Pastrňák v nich bude muset potvrdit, že i ve dvaceti letech může být klíčovým hokejistou týmu.