Krejčího vítězná branka proti Vegas

Český útočník David Krejčí prožil skvělý návrat do sestavy Boston Bruins. Po menším zranění v horní části těla vynechal nakonec jen dva zápasy, v úterý naskočil na led v souboji s Vegas Golden Knights a po obratu se postaral o vítězný gól na konečných 3:2. Ještě předtím stihl asistenci a i díky tomu byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Dařilo se i dalším Čechům. Martin Nečas se podepsal gólem pod vítězství Carolina Hurricanes nad Winnipeg Jets 4:1, z branky ho jistil Petr Mrázek. Díky svému přesnému zásahu slavil výhru i Jakub Voráček, jenž otevřel skóre duelu Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins (3:0).

Krejčího skvělý návrat
Třiatřicetiletý Krejčí přišel o dva zápasy s Pittsburgh Penguins, v úterý už byl ale zpátky s týmem na ledě a přestože nad jeho startem byl do poslední chvíle otazník, šel rovnou i do zápasu proti Vegas.
Golden Knights zpočátku tahali za delší konec provazu. Mark Stone otevřel už po 84 sekundách skóre. Ve 12. minutě vyrovnal po Krejčího nahrávce Jeremy Lauzon. Jenže po polovině zápasu využil přesilovku Nicolas Hague a hosté měli opět navrch.
Ve třetí části ale nejprve vyrovnal Jake DeBrusk a v čase 52:18 Krejčí překlopil vývoj na stranu Bruins. Dvanáctý gól v sezoně dal poté, co nejprve tečoval pokus Brandona Carla, po zásahu brankáře Marca-Andreho Fleuryho skvěle zareagoval a skóroval z dorážky.
Bruins si tak spravili chuť po předchozím kolapsu v Pittsburghu, kde vedli už 3:0, přesto nakonec po porážce 3:4 ani nebodovali. "Samozřejmě jsme chtěli před pauzou pro Utkání hvězd NHL vyhrát," prohlásil Krejčí. "Takhle si tu přestávku užijeme přece jen o něco víc."
Útočník Tomas Nosek odehrál svůj 200. zápas v základní části NHL. Sedmadvacetiletý pardubický rodák v něm nebodoval, jeho kariérní bilance tak zůstala na 43 bodech za 22 branek a 21 nahrávek. Vedle toho hrál Nosek i 24 duelů v play off a přidal šest bodů (4+2).
Branku domácích hájil při zranění Tuukky Raska potřetí za sebou od začátku zápasu slovenský gólman Jaroslav Halak. Pod páté vítězství Bruins ve vzájemných zápasech s Golden Knights za sebou se podepsal 27 úspěšnými zákroky a zaznamenal dokonce asistenci u DeBruskova gólu.
Nečasův rychlý úder
Poté, co veterán Justin Williams rozhodl v neděli při svém debutu v sezoně po rozhodnutí pokračovat v NHL zápas proti New York Islanders v osmém kole samostatných nájezdů, chopil se hlavní role i ve svém druhém utkání, když dvěma góly pomohl Carolina Hurricanes k výhře nad Winnipeg Jets 4:1.
"Akce dnes prostě jen končily na mojí hokejce," prohlásil Williams, který podepsal s Hurricanes smlouvu do konce sezony 7. ledna. "Těžil jsem z opravdu parádních nahrávek. Cítil jsem se jinak dobře, určitě ještě o něco lépe, než tomu bylo ten minulý zápas."
Skóre otevřel už po dvou minutách a 28 sekundách Martin Necas, když si to namířil od mantinelu před branku a rychlou kličkou do bekhendu parádně překonal Connora Hellebuycka. Nečas tak ve 46. utkání sezony slavil dvanáctý gól, vedle toho má na kontě i 15 asistencí.

Nečas otevřel skóre krásným gólem

"Bylo to jediné řešení, které jsem mohl v dané situaci zvolit," podotkl Nečas. "Dával si pozor na bližší tyčku a byl u ní hodně blízko, takže byl prostor jít do strany a zakončit to takhle."
Už v polovině šesté minuty navíc na jeho zásah navázal v přesilovce Williams. Jen 56 sekund nato sice snížil Patrik Laine, ale to bylo ze strany hostů vše. Více jim Petr Mrazek, který si připsal 16 úspěšných zásahů, nedovolil.
Ještě do první přestávky vrátil domácím dvoubrankový náskok Teuvo Teravainen, Williams pak před polovinou třetího dějství výhru završil. Teräväinen si vedle gólu připsal i dvě nahrávky.
Pro hosty šlo již o pátou porážku z posledních šesti vystoupení. Kanadský celek potřetí za sebou nebodoval a momentálně se v Západní konferenci nachází mimo postupovou osmičku do play off.
Voráček načal Penguins
Na deset zaokrouhlil svůj počet branek v této sezoně Jakub Voracek. Reprezentační kapitán z loňského mistrovství světa v Bratislavě poslal do vedení Philadelphia Flyers proti Pittsburgh Penguins a jeho úvodní gól zápasu v čase 25:26 se nakonec ukázal i jako vítězný.
Voráček vytěžil ze skvělé nahrávky, kterou mu nasměroval mezi dva hráče soupeře Sean Couturier. Rozjetý český útočník pak zvolil blafák do bekhendu a překonal tak brankáře Tristana Jarryho.
Ve 39. minutě zvýšil James van Riemsdyk, Penguins pak marně hledali jakoukoliv odpověd až do závěru zápasu, kdy inkasovali ještě potřetí při hře bez gólmana z hole Justina Brauna. Čtvrtá výhra Flyers z posledních pěti utkání tak byla zpečetěna.
"Tohle vítězství chutná vážně moc dobře, ještě o to více, že to bylo právě proti těmhle klukům," prohlásil útočník vítězů Travis Konecny. "Oni hrají vážně skvělý hokej, ale nám se je dnes podařilo zcela vynulovat."
Třicetiletý Voráček byl za svůj výkon oceněn jako druhá hvězda zápasu, tou první byl vyhlášen brankář vítězů Brian Elliott, který podpořil hru svých spoluhráčů bezchybným výkonem a 19 zákroky.

Islanders derby tentokrát zvládli
New York Rangers se potkali v derby s New York Islanders potřetí za více než týden. Rangers vyhráli 13. ledna první souboj sezony doma jasně 6:2, následně uspěli 16. ledna i v hale soupeře těsně 3:2, tentokrát se ale před svým rivalem museli sklonit po výsledku 2:4.
V úvodní třetině poslali hosty do dvoubrankového vedení v rozmezí tří minut Josh Bailey a Anthony Beauvillier. Islanders šli neochvějně za výhrou i nadále. Anders Lee zvýšil v polovině zápasu a už na 4:0 upravil ve třetí části 20. gólem sezony Brock Nelson. Pak už jen korigovali Pavel Buchnevich a Chris Kreider.
O první výhru Islanders po třech zápasech, z nichž svěřenci kouče Barryho Trotze vydolovali jediný bod, se výrazným dílem zasloužil také gólman Thomas Greiss, jemuž statistici napočítali 40 úspěšných zásahů.
"Rangers našli způsob, jak nad námi dvakrát vyhrát. A my jsme věděli, že tenhle velký zápas už musí být tentokrát náš, o to více v tak krátké době a v téhle hale," prohlásil Bailey. "Cítili jsme určitý dluh a jsme šťastní, že jsme to dnes zvládli."
Hostům pomohla do jisté míry absence lídra Rangers. Artemi Panarin, jemuž s 68 body (26+42) patří aktuálně pátá příčka v bodování celé ligy, chyběl první zápas kvůli zranění v horní části těla, s nímž se potýkal už pět dnů, aniž by přišel náznak zlepšení.
"Bylo to ještě během odpoledne tak padesát na padesát, ale nakonec se to nezdálo být jako dobrý nápad, aby do zápasu nastoupil," vysvětlil trenér poražených David Quinn. "Nemělo by se ale jednat o dlouhodobý problém."
Vatrano porazil Blackhawks
Nejvíce gólů z úterního programu - sedm - nabídl tak trochu podle očekávání souboj Chicago Blackhawks - Florida Panthers, po němž se z výhry 4:3 radovali hosté. Prodloužili tak svou vítěznou sérii na šest zápasů, pokaždé přitom uspěli již v základní době a v každém z těchto utkání nastříleli alespoň čtyři góly.
Tentokrát mohli jásat zejména zásluhou Franka Vatrana, který zaznamenal hattrick. Na straně domácích vyšel naopak naprázdno Dominik Kubalik, který měl v posledních zápasech fantasticky nabito.
Po bezbrankové první třetině se zápas rozhodl v té druhé, kterou vyhráli Panthers 4:1. Skóre otevřel Evgenii Dadonov, po něm se dvakrát prosadil Vatrano. Na 3:0 upravil jen pět minut a 21 sekund po úvodním zásahu Dadonova.

Kirby Dach snížil, jenže Vatrano stihl ještě do druhé pauzy dovršit v přesilové hře svůj druhý hattrick kariéry v NHL. Drake Caggiula a Patrick Kane v čase 58:45 pak sice dali Blackhawks naději, ale to bylo nakonec vše. Kane tak alespoň prodloužil nejdelší aktivní sérii současnosti, když bodoval v 11. utkání za sebou (4+12).
Kouč Panthers Joel Quenneville tak prožil vítězný návrat do haly United Center. Uznávaný jednašedesátiletý trenér, který dovedl Blackhawks ke třem Stanley Cupům (2010, 2013, 2015) měl za 11 sezon na domácí střídačce výbornou bilanci 452-249-96, než ho Chicago 6. listopadu 2018 propustilo. Loni 8. dubna po něm pak sáhla Florida.
"Byl to neuvěřitelný pocit," přiznal Quenneville, jemuž domácí připravili vzpomínkové video jako ocenění jeho práce. "Vážně úžasný pocit. Připomnělo mi to některé speciální okamžiky v téhle budově, ten entuziasmus a hluk, který tady dokáží fanoušci vytvořit. Bylo to pro mě mimořádné utkání."