czech roundup 0215

Jen čtyři zápasy se hrály v pátek v NHL. Další body na cestě do play off přihodili na konto i bez zraněného kanonýra Davida Pastrňáka Boston Bruins, kteří zvítězili s přehledem 3:0 na ledě Anaheim Ducks. Nahrávkou k tomu přispěl jiný český forvard David Krejčí. Stejně se vedlo i Pavlu Zachovi, který ale s New Jersey Devils slavil výhru 5:4 proti domácím Minnesota Wild až v prodloužení.

Bodová série pokračuje
Bostonu zatím Pastrňákovy příspěvky nikterak nechybí. Bruins vyhráli v Anaheimu počtvrté za sebou a bodovou sérii protáhli už na devět utkání. Z toho šestkrát zvítězili.
Na ledě Ducks jim k dalšímu úspěchu stačil jeden gól v každé třetině a bezchybný slovenský gólman Jaroslav Halák za zády, jenž byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Skóre otevřel v šesté minutě Noel Acciari. Ve 26. minutě zvýšil v přesilovce Jake DeBrusk a již 33. nahrávku v sezoně zaznamenal Krejčí. Stála za to - Krejčí si v dobré střelecké pozici vytáhl brankáře a po kličce předložil puk DeBruskovi pár centimetrů před brankovou čáru. Výhru pak gólem do prázdné branky potvrdil v závěru Chris Wagner, mezi nahrávači byl i kapitán Zdeno Chára.

DeBruskova gólová dělovka po přihrávce Krejčího

Halák předvedl 30 zákroků, dosáhl na čtvrtou nulu v sezoně (celkově již 46. v NHL) a předčil tak Kevina Boylea (26 zásahů), jenž minule nastoupil proti Vancouver Canucks poprvé v kariéře v NHL od začátku a vychytal vítězství 1:0.
To bylo zároveň také první pro generálního manažera Boba Murrayho při jeho trenérské premiéře na střídačce Ducks. Tentokrát ale jeho léčba nezafungovala a Anaheim tak musel vstřebat osmý zápas bez bodového zisku z posledních devíti vystoupení.
"Myslím, že to byl naprosto vyrovnaný zápas," prohlásil Murray. "Zatímco ale soupeř využil své šance, my ty naše nikoliv. Rozhodně musíme hrát lépe přesilovky."
Ducks ale mají v ofenzivě problém dlouhodobě. Vypovídá o tom číslo 128 v kolonce nastřílených branek, což je jasně nejméně v lize. A z celkem 58 odehraných zápasů dali maximálně gól ve 22 případech.
Boston ukončil čekání na vítězný zápas v Anaheimu, které trvalo od výhry 3:2 v březnu 2012 takřka devět let.

Halákův skvělý zákrok proti Perrymu

Hischier rozjásal Devils
Pěkné drama nabídli hráči obou celků fanouškům v Xcel Energy Center. Většina jich ale musela být z konečného výsledku pořádně zklamaných, neboť Wild vedli nad Devils v průběhu zápasu už 4:1.
Minnesota začala výborně a první třetinu vyhrála 2:0. Pak sice snížil už po 26 sekundách ze druhého dějství Marcus Johansson, ale Nick Seeler s Mikaelem Granlundem se postarali dokonce o tříbrankové vedení domácích.
Will Butcher však necelé dvě minuty před druhou přestávkou snížil. Ve 49. minutě dostal Kyle Palmieri využitou přesilovkou Devils na dostřel a v čase 57:15 vyrovnal Ben Lovejoy. Právě u tohoto klíčového momentu si nahrávku připsal Zacha.
Teprve druhou výhru z předchozích sedmi utkání pak vystřelil New Jersey v čase 63:19 Nico Hischier, jenž se trefil posedmnácté v sezoně.
Přinesl tak velkou úlevu pro gólmana Coryho Schneidera. Ten se dostal na led ve 28. minutě poté, co Keith Kinkaid počtvrté inkasoval. I díky 15 zásahům si Schneider připsal výhru po předchozích 21 porážkách v řadě. Jeho černá osobní série trvala od 27. prosince 2017, Schneider při ní vychytal jen čtyři body.
Wild, kteří bojují v Západní konferenci na hraně postupové osmičky, si sice připsali bod, ale třetí porážkou v řadě spíše potvrdili, že se jim poslední dobou nedaří. Prohráli totiž sedm zápasů z posledních osmi.

Hischier vstřelil vítězný gól v prodloužení

Dva góly za osm sekund
New York Rangers se ani přes určitý odstup nevzdávají naděje na účast ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup. Dokumentuje to i jejich poslední vystoupení, v němž vyhráli vysoko 6:2 na ledě celku Buffalo Sabres. Na místenku v play off ale Rangers nadále ztrácí devět bodů.
Hosté výborně začali a poté, co se trefili Boo Nieves a Jesper Fast, vyhráli první třetinu 2:0. Jeff Skinner ale dvěma zásahy v průběhu druhé části posunul svou bilanci v sezoně už na 36 přesných tref.
Na první z jeho zásahů odpověděl Jimmy Vesey a při jednobrankovém vedení Rangers zůstávalo ve třetím dějství vše dlouho otevřené. Na přelomu 56. a 57. minuty ale během osmi sekund zasadili Sabres klíčové direkty Pavel Buchnevich a Vladislav Namestnikov.
Namestnikov pak v závěru do prázdné branky dovršil výsledek a zápas tak dohrál se třemi body za dvě trefy a asistenci. Brankář Alexandar Georgiev stihl 31 zákroků a vychytal tak vítězství potřetí za sebou.
"Bylo pěkné vidět, kdo všechno z kluků dnes skóroval. Byli tak odměněni za svou práci," prohlásil Namestnikov, jenž sám utnul 23 zápasů dlouhé čekání na gól od 18. prosince. "Myslím, že jsme odehráli dobrých 60 minut."
Sabres nedokázali uspět ve dvou po sobě jdoucích utkáních od poloviny prosince. "Je to velké zklamání, protože jsem měl pocit, že už se nám daří udělat krok správným směrem," mrzelo kouče Phila Housleyho.

Namestnikov potrestal chybu Ullmarka

Další prohra Oilers
O dva body méně než Rangers na Východě ztrácí na play off Edmonton Oilers v Západní konferenci. Ti však potřetí za sebou nebodovali a prohráli už devátý zápas z posledních deseti.
Domácí hráči Carolina Hurricanes se naopak díky výhře 3:1 přiblížili ve Východní konferenci play off na jediný bod. Kdo dorazil do hlediště jen o trochu později, přišel o tři góly.
Hurricanes poslal už po 37 sekundách do vedení Nino Niederreiter. Carolina tak v úvodní minutě duelu udeřila již pošesté v sezoně.
Hostům stačila na vyrovnání necelá minuta, gólem číslo 34 v sezoně se o něj postaral Leon Draisaitl. Už v čase 2:16 ale byli domácí opět o gól napřed po trefě Lucase Wallmarka.
Švýcar Nino Niederreiter pak jistil úspěch v podobě páté výhry z uplynulých šesti vystoupení gólem na konečných 3:1 v polovině 57. minuty.

Niederreiter otevřel skóre proti Edmontonu

Před dvougólovým střelcem však při volbě první hvězdy zápasu dostal přednost brankář vítězů Curtis McElhinney, jemuž kryl Petr Mrázek záda ze střídačky.
McElhinney předvedl 40 zákroků a během kariéry v NHL má proti Oilers ze sedmi startů stejný počet vítězství. Jeho protějšek Mikko Koskinen zastavil 24 pokusů domácích.
"Vždy potřebujete dobrý výkon brankáře, zejména při večerech, jakým byl tento. Nehráli jsme zrovna nejlépe," přiznal kouč vítězů Rod Brind'Amour. "Byl to jeden z těch zápasů, kdy jsme se celkově vůbec nedostali k tomu, abychom hráli svou hru."
Kapitán poražených Connor McDavid přišel o osmizápasovou bodovou šňůru.
Z porážky už si nemusel lámat hlavu gólman Cam Talbot, který byl vyměněn do Philadelphia Flyers. Oilers za něho v pátečním trejdu získali jiného gólmana Anthonyho Stolarze.