StarsBishop

Dallas Stars dělí jediná výhra od největšího úspěchu za posledních 11 let. Po vítězství 2:1 v šestém zápase 2. kola na ledě St. Louis Blues mohou jedni z outsiderů letošní vyřazovací části navíc postoupit stejným způsobem, jako se jim to podařilo v kole prvním.

Stars nebyli na začátku sezony 2018-19 favority na zisk Stanley Cupu. To asi není žádné tajemství; skloňovala se jména jako Tampa Bay Lightning, Washington Capitals či San Jose Sharks. O to překvapivější je suverenita týmu kouče Jima Montgomeryho.
Na vyřazovací část totiž tenhle nováček mezi ligovými trenéry své svěřence připravil fantasticky.
Už Nashville Predators byli v prvním kole těmi, kdo měli postoupit. A kdyby vlastně v červnu zvedali Stanley Cup nad hlavu, asi by se mnoho expertů nedivilo. Ale nevyšlo to, Stars se radovali z postupu díky třem vítězstvím za sebou.
O něco podobného se pokouší i proti Blues, protože vývoj je podobný. Dallas sice tentokrát nevyhrál úvodní duel, stejně jako proti Nashvillu prohrával brzy 1:2 na zápasy. Jenže skóre už je otočeno a v tuhle chvíli existuje velká šance na to, že hokejová sezona se bude prodlužovat ve státě Texas.

Bishop vychytal Sundqvista pravým betonem

"Sedlo nám to tentokrát všem," řekl hrdina utkání Ben Bishop, který chytil 38 střel domácích a od Jadena Schwartze inkasoval ve 49. minutě jedinou trefu po vlastní minele. "Ještě nám zbývá jedna výhra, ta nejtěžší. Takže teď se pokusíme si trochu odfrknout a pak se dobře připravit," dodal.
Americký brankář, který mimochodem do NHL před deseti lety vstoupil právě v dresu Blues, je zatím největší překážkou St. Louis a byl jí i v pátek. Když se smíchají statistiky z play off i základní části, tak jeho bilance na ledě Blues v tomto ročníku zní 4-1-0, k tomu přidejte průměr 1,61 gólu na zápas a procentuální úspěšnost 94,7. Pro hráče soupeře slušná deprese, že?
V zápasech číslo 5 a 6 šlo na denverského rodáka celkem 68 střel a on jich lapil 65. Blues zavětřili naději, když Bishop v polovině druhé části doslova nahrál na gól Schwartzovi, ale ačkoliv tahle branka šla za ním, psychiku si narušit nenechal.
To bylo vidět například v 56. minutě, kdy se před ním v nebezpečné pozici ocitl švédský útočník Oskar Sundqvist. Maskovaný muž se musel pořádně protáhnout a nechal vyniknout svůj beton.
[Kompletní pokrytí série St. Louis s Dallasem]
"Zahlédl jsem ho a viděl jsem, jak se kolem mě chce obtočit. Pak už jen děláte, co můžete. Prostě jsem tam vystřelil nohu a měl jsem štěstí, že ji trefil," popisoval Bishop jeden z nejlepších zákroků v zápase.
Slova chvály na něj pěli vlastně všichni. A těžko se tomu divit.
"Blues byli dneska lepší, ale on byl tím rozdílovým faktorem. Rozhodně náš nejlepší hráč," chválil Montgomery a ani nemusel přehánět. "Je fenomenální. Není náhoda, že je v průběhu celého ročníku nejlepším gólmanem v soutěži. Když ho máme za zády, můžeme hrát v klidu. Víme, že vyřeší i různé naše chybky," přidal se autor prvního gólu utkání Jason Spezza.

Spezza po Seguinově přihrávce otevřel skóre

Tenhle muž je mimochodem dalším důvodem toho, proč se Dallasu teď tak daří. Bývalá dvojka draftu s více než 900 body na kontě zažívá v posledních letech úpadek, kariéra se chýlí ke konci. V minulém ročníku dal jen osm branek, a v tom současném na svůj nezdárný výkon navázal. Ani jednou v sezoně nehrál přes dvacet minut v zápase, naopak v devíti případech nastoupil pod deset minut.
Jenže play off je jiná soutěž. Počítají se zkušenosti a těch má bývalý dlouholetý forvard Ottawa Senators na rozdávání. A ačkoliv od prvního utkání proti Nashvillu jeho čas na ledě v každém (!) zápase o kousíček klesá, dokáže minimum přetavit v naprosté maximum.
Proti Blues naskočil do čtyř utkání, připsal si dva góly a nahrávku a nebodoval v jediném zápase. V pátek to byl právě on, kdo zavelel do útoku.
"Věděli jsme, že to bude náročné a skutečně to byl velký zápas. Vlítli na nás, ale my jsme odvedli slušnou práci a výhru bereme zaslouženě," řekl Spezza, který byl na ledě jen 7 minut a 24 sekund a uspěl ze své jediné střely v zápase.

Bishop MW

Stars tak dál profitují ze zásahu do sestavy, který provedl před čtvrtým zápasem kouč Montgomery. Proházel své první dvě formace - a byly z toho dvě výhry. Klíčoví muži jako Tyler Seguin, Alexander Radulov a John Klingberg znovu bodovali: první dva potřetí za sebou, švédský zadák podruhé.
"Důležité bylo, že jsme vůbec nepanikařili. Celý zápas šli po nás, ale my jsme to ustáli. No a když už měli nějaké šance, Bish to všechno vyřešil," řekl útočník Jason Dickinson, který po trenérově kolotoči hraje v prvním útoku.
Dallas se znovu mohl spolehnout také na svou hru v oslabení, tentokrát pohlídal čtyři ze čtyř a v sérii to činí 14 z 16. V St. Louis mají rozhodně nad čím přemýšlet - jestli rychle nezačnou střílet góly, mají Blues po sezoně. A nečekaná dallaská jízda naopak bude vyhlížet sérii číslo 3.