PastrnakPrimary

Další dva jisté účastníky bojů o Stanley Cup zná NHL. Po čtvrtečních duelech je jasné, že se v play off představí celky Washington Capitals a Toronto Maple Leafs. Naděje naopak mizí týmu Dallas Stars, jenž podlehl na ledě Minnesota Wild 2:5. Do čela Východní konference se posunul celek Boston Bruins, v jehož dresu zazářil gólem a nahrávkou David Pastrňák.

Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 4:2
Novým lídrem Východní konference se stali hráči Bostonu, kteří na svém ledě přehráli Tampu Bay 4:2 a vyhoupli se v tabulce o jeden bod před ní.
Velkou zásluhu na úspěchu Bruins měl útočník David Pastrňák, který zazářil gólem a asistencí. Mladý střelec má na kontě už 32 zásahů v ročníku, navíc se trefil ve čtvrtém utkání za sebou.
"Byl to oboustranně skvělý zápas. Ukázali jsme, jak dobré máme mužstvo. Na téhle výhře mají podíl úplně všichni," prohlásil Pastrňák.
V dresu Lightning si připsal branku a nahrávku obránce Victor Hedman, víc toho ale soupeři domácí brankář Tuukka Rask nepovolil. Finský gólman si připsal 26 úspěšných zákroků.

New Jersey Devils - Pittsburgh Penguins 3:4 v prodl.
Cestu do play off si zkomplikovalo New Jersey, které před zraky svých fanoušků podlehlo Pittsburghu 3:4 v nájezdech. Tenhle výsledek poslal do bojů o Stanley Cup naopak celek Washington Capitals.
Devils v utkání dvakrát vedli, ještě devět minut před koncem základní hrací doby drželi náskok 3:2, poté ovšem vyrovnal Patric Hornqvist a po 19 vteřinách prodloužení rozhodl Sidney Crosby.
Kapitán Penguins se prosadil nadvakrát poté, co ho vyslal ke zteči obránce Kris Letang. Domácí brankář Keith Kinkaid tak prohrál první duel z uplynulých čtyř startů.
"Je to jednoduché. V lize je pouze jeden hráč, který dokáže vstřelit takový gól. Bohužel pro nás je to právě on," prohodil po utkání Keith Kinkaid.
Pro Crosbyho to byl už třináctý gól v prodloužení, čímž se osamostatnil na čele historického pořadí Penguins. Dvanáctkrát v prodloužení rozhodl Evgeni Malkin, jedenáctkrát Mario Lemieux a devětkrát Jaromír Jágr.
Devils i přes prohru figurují na osmém místě tabulky Východní konference, náskok před devátým celkem Florida Panthers činí tři body.

Ottawa Senators - Florida Panthers 3:2 v prodl.
Možnost přiblížit se New Jersey v boji o play off nevyužila Florida, která brala pouze bod po porážce 2:3 v prodloužení na ledě Ottawy. Tenhle výsledek naopak definitivně poslal do play off mužstvo Toronto Maple Leafs.
O výhře Senators rozhodl Jean-Gabriel Pageau, který v čase 64:44 udeřil z trestného střílení přesnou střelou pod beton gólmana Jamese Reimera.
"Tohle je jediný způsob zakončení, který znám," usmíval se hrdina duelu. Pageau rozhodl trestným střílením prodloužení v této sezoně už potřetí, což je historické maximum ligy.
Panthers se sice ve druhé třetině díky slepeným trefám Aarona Ekblada a Yevgeni Dadonova ujali vedení, těsný náskok ale neudrželi a nakonec se museli spokojit s jediným bodem.

Minnesota Wild - Dallas Stars 5:2
Vysněný postup do play off se vzdaluje hráčům Dallasu, kteří podlehli v aréně Minnesoty 2:5 a čtyři duely před koncem základní části ztrácí na osmé místo v Západní konferenci pět bodů.
Stars hrubě nevyšla zejména prostřední část, ve které inkasovali tři branky. V přesilových hrách udeřili Matt Dumba a Jason Zucker, další zásah připojil Zach Parise.
"Nevyužíváme spoustu šancí, je to frustrující," neskrýval rozladěnost hostující útočník Jason Spezza. "Sice jsme si vytvořili tlak, na konečném skóre se to ale neprojevilo."
Dumba ke vstřelené brance připojil tři asistence a stal se vůbec prvním obráncem v historii Wild, který v jednom duelu posbíral čtyři body.

Calgary Flames - Columbus Blue Jackets 1:5
Roli favorita splnil Columbus, který zvítězil na ledě Calgary vysoko 5:1 a upevnil si postavení na šestém místě tabulky Východní konference.
Hrdinou duelu se stal útočník Pierre-Luc Dubois, který oslavil svůj první hattrick v NHL. Dubois se dokázal střelecky prosadit v každé z třetin.
Blue Jackets tak vyhráli dvanáct z posledních třinácti zápasů a míří do play off. V tabulce Metropolitní divize drží třetí příčku, ztráta na druhý Pittsburgh ovšem činí jediný bod.
Chicago Blackhawks - Winnipeg Jets 6:2
Chicago je už ze hry o play off venku, přesto si doma vyšláplo na Winnipeg a deklasovalo ho 6:2. Parádní představení nabídl slovenský útočník Tomáš Jurčo, který za čtrnáct minut na ledě vstřelil dvě branky.
Nade vše ale vyčnívá příběh Scotta Fostera, šestatřicetiletého účetního, který byl narychlo povolán jako náhradní gólman v případě nouze.
Foster podepsal před zápasem s Blackhawks zkušební amatérský kontrakt poté, co se zranil Anton Forsberg, očekávaný startující gólman. Do branky musel místo Forsberga původní náhradník Collin Delia. Při svém debutu v NHL si vedl skvěle, jenže ve třetí třetině už ho sužovaly křeče.
A přišla tak Fosterova chvíle. Odchytal zbývajících 14 minut a vteřinu, pokryl všech sedm pokusů Jets a byl následně zvolen první hvězdou zápasu.
Foster, který nebyl nikdy draftován, soutěžní zápas chytal naposledy v roce 2005 v univerzitní lize a hokej hraje už jen rekreačně, tak prožil neuvěřitelný večer.
"Je to splněný sen, o který už nikdy nepřijdu. Ještě před pár hodinami jsem seděl za stolem u počítače. Budu ten příběh vyprávět ženě i dětem, ale i kolegům v práci. Těm ale řeknu, že jsem měl 30 zákroků a vyhráli jsme 1:0," smál se.

Nashville Predators - San Jose Sharks 5:3
Roli nejlepšího týmu ligy potvrdil Nashville, který na svém ledě přehrál San Jose 5:3. Třemi asistencemi se blýskl útočník Filip Forsberg,
Predators mají v čele ligy náskok čtyř bodů na Boston a čtyři na Tampu Bay.
Další čtvrteční zápasy:
Buffalo Sabres - Detroit Red Wings 3:6Vancouver Canucks - Edmonton Oilers 2:1Los Angeles Kings - Arizona Coyotes 4:2
Důležitý krok směrem do play off udělali hráči Los Angeles, kteří doma přetlačili Arizonu 4:2. Kings se vyhoupli už na třetí místo Pacifické divize, na první tým pod čarou postupu Colorado mají náskok tří bodů. Hattrickem zazářil veterán Jeff Carter.
1. Pierre-Luc Dubois (CBJ): 3 góly, 4 střely, 20:46 čas na ledě
2. Jeff Carter (LAK): 3 góly, 5 střel, 63% úspěšnost vhazování
3. Matt Dumba (MIN): 1 gól, 3 asistence, 2 střely