Columbus znovu vyhrál, v sérii vede už 3:0 na utkání

Hokejisté týmu Columbus Blue Jackets jsou na dosah obrovskému překvapení. Přesněji šoku pro celou NHL. Vyhráli totiž po přesunu série na svůj led i třetí utkání proti jasnému vládci základní části a nad Tampa Bay Lightning vedou už 3:0 na zápasy.

Hostům nebyl nijak platný gól z hole českého útočníka Ondřeje Paláta, který snižoval na 1:2, místo vyrovnání velkého favorita na zisk Stanley Cupu totiž přišla v závěru pojistka domácích Blue Jackets.
Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 3:1 (stav série: 3:0)
Lightning zatím stíhá jedna rána za druhou. Poté, co promarnili na úvod série tříbrankový náskok, přišli kvůli zákroku ze druhého zápasu o krále kanadského bodování základní části Nikitu Kucherova, který dostal trest na jeden zápas, ale také o zraněného elitního beka Victora Hedmana.
V přepočtu to bylo 182 bodů (Kucherov 128 a Hedman 54). Jejich místa zaujali Ryan Callahan, jenž tak odehrál 120. zápas play off, a Braydon Coburn. Tedy hráči, kteří strávili první dva zápasy série na tribuně.
Bezbrankový stav po první třetině odpovídal důležitosti zápasu, všem aktérům bylo nad slunce jasné, jak velký rozdíl je mezi stavem 2:1 a 3:0 v sérii.
Domácí pak udeřili jako první 104 sekund od zahájení druhé třetiny, když otevřel skóre Matt Duchene. A k potěše fanoušků Blue Jackets pak zvýšil ve 29. minutě Oliver Bjorkstrand, když v přesilovce potrestal prohřešek Callahana.
Pak ve 45. minutě přišla Palátova chvíle a snížení, na němž se asistencí podílel i slovenský obránce Erik Černák. Ze strany hostů to ale bylo vše, šlo o jedinou z celkem 31 střel Lightning, kterou Sergei Bobrovsky propustil za svá záda.

Palátova branka z dorážky

"Předvedli jsme tady spoustu povedených věcí, rozhodně více než v utkání číslo 2, to je jasné," řekl obránce poražených Ryan McDonagh. "Musíme se tohoto návodu držet i dál a doufat, že do sítě se dostane více našich střel."
Přesně minutu před koncem základní hrací doby trefil prázdnou branku Lightning Cam Atkinson a bylo jasno.
Na dosavadním průběhu celého příběhu je paradoxní fakt, že Columbus od vstupu do ligy v roce 2000 prošel do letoška jen čtyřikrát do play off, ale byl jediným týmem celé soutěže, který ještě nevyhrál sérii - Blue Jackets pokaždé skončili hned v úvodním kole.
Podruhé v historii se stalo, že by nad vítězem Presidents' Trophy vedl soupeř v 1. kole 3:0 na zápasy. Prvními byli Los Angeles Kings, kteří v roce 2012 nakonec porazili Vancouver Canucks v pěti utkáních.
"Naši fanoušci si zaslouží, abychom svou práci dokončili tady doma," prohlásil forvard vítězů Matt Duchene a dal tak jasně najevo, že už nehodlá cestovat na Floridu k pátému utkání. "Tohle tady ale viselo dlouho ve vzduchu."
[Kompletní pokrytí série Tampy Bay s Columbusem]
"Jsem šťastný za to, jak si zatím vedeme a jak hrajeme," pochválil své svěřence kouč John Tortorella. "Ještě je před námi ale hodně práce a musíme být opravdu obezřetní."
Další zápas:Úterý 16. dubna (středa 17. dubna 1:00 SELČ) v Nationwide Areně v Columbusu.