caps_100219

Čtyřmi duely odstartoval v noci na čtvrtek nový ročník NHL. Skvěle do něj vstoupil útočník Jakub Vrana, jenž v prodloužení rozhodl o výhře Washington Capitals na ledě obhájce Stanley Cupu St. Louis Blues 3:2. Do statistik se zapsal rovněž útočník Filip Chlapík, Ottawa Senators ale na ledě Toronto Maple Leafs neuspěli. Z výher se radují rovněž týmy Edmonton Oilers a Vegas Golden Knights.

Vrána odstartoval gólem
Vítězný vstup do sezony slaví hráči Washingtonu, kteří uspěli na ledě obhájce Stanley Cupu St. Louis 3:2 po prodloužení. Rozhodující branku týmu z hlavního města Spojených států vstřelil v čase 62:51 útočník Jakub Vrana.
"Byla to dobrá práce celé naší trojice. Počkali jsme si na nejlepší moment pro zakončení a povedlo se mi to trefit," radoval se po utkání český reprezentant.
Vrána společně s Johnem Carlsonem a T.J. Oshiem uzavřeli soupeře na dlouhé vteřiny v obranném pásmu, český mladík si následně nabruslil na levé křídlo a pohotovou ranou překonal gólmana Jordana Binningtona.

Vrána rozhodl v prodloužení o výhře Capitals

Do utkání přitom hosté vstoupili špatně, domácích byl naopak plný led. Skóre duelu otevřel už po 53 vteřinách Sammy Blais, o sedm minut později se prosadil i obránce Alex Pietrangelo.
"Neměli jsme vůbec dobrý začátek, dvakrát jsme inkasovali. Ale věřili jsme, že můžeme uspět, proto jsme se dál drželi vlastní hry," popisoval Vrána.
Trpělivost se nakonec hostům vyplatila. Ještě do první sirény snížil kapitán Washingtonu Alex Ovechkin, v čase 32:28 pak obstaral vyrovnání Dmitry Orlov.
V prodloužení pak Vrána, jenž na ledě strávil celkem téměř 18 minut, dokonal velký obrat. "Po první třetině jsme úplně ustoupili od naší hry. A soupeř toho využil. Ale sezona teprve začíná, určitě na to zareagujeme," ubezpečil domácí útočník Ryan O'Reilly.
Matthewsovi začátky sedí
Roli velkého favorita splnili hráči Toronta, kteří na svém ledě a pod vedením nového kapitána Johna Tavarese přehráli Ottawu 5:3.
Hlavní hvězdou utkání se však stal Auston Matthews, autor dvou branek. Elitní útočník se navíc střelecky prosadil už ve čtvrtém zahajovacím duelu sezony za sebou, čímž dorovnal zápisy Dita Clappera (1927-1928 až 1930-1931), Davea Andreychuka (1982-1983 až 1985-1986) a Sergeie Fedorova (1990-1991 až 1993-1994).
"Snažím se dát gól v každém utkání. Nevím, co k tomu rekordu říct," usmál se Matthews po utkání. "Dvakrát jsem dostal od spoluhráčů úžasné přihrávky a pokaždé jsem se snažil hlavně rychle zakončit."

Matthews proměnil Marnerovu parádní přihrávku

Maple Leafs fantasticky vyšla druhá třetina, po té první ale prohrávali 0:1. Po pouhých 25 vteřinách se totiž prosadil Brady Tkachuk.
Po první pauze ale přišel modrobílý střelecký uragán. Nejprve vyrovnal Frederik Gauthier, po něm se trefili Trevor Moore a dvakrát právě Matthews. To vše v rozmezí necelých 13 minut. Ottawský Scott Sabourin po asistenci českého útočníka Filipa Chlapíka jen korigoval.
"V první třetině jsme tvrdě pracovali a byli za to odměněni, v té druhé se naplno projevila síla Toronta," uznal nový trenér Senators D.J. Smith.
V závěrečném dějství přidaly oba kanadské celky po jednom gólu. Nejprve navýšil náskok domácích Ilya Mikheyev, konečnou podobu výsledku pak stanovil veterán Bobby Ryan.
"Nezačali jsme úplně tak, jak jsme chtěli, ale nakonec můžeme být spokojení. Od druhé třetiny jsme duel kontrolovali, je to pro nás povedený start," pochvaloval si obránce Morgan Reilly.
V roli kapitána Maple Leafs si ho užil útočník John Tavares, jenž byl oficiálně jmenován právě před zahájením vstupního duelu nové sezony.
"Jde příkladem všem hráčům. Je to profesionál každým coulem, nejen na ledě, ale i v kabině a mimo arénu," vysvětlil trenér Toronto Mike Babcock.
McDavid trefil výhru Oilers
Výhodu domácího prostředí zužitkovali na úvod sezony hráči Edmontonu, kteří dokázali přetlačit Vancouver 3:2. Vítěznou branku oslavil kapitán Connor McDavid.
Hvězdný útočník se trefil v zahajovacích duelech ročníku už pošesté, čímž stanovil nový klubový rekord. Ten dosud držel s pěti zápisy legendární Wayne Gretzky.
"Connor potvrdil, jak úžasným hráčem je. Na ledě dokáže prakticky z ničeho vytvořit obrovskou šanci. A navíc jí ještě proměnit," vysekl svému spoluhráči poklonu útočník Leon Draisaitl.

McDavid po průniku rozhodl o vítězství Oilers

Oilers se však na výhru pořádně nadřeli. Canucks totiž dvě a půl třetiny favoritovi statečně vzdorovali. A dokonce šli do vedení, když na vedoucí trefu Draisaitla zareagovali Alexander Edler a Tanner Pearson.
"Dařilo se nám využívat podpory od obránců, kteří mají výbornou střelu. Je to něco, na čem můžeme v sezoně určitě stavět," prohlásil útočník Canucks Bryan Sutter.
V čase 50:52 však udeřil po přihrávce agilního Draisaitla Zack Kassina, o necelé čtyři minuty později pak stanovil konečné skóre McDavid. Znovu po asistenci Draisatla, jenž tak vstoupil do sezony tříbodovým zápisem.
"Cítil jsem se dobře, snažili jsme si navzájem pomoct. Vancouver má dobrý tým, nebylo to pro nás jednoduché utkání. Dvou bodů si moc vážíme," upozornil německý útočník.
V samotném závěru ale při Oilers stálo i trochu štěstí. Necelé tři vteřiny před koncem základní hrací doby totiž obránce Alexander Edler trefil ranou od modré čáry horní tyč branky Mikea Smithe.
Pacifická bitva pro Vegas
I ve třetím ze čtyř zahajovacích duelů nové sezony uspěl domácí celek, Vegas ve vyprodané T-Mobile Areně přehrálo San Jose 4:1.
Hlavní podíl na tom měl útočník Reilly Smith, jenž vstřelil dva góly. Branku a asistenci přidal Mark Stone, William Karlsson si připsal dvě asistence.
"První zápas je vždycky ohromně důležitý. Samozřejmě, sezona bude ještě dlouhá, ale chtěli jsme do ní vstoupit co nejlépe. To se nám určitě povedlo," pochvaloval si Smith.
Alespoň čestný úspěch hostů, v jejichž dresu poprvé nastoupil s áčkem na dresu Tomáš Hertl, obstaral v úvodní třetině Marcus Sorensen.
San Jose se v utkání muselo obejít bez elitního obránce Erika Karlssona, jenž chyběl z blíže nespecifikovaných osobních důvodů. V sestavě ho nahradil Tim Heed. Mimo hru zůstal rovněž disciplinárně potrestaný útočník Evander Kane.