Čeští junioři ve čtvrtfinále MS20 propadli s USA

Napsal Michael Langr / NHL.com

S Ruskem a Finskem ve skupině sehráli těsné zápasy, před čtvrtfinále věřili v překvapení. Místo něj připravili čeští junioři fanouškům na mistrovství světa do 20 let hořké zklamání - v sobotním utkání utrpěli s Američany debakl 0:7.

Do semifinále se nepodívá ani Kanada, která prohrála v krásném atraktivním duelu domácímu Finsku 5:6. Vítěz vyzve v boji o finále Švédsko, které dosud neztratilo ani bod a formu potvrdilo i čtvrtfinálovou výhrou 6:0 nad Slovenskem.

Druhou semifinálovou dvojici vytvoří s USA Rusové, kteří porazili Dánsko překvapivě těsně 4:3 po prodloužení.

Statistiky Česka a výsledky na MS20

USA - Česko 7:0
Branky a nahrávky: 6. Schmaltz (Boeser), 16. Dvorak (Carlo, Milano), 25. Matthews (Borgen, Tkachuk), 30. Matthews (Schmaltz, Werenski), 39. Eansor, 41. Matthews (Schmaltz, Werenski), 52. DeBrincat (Donato, MacInnis). Třetiny: 0:2, 0:3, 0:2. Diváci: 3 115.

Česko: Vaněček (21. Stezka) - Mašín, Sklenička, Ščotka, Zbořil, Rašner, Hronek, Mikliš - Pastrňák, Špaček, Smejkal - Zacha, Lakatoš, Veselý - Stránský, Chlapík, Kaše - Voženílek, Ordoš, Šoustal - Tomášek.

USA: Nedeljkovic - Werenski, Carlo, Belpedio, Borgen, Fortunato, McAvoy, Krys - Tkachuk, White, Matthews - Bjork, Dvorak, Milano - Schmaltz, Hitchcock, Boeser - Eansor, MacInnis, Donato - DeBrincat.

pondělí 19:00 SEČ semifinále Rusko - USA

Silný ročník, který získal před dvěma lety stříbro na MS do 18 let, ještě vyšperkovaný o Davida Pastrňáka z Boston Bruins, neměl ve čtvrtfinále proti zámořskému favoritovi šanci.

Na střely 'prohráli' Češi jen 28:35, jenže obrovský rozdíl byl jak v jejich kvalitě, tak ve hře před oběma brankami. Američané vládli na ledě od první minuty. Byli dravější, lépe se doplňovali a výborným forčekingem často mačkali český celek v jeho pásmu. A hlavně se prosazovali díky důrazu v předbrankovém prostoru, kde jim beci nechávali příliš mnoho volnosti.

Ojedinělé české brejky se v první třetině neujaly a trefami Nicka Schmaltze a Christiana Dvoraka se dostali po první třetině do vedení 2:0 svěřenci kouče Rona Wilsona.

Do druhé třetiny vystřídal brankáře Vítka Vaněčka náhradník Aleš Stezka a chvíli se zdálo, že by to mohlo zabrat. Hattrick amerického lídra Austona Matthewse v rozmezí 17 minut však definitivně odvál i poslední české naděje.

Výběr, jejž trenér trenér Jakub Petr dovedl s téměř totožným kádrem v dubnu 2014 do finále šampionátu osmnáctiletých právě proti USA, se tak odplaty nedočkal. Na turnaji končí na celkovém pátém místě. Čekání na medaili, které trvá už od bronzu v roce 2005, se tak protáhne minimálně o další rok.

Švédové, kteří ve skupině A neztratili ani bod, byli na Slováky příliš silným soupeřem a sfoukli je silou nelítostného severního větru. Za výhrou je vedl bezchybný gólman Linus Soderstom, jenž pochytal všech 17 střel a čtyři dvoubodoví hráči: Adrian Kempe, Jens Looke, Axel Holmstrom a Jakob Forsbacka Karlsson. Pro Soderstroma to bylo už druhé čisté konto na turnaji.

Slovensku nepomohlo ani 49 zákroků brankáře Adama Húsky. Nezopakuje tak senzační bronz z loňského roku, k němuž došlo právě přes výhru se Švédskem v posledním utkání, a na turnaji končí sedmé.

Švédové měli od prvních minut velkou herní převahu. Tu ještě zvýraznil gól v 6. minutě z hokejky Joela Erikssona Eka. Další vstřelil ještě v první třetině Oskar Lindblom a v polovině zápasu přidal třetí gól Christofer Ehn.

Ve třetí části si Slováci proti nadupanému soupeři vytvořili několik brejkových možností, ale góly dávalo Švédsko. Po trefách Kempeho a Lookeho bylo jasné, že se Bokrošův tým nezmůže nejen na zvrat, ale ani na úpravu vysokého výsledku. Naopak, o tu se postaral na druhé straně tři minuty před koncem Alexander Nylander.

Z hlediska atmosféry, počtu gólů, vyrovnanosti soupeřů i krásných ofenzivních akcí sehráli nejhezčí čtvrtfinále Kanaďané s domácími Finy. Ti se nakonec radovali, když za stavu 5:5 překlopil na jejich stranu výhru ve dvojnásobné přesilovce v čase 54:10 Patrik Laine.

Pro finského lídra to byl druhý gól v zápase. Sebastian Aho si připsal tři body za gól a dvě asistence, Aleksi Saarela měl bilanci 1+1 a nejproduktivnější muž turnaje Jesse Puljujarvi nahrál na tři branky, stejně jako Olli Juolevi. Na kanadské straně byl vidět tahoun Mitch Marner, jenž se trefil dvakrát.

O důležitý moment se v polovině zápasu postaral finský kouč Jukka Jalonen, jenž vyměnil brankáře Veini Vehvilainena za Kaapo Kakhonena. Vehvilainen dostal tři branky z 10 střel, jeho náhradník pak pustil jen dva pokusy z 24.

Poražení tak neobhájí titul z loňského ročníku, kdy tým vedly budoucí hvězdy NHL Connor McDavid, Max Domi a Sam Reinhart. Letošní výběr se na turnaji spíš trápil a poprvé od roku 1998 prohrála Kanada na MS20 dva zápasy ve skupině (s USA a se Švédskem) a na turnaji končí až šestá.

Finové, juniorští mistři světa 2014, si to na domácím ledě rozdají o postup do finále s arcirivaly ze Švédska.

Rusko - Dánsko 4:3 po prodl.

Vítěz skupiny B se ve čtvrtfinále s dánským outsiderem překvapivě nadřel a byl velmi blízko senzačnímu vyřazení. Díky dvěma trefám Vladislava Kameneva však nakonec oslavil výhru 4:3 po prodloužení.

Na střely měla převahu 46:21, ale ještě 45 sekund před koncem třetí třetiny sborná prohrávala. Pak však Kamenev, jenž pro NHL patří do skupiny talentů Nashville Predators, vynutil prodloužení a v čase 5:00 ho také sám rozhodl.

"Taková výhra nám pomůže se stmelit," řekl stránkám IIHF.com. "Dáme do hry více emocí a ubereme chyby."

Rusko se v semifinále s USA pokusí zajistit si první medaili na MS20 od roku 2011.