RUS_BEL

Po euforii na ruský způsob přišel švédský střet s realitou. Juniorská reprezentace má na šampionátu do 20 let v Buffalu za sebou oba silné protivníky skupiny B a před sebou dva papírově slabší soupeře. Pokud porazí Švýcarsko a Bělorusko, určitě neskončí hůř než třetí a při jisté konstelaci (například pokud Rusko porazí Švédy a ti ztratí aspoň bod se Švýcarskem) může svou skupinu i vyhrát.

Jenže ani to nemusí znamenat snadnějšího soupeře pro čtvrtfinále. Kartami ve skupině A totiž notně zamíchali Slováci nečekanou výhrou nad USA. Ani první místo tak Česku nemusí zajistit, že půjde právě na ně - a dalšími pravděpodobnými postupujícími budou vedle Američanů i Finsko a Kanada.
Predikovat toho zatím mnoho nelze. Češi však mohou na úvodních dvou utkáních vystavět další působení na turnaji a zároveň se z nich mohou poučit.
"Za dvě třetiny zaslouží kluci pochvalu," řekl trenér Filip Pešán podle hokej.cz po utkání se Švédy, které jeho svěřenci prohráli 1:3. "Kdybychom si gólem pomohli v přesilovce pět na tři, mohl zápas vypadat výsledkově jinak. Ale druhá a třetí třetina, to byl konsolidovaný, organizovaný výkon. Se spoustou obětavosti. Máme na čem stavět," dodal.
"Švédi jsou v hokeji třída. Snažili jsme se jim vyrovnat a hrát jako oni. Myslím, že dvě třetiny jsme je stíhali, ale prostě jsme zaspali v první třetině, kdy nám dali dva góly. Při hře pět na pět jsme je nepouštěli do větších šancí, rozhodly ale přesilovky," popisoval pro iDNES.cz útočník Filip Zadina, jedna z opor české 'dvacítky'.
Pozitivem českého výběru je zatím ofenzivní tvořivost i brankáři. Jak Josef Kořenář s Ruskem, tak Jakub Škarek se Švédskem zachytali velmi dobře. Naopak negativem v obou utkáních byla defenzivní hra, hlavně švédští útočníci dělali české obraně často velké problémy. A také zbytečná vyloučení, která jim v tom pomohla.
"Rezervy lze hledat v disciplíně. Hlavně náš trest za příliš mnoho hráčů na ledě byl dětinský. Ale ještě víc bychom měli přidat v důrazu při situacích jeden na jednoho v útočném pásmu, kdy jsme ztráceli puky. Jinak toho zatím moc k vytýkání není," mínil trenér Pešán podle hokej.cz.
Český tým měl v pátek den volna, v sobotu v poledne (18:00 SEČ) ho čeká zápas s outsiderem skupiny Běloruskem. Ten je po prvních třech duelech bez bodu, když po Švédsku i Švýcarsku podlehl v pátek i Rusku 2:5. Pro Pešánův výběr půjde o povinné body.
"Zregenerujeme, musíme si dobře odpočinout," plánoval český kouč. "Na další utkání je třeba se takticky připravovat, ale máme den volna. Běloruskem začneme kluky otravovat, až se po utkání se Švédy vyspí."
Ve vánici pod širákem rozhodly nájezdy
Největší tahák základních skupin, zápas USA s Kanadou pod širým nebem na New Era Stadium, se odehrál ve velkém mrazu a sněhové vánici. Ta zprvu svědčila Kanaďanům, kteří se v ní dostali do vedení 2:0 trefami Calle Makara a kapitána Dillona Dubeho. Po snížení Kiefera Bellowse 'hosté' znovu odskočili, ale ve třetí třetině Američané srovnali brankami Scotta Perunoviche a Bradyho Tkachuka.
Duel před zraky zhruba 45 tisíc zmrzlých diváků na tribunách, už tak nastavovaný častými a nutnými úpravami ledu, tak došel do prodloužení i nájezdů a protáhl se na tři a půl hodiny.
Američané porazili Kanadu ve finále posledního šampionátu do 20 let právě až v penaltovém rozstřelu a tentokrát si to zopakovali díky trefám Bellowse a Tkachuka, dvou synů někdejších hvězd NHL. Jake Oettinger chytil čtyři kanadské nájezdy a tým USA tak nechal aspoň částečně zapomenout na senzační čtvrteční porážku od Slováků.