sosbotka

Český fanoušek se během sobotního programu čítajícího 12 zápasů rozhodně nemohl nudit. Útočné duo Vladimír Sobotka - Dmitrij Jaškin se shodně zapsalo mezi střelce St. Louis Blues v duelu na ledě Detroit Red Wings, za které se na závěrečnou třetinu dostal do branky i Petr Mrázek. Ten ale vysokou prohru neodvrátil.

Nejvýraznější stopu zanechal David Pastrňák z Boston Bruins, jenž nasměroval dvěma přihrávkami svůj tým k vítězství 3:1.
V dresu Pittsburgh Penguins dostal premiérově v sezoně šanci útočník Dominik Simon a hned se dvěma asistencemi podílel na brankách Rileyho Sheahana a Sidneyho Crosbyho. I to ovšem bylo v zápase s Toronto Maple Leafs málo.
Detroit Red Wings - St. Louis Blues 1:6
Fandové domácích zažili v Little Caesars Areně hokejové peklo. Blues na branku Red Wings vystřelili za necelé dvě třetiny jen desetkrát, jenže hned čtyři pokusy skončily za zády bezmocného Jimmyho Howarda.

Jeho místo tak na poslední dvacetiminutovku zaujal Mrázek, také on byl ale proti rozjetým soupeřům bezmocný. V samostatném nájezdu jej navíc povedeným blafákem překonal i Jaškin, který navázal na neméně pěknou trefu Sobotky ještě proti Howardovi.
Celkem se za St. Louis trefilo šest různých střelců. "Docela brzy jsme ztratili zraněného Jadena (Schwartze), což znamenalo, že dost hráčů dostalo v zápase střídání navíc. Líbilo se mi, jak s tím naložili," usmíval se kouč vítězů Mike Yeo.
Pro nejlepší tým Západní konference to byla třetí výhra v řadě, pro Detroit naopak osmá porážka z posledních devíti utkání.
Pittsburgh Penguins - Toronto Maple Leafs 3:4
Příjemné víkendové překvapení připravili trenéři Penguins Simonovi, který čekal až do prosince na šanci v prvním týmu na farmě ve Wilkes-Barre a ve 20 zápasech tam nasbíral slušných 13 přihrávek.
Hned dvě asistence si připsal i v letošní premiéře za Pittsburgh. Nejprve ve druhé třetině v rychlém brejku vybídl ke skórování Sheahana, necelé tři minuty před koncem se podílel na gólu Crosbyho.

Maple Leafs i díky Tyleru Bozakovi, jenž dvě branky dal a na další nahrál, vytěžili dva body zejména po skvělé první třetině, na jejíž vývoj soupeř nedokázal dostatečně reagovat.
"Je to tady znovu, zápas nás stál pomalý začátek," hodnotil Evgeni Malkin. "Nemůžeme chtít vyhrávat, když nejsme připraveni na prvních deset minut. Dvě třetiny dobré hry vážně nestačí."
Z branky Penguins se po první třetině poroučel objev sezony Tristan Jarry.
Boston Bruins - New York Islanders 3:1
Gólman Bruins Tuukka Rask našel ztracenou formu a jinak velmi produktivní Islanders našli recept na jeho překonání jen v jediném případě, když svou 17. branku v sezoně vstřelil Anders Lee.
Na druhé straně už před tím dvakrát bodoval Pastrňák. Ten se z kanonýra proměnil v nahrávače a připravil góly pro tradičního parťáka Brada Marchanda a Jakea DeBruska. V obou případech přispěl k nenápadným akcím vedoucím ke gólu v síti slovenského gólmana Jaroslava Haláka.

"Jen jsem chtěl trefit branku. A vlastně jsem ani pořádně nejdřív nevěděl, kde je," usmíval se DeBrusk po šestém gólu sezony.
Pro Boston šlo už o osmou výhru z posledních deseti zápasů.
Dallas Stars - Vegas Golden Knights 3:5
Ligový nováček si během dvou dnů připsal druhou výhru a aktuálně má sérii dokonce čtyř úspěchů v řadě.
Na ledě Stars za ni vděčí gólmanu Maximu Lagaceovi, jenž chytil 35 střel domácích, a také třem gólům ve druhé třetině vměstatným do necelé pětiminutovky.

"Maxime byl dneska skvělý, měl tam několik velkých zákroků," všiml si kouč Golden Knights Gerard Gallant. "Bylo to dneska hodně nahoru-dolů s mnoha šancemi na obou stranách, ale jak už jsem řekl, náš brankář byl vynikající," dodal.
Asistenci na gól Tylera Pitlicka si za Dallas připsal Radek Faksa.
Ostatní zápasy:
Montreal Canadiens - Edmonton Oilers 2:6
Tampa Bay Lightning - Winnipeg Jets 4:3 v prodl.
Florida Panthers - Colorado Avalanche 3:7
New York Rangers - New Jersey Devils 5:2
Columbus Blue Jackets - Arizona Coyotes 1:0
San Jose Sharks - Ottawa Senators 5:0
Calgary Flames - Vancouver Canucks 4:2
Los Angeles Kings - Carolina Hurricanes 3:2 v prodl.
Hvězdami souboje mezi Columbusem a Arizonou byli oba gólmani. Domácí Sergei Bobrovsky nepustil za svá záda ani jeden ze 35 pokusů z holí soupeřů a Anttiho Raantu překonal jen Josh Anderson. Zbylých 33 střel chytil.
"Dobře jsem se vyspal, odpočinul a byl v pohodě," řekl Bobrovsky poté, co odchytal druhý zápas ve dvou dnech. "Byla to zajímavá příležitost i výzva."

Nepřekonaný zůstal i Aaron Dell ze Sharks. Ten však v duelu se Senators, kteří prožívají velkou krizi, neměl tolik práce. K nule mu stačilo 25 zákroků. Jeho spoluhráči vypálili dvojnásobek a výhru dvě minuty před koncem pečetil v přesilovce Tomáš Hertl.
Bodovali i další Češi. Michael Frolík asistoval na gól Flames do odkryté branky Canucks, kteří neudrželi vedení 2:1. Ondřej Palát přispěl rovněž nahrávkou k výhře Lightning v prodloužení nad Jets a Pavel Zacha, jenž se poprvé od 1. prosince objevil v sestavě Devils, přihrál na branku Milese Wooda.
Vysoké porážky doma schytali Panthers (od Avalanche) a Canadiens (od Oilers).

1. Sergei Bobrovsky (CBJ): 0 obdržených branek, 35 zákroků
2. Tyler Bozak (TOR): 2 góly, 1 asistence, plus/minus 3, 5 střel
3. Aaron Dell (SJS): 0 obdržených branek, 25 zákroků