CAN_CZE

Česká reprezentace do 20 let do svého prvního semifinále od roku 2005 sice skvěle nastoupila a vedla od šesté minuty po brance Filipa Zadiny, ale favorita nezaskočila a zápas ztratila v oslabeních. Kanada potvrdila svou sílu v přesilových hrách skvělou úspěšností, když potrestala z celkových čtyř vyloučení týmu Filipa Pešána první tři, otočila stav na 3:1 a pak dokráčela k pohodlnému výsledku 7:2.

V dresu vítězů se zaskvěl hattrickem útočník Drake Batherson, shodně gól a asistenci si připsali Sam Steel a Jordan Kyrou a dvě přihrávky zaznamenali Cale Makar a Robert Thomas. Obě branky českého týmu dal Zadina, který se se sedmi góly dělí o vedení v pořadí střelců turnaje s Bathersonem a Američanem Kiefferem Bellowsem.
Osmnáctiletý Zadina po spolupráci s Nečasem v úvodu na pravém kruhu parádně oklamal obránce Kaleho Clagueho a střelou zápěstím překonal Cartera Harta, jemuž ještě zkomplikoval situaci dobrou clonou Nečas. Ten před polovinou druhé dějství mohl zvýšit, ale jeho zakončení před odkrytou brankou při trestu Alexe Formentona skončilo na horní tyči.
"První třetina byla dobře odehraná. Měl jsem v ní i šanci, kdy jsem mohl dávat do prázdné branky, ale trefil jsem břevno. Kdybych ji proměnil, mohl to být úplně jiný zápas," litoval český útočník podle iDNES.cz.
Českému týmu se proti favoritovi vymstila vyloučení a Kanada třemi využitými přesilovky předvedla rozhodující obrat. Na turnaji v početních výhodách kraluje a polepšila si díky 13. využité z celkových 23 na úspěšnost 56,52 procenta.
Nejprve vyloučení Martina Kauta za zdržování hry po vyhození puku do hlediště využil ránou po přihrávce Clagueho Steel, zbytečný krosček Alberta Michnáče potrestal ještě v první třetině tečí Makarova pokusu Batherson a střelec večera v 28. minutě po podobné situaci poslal dříve zpět z trestné lavice i Radima Šaldu, který pykal za hrubost.
Kanaďané odpor Pešánova výběru zlomili a bavili se dalšími akcemi zakončenými góly. Maxime Comtoise proměnil výzvu Bretta Howdena, prosadili se i Kyrou a v čase 36:38 dovršil hattrick Batherson a místo Josefa Kořenáře, který vychytal čtvrtfinálovou výhru nad Finskem (4:3 po nájezdech), se postavil do branky Jakub Škarek. Toho ještě překonal ve třetí třetině Boris Katchouk a debakl českých mladíků zmírnil Zadina.
Poražený tým bude v závěrečném utkání dále bojovat o první medaili od roku 2005, kdy v Grand Forks slavili čeští mladíci bronz. Kanada už minimálně vyrovnala své umístění z loňska z domácího turnaje z Montrealu a Toronta, kde byla druhá, a bude usilovat o své 17. zlato. To naposledy získala před třemi roky v Torontu.
Američané titul neobhájí
Spojené státy americké v Buffalu loňský triumf z Montrealu nezopakují. Se Švédskem prohrával domácí tým ještě na začátku 53. minuty před 7524 diváky v Key Bank Center už 0:4, pak jen korigovali výsledek v přesilové hře Kieffer Bellows a při hře bez brankáře Brady Tkachuk.
Švédové vykročili za vítězstvím v čase 33:30, kdy v početní výhodě otevřel skóre Elias Petterson. Ve 47. minutě přidal druhý gól Lias Andersson a definitivní ránu Američanům zasadil celek trenéra Tomase Montena dvěma góly ve vlastním oslabení při trestu Linuse Lindstroma. Trefili se Oskar Steen a Axel Jonsson Fjallby.
Po třech čtvrtých místech za sebou mají nyní Švédové šanci zaútočit na první zlato od roku 2012, kdy triumfovali v Calgary. Na stupně vítězů se dostali poprvé od roku 2014. Před třemi roky dosáhli doma v Malmö na stříbro.