Češi nedali v semifinále ani gól a budou hrát o bronz

Napsal Michael Langr / NHL.com

Frustrovaný Jaromír Jágr, který ve třetí třetině na trestné lavici naštvaně hodil ručníkem, hokejkou a pak i lahví, byl živým symbolem zmaru české hokejové reprezentace při dobývání finské žulové pevnosti. Jeho tým nedal v sobotním semifinále ani gól a na mistrovství světa IIHF bude hrát o bronz se Švédy.

Do finále jde po výhře 3:0 Finsko, které málem nepostoupilo ze skupiny B. Vyzve v něm ruskou sbornou, jež na šampionátu vyhrála všech devět dosavadních duelů včetně sobotního semifinále se Švédy (více čtěte ZDE).

Hlavním hrdinou výběru Suomi byl znovu brankář Pekka Rinne, jenž pochytal všech 20 českých střel, příliš nevyrážel puky a suverénním výkonem dodal týmu klid.

Finále: Rusko - Finsko (20:00 SELČ)

"Je to fantastický gólman. A my jsme mu to ulehčili v tom, že jsme před něj nechodili tolik, jak jsme měli," řekl České televizi asistent trenéra Jaroslav Špaček na adresu hvězdy Nashville Predators.

"Užíval jsem si to. Byl to náš nejlepší zápas na turnaji," prohlásil Rinne po zápase. "Defenzivně jsme dominovali, (Češi) toho moc toho neměli. Mají výborný tým, mám k nim obrovský respekt, ale my jsme podali vynikající výkon."

Skóre otevřel už v deváté minutě Jori Lehtera, jenž se protlačil kolem mladého beka Ondřeje Vitáska před branku a bekhendem poslal puk do horního růžku. Finové od té doby výbornou obranou kontrolovali hru, i když do druhé třetiny Češi vstoupili lépe a dostali soupeře pod tlak. Jenže místo vyrovnání přišel zbytečný faul Petra Zámorského a přesilovka, v níž Jarkko Immonen střelou z úhlu zaskočil brankáře Alexandera Saláka a zvýšil na 2:0.

Dvougólové vedení vrátilo Finům pohodu, jejich sešikovaná defenziva byla těžko k překonání. "Výborně bránili střední pásmo, měli jsme problém se tam dostat," popisoval Špaček.

"My jsme lepší do útoku než do obrany. Finové to věděli a zavřeli to. A naši beci měli hrozně pomalou rozehrávku, pak už je těžké to dát obsazeným útočníkům. Ve druhé třetině jsme si vytvořili tlak, ale sami jsme se o něj připravili."

Ve třetím dějství už svěřenci kouče Vladimíra Růžičky nenašli na zvrat síly, i když Rinne měl při jejich hře bez brankáře dost práce. Gól však padl na druhé straně, 11 sekund před koncem upravil skóre do prázdné branky svou druhou semifinálovou trefou Lehtera.

Finové tak mají možnost získat druhé zlato ve čtyřech letech, Rusko může mít druhý titul ve dvou sezonách. A navíc se může ve finále pomstít za čtvrtfinálové vyřazení na únorové olympiádě v Soči, o nějž se postaral právě jeho nedělní soupeř.