Češi na MS poprvé padli, v nájezdech uspělo Dánsko

Napsal Michael Langr / NHL.com

Česká reprezentace na mistrovství světa IIHF poprvé prohrála. S Dánskem sice získala bod za remízu 1:1 v normální hrací době, ale v nájezdech podlehla 1:2 stejně jako v celém zápase a ohrozila tak možnost skončit na prvním místě skupiny A.

Češi mají nyní v čele tabulky tříbodový náskok před Ruskem, které má utkání k dobru, ale horší bilanci ze vzájemného zápasu. V případě, že výběr kouče Vladimíra Vůjtka porazí v úterý Švýcary za tři body, si tak zajistí prvenství bez ohledu na ruské výsledky. Dánsko se dvoubodovou výhrou posunulo před Švýcary na čtvrtou postupovou pozici, má však o jeden duel navíc.

"Komplikace to není, musíme prostě vyhrát další zápasy," řekl podle serveru iDNES.cz obránce Tomáš Kundrátek.

Česko vedlo od času 4:09 druhé třetiny, kdy se svým pátým gólem na mistrovství prosadil kapitán Tomáš Plekanec. Jenže Dánsko tři minuty po druhé pauze vyrovnalo díky dorážce Mortena Madsena v přesilovce a nájezdy rozhodl Nikolaj Ehlers.

Národní tým posílil před zápasem Radek Faksa, jenž přiletěl do Moskvy po vyřazení Dallas Stars ve druhém kole play off NHL. Vůjtek tak měl v sestavě čtyři hokejisty z NHL: obránce Michala Jordána, centry Plekance s Faksou a křídlo Davida Pastrňáka. Dánové postavili z hráčů NHL kompletní první útok ve složení Ehlers, Lars Eller, Jannik Hansen, který byl spolu s českou první lajnou Pastrňák, Plekanec, Roman Červenka jednoznačně nejlepším triem na ledě.

A do velké míry se postaral i o vyhrané nájezdy: Eller skóroval rychlou forhendovou kličkou, Ehlers bekhendovým blafákem a jako třetí se trefil Nicklas Jensen. Na české straně se prosadil Lukáš Kašpar střelou mezi betony, Michal Řepík pak mířil jen do tyčky.

Brankář Dominik Furch, který v předchozích dvou startech proti Rusku a Norsku nedostal dosud na šampionátu ani jeden gól, nechytil ani jeden dánský nájezd. O čisté konto na MS přišel po 163 minutách a 10 sekundách, když nedosáhl na dorážku zcela volného Madsena.

Do té doby se zdálo, že Česko přece jen udrží hubené vedení dané Plekancovou dokážkou střely Romana Červenky, která se odrazila od tyčky na hůl čekéího kapitána. Jenže Sebastian Dahm pochytal 40 českých pokusů včetně velké šance Plekance, a když už byl téměř překonaný, pomohla mu tyčka (po střelách Michala Birnera a Pastrňáka) i obránce Daniel Nielsen (po kombinaci Pastrňáka s Červenkou, jenž mířil do prázdné branky).

Dánsko se tak dostalo k vyrovnání, přestože Furcha zatížilo jen zhruba polovinou střel, než kolik jich měli Češi - jejich gólman Furch si připsal 20 zákroků.

I v prodloužení měl navrch Vůjtkův výběr, ale málo střílel a svůj nápor utopil v kombinacích u mantinelů. I proto nakonec bral jen bod.

Němci zaskočili Američany

Je ovšem otázka, zda bude pro Česko výhodné jít do čtvrtfinále z prvního místa. Německo totiž v Petrohradu zaskočilo Američany a po výhře 3:2 je i přeskočilo na třetí pozici skupiny B. USA by tak mohly jít do turnajového play off ze čtvrtého místa a papírově slabší Němci ze třetího. O prvenství ve skupině si to v úterý rozdají Kanada s Finskem, které zatím na MS neztratily ani bod.

Případné spekulace se však Česku nemusí vyplatit. Reprezentantům jde totiž i o to, aby se pro čtvrtfinále nemuseli stěhovat do Petrohradu. A k tomu by mohlo dojít, pokud skončí třetí, nebo budou druzí a Rusové zároveň budou třetí. Skupinu by v takovém případě museli vyhrát Švédové, což je ještě stále možné.