Rakell sweden

Hokejisté Česka při svém druhém vystoupení na mistrovství světa IIHF přesně ukázali tvář: silné stránky i limity. Mladý tým sympaticky bojoval, hýřil aktivitou i pohybem a málem dotáhl náskok Švédska. Jenže chyběla mu větší nápaditost, klid a zkušenost obhájců loňského titulu se 14 hokejisty z NHL, kteří díky tomu uhájili konečný výsledek 3:2.

"Máme tu hodně nových kluků, ale ukázali jsme, že když hrajeme jako tým, tak dokážeme velké věci. To se dnes potvrdilo. Byli jsme dvě třetiny lepším týmem," tvrdil podle iDNES.cz útočník Tomáš Hyka, autor druhé české branky.
Tu první dal Filip Hronek, brankář David Rittich z Calgary Flames si připsal 24 zákroků. Za vítěze zářil Rickard Rakell z Anaheim Ducks, jenž ke gólu přidal i dvě asistence. O další švédské trefy se postarali Mattias Janmark a Mika Zibanejad. Gólman Magnus Hellberg dostal dva góly ze 25 střel.

Švédové se brzy dostali do pohodlného vedení: v čase 4:49 se trefil Rakell a o dvě a půl minuty později skóroval v přesilovce Janmark. Chvílemi se zdálo, že soupeři nepůjčí puk, nebo že ho nepustí z pásma.
Otřesení Češi se z tohoto dvoujderu chvíli vzpamatovávali, ale ještě do konce třetiny hru vylepšili a od poloviny zápasu se soupeři minimálně vyrovnali. Byli dravější, dobře se pohybovali a často soupeře tlačili.
Většinou však šlo o platonické dobývání pevného obranného bloku před švédskou brankou. Ten rozbil díky přesilovce pět na tři v čase 33:10 Hronek přesnou ranou od modré.
"Neměli jsme dobrou přesilovku ani oslabení," uvedl podle stránek IIHF.com forvard Mikael Backlund. "Věřím, že příště budeme v obou těchto situacích lepší."
Češi se snažili napadat a tvořit, Švédové hrozili občasnými, o to však promyšlenějšími a nebezpečnějšími útoky. Jeden z nich využil tři minuty po druhé pauze Zibanejad, jenž překvapil Ritticha parádní bekhendovou střelou.
I na tenhle úder svěřenci kouče Josefa Jandače odpověděli, když v další přesilovce skóroval čtyři a čtvrt minuty před koncem třetí části Hyka. Navzdory delší hře bez brankáře a závěrečnému tlaku však Češi následně parádní závěr ze sobotního duelu se Slováky nezopakovali a končí tak bez bodu.
"Jsme nastavení tak, že bojujeme do poslední chvíle," řekl IIHF.com útočník Dominik Kubalík. "Ne vždycky se to vyvíjí podle našich představ, ale bojujeme dál a dál. Udělali jsme, co bylo v našich silách, ale Švédsko hrálo skvěle. Měli jsme pár šancí, ale chybělo nám štěstí v zakončení."
Dalším soupeřem českého výběru bude v úterý od 20:15 Švýcarsko. Vedení české výpravy, které proti Švédsku postrádalo zraněného Martina Nečase (pohmožděná kyčel a rameno z duelu se Slováky), sleduje i dění v play off NHL, kde byli v neděli jednu prohru od vyřazení Boston Bruins (David Pastrňák, David Krejčí) i San Jose Sharks (Tomáš Hertl), případně Pitsburgh Penguins (Dominik Simon).
Velmoci si pohrály
Nedělní poledne patřilo hokejovým supervelmocem. Kanada si ve skupině B v Herningu pohrála s outsiderem turnaje Jižní Koreou, které nasázela desítku. Favorit vyslal na brankou soupeře 50 střel, pět jeho hráčů nasbíralo po třech bodech: Tyson Jost přidal ke dvěma trefám asistenci, opačnou bilanci 1+2 měli Connor McDavid, Joel Edmundson a Pierre-Luc Dubois; Matthew Barzal pak pomohl třemi nahrávkami.
Rusko si zase v Kodani hravě poradilo s Rakouskem, k čemuž dvěma góly přispěl Mikhail Grigorenko. I ve druhém utkání na turnaji dala sborná sedm branek a má tak skóre 14:0.