Geekie v premiéře nasbíral 3 body

Ve čtvrtek v Prudential Center odehrají Carolina Hurricanes poslední duel pětizápasového tripu, díky kterému se zase vrátili na postupové příčky. Léčba v cizím prostředí hokejistům z Raleigh prospěla.

Hurricanes od bezprecedentního duelu na ledě Toronto Maple Leafs, který proběhl 24. února, prožívali útlum. V Kanadě přišli během několika minut o zraněné gólmany Jamese Reimera a Petra Mrázka, takže za ně musel dochytávat rolbař David Ayres.
Unikátní situace, ze které vyšli jako vítězové, ale Hurricanes poněkud vykolejila. Následně ze čtyř utkání vydolovali jen bod a zdálo se, že hráči, které před uzávěrkou trejdů sehnal generální manažer Don Waddell, nejsou až tak velkými posilami.
Po porážce 1:4 ve Philadelphii konečně nastala fanoušky Hurricanes očekávaná změna.

Aho navýšil vedení Caroliny v oslabení

"Když prohrajete pár zápasů za sebou, tak je třeba mít trpělivost a musíte se snažit to zlomit při nejbližší možné příležitosti," tvrdil veterán Justin Williams po vyválčené výhře 3:2 v prodloužení v Nassau Colliseum nad New York Islanders.
Hned následující den dominovali Hurricanes na ledě Pittsburgh Penguins (6:2) a třetí úspěch v řadě přinesla úterní zápletka v aréně Detroit Red Wings, odkud hosté odvezli body za výhru 5:2.
"Speciální formace rozhodly," líbilo se trenérovi Caroliny Rodu Brind'Amourovi.
Sebastian Aho se proti Detroitu trefil v přesilovce i v oslabení, další dva góly v početních výhodách zaznamenali Nino Niederreiter a Williams. Jen v jedné z nabídnutých přesilovek tak hosté neskórovali. S úspěšností využití 22,3 procenta patří Carolina stále do ligového top 10.
Více k tématu: [Jména nerozhodují. Pravé divy dělá souhra]
Ztratit body s týmem, který byl jako první matematicky vyřazen, by pro Hurricanes bylo nemilé. Tři góly v domácí síti během třetí třetiny nakonec detroitský duel rozsekly.
"Poslední třetina byla z naší strany vážně moc dobrá. Když dokážeme vyhrávat těsné zápasy, tak je to pokaždé dobrá zpráva," řekl Aho.
"Pokud se podíváte na pořadí, tak je jasné, že se od nás čekala výhra. A naší povinností je takové zápasy vyhrávat," oddechl si Williams. "Nikde ale není řečeno, že nám to někdo nechá. Musíte soupeře respektovat, odpracovat si to a přehrát je," dodal nejzkušenější hráč sestavy Hurricanes.
Carolina pochopitelně ještě nemá nic jistého. Před Islanders na první nepostupové pozici ve Východní konferenci drží pouze bodový náskok, před New York Rangers a Florida Panthers je odskočená jen o tři body.

Geekie otevřel skóre proti Detroitu

V napjatém konkurenčním boji se tak Carolině moc hodí i nečekaný příspěvek nováčka Morgana Geekieho, který při své premiéře v NHL zazářil proti Penguins dvěma góly. A trefil se také proti Detroitu.
"Vypadá to, že je pro něj liga celkem lehká, co?" žertoval Aho. "Ale (Geekie) vypadá vážně dobře. Je pěkné vidět, jaké má sebevědomí," pochválil jednadvacetiletého dlouhána finský útočník.
"Ví, co by měl předvádět a podle toho se na ledě dokáže zařídit. Hraje s nadšením a touhou," tvrdí kouč Brind'Amour.
Klíčovou zprávou detroitského souboje však byl pro Hurricanes zejména návrat Petra Mrázka do brankoviště. Osmadvacetiletý brankář byl od srážky s torontským útočníkem Kylem Cliffordem, který mu způsobil otřes mozku, šest utkání mimo hru. Branku Caroliny hájila v tu dobu dvojice z farmy Alex Nedeljkovic, Anton Forsberg.
Proti Red Wings měl Mrázek 23 úspěšných zákroků z pětadvaceti střel a zaznamenal tak svou první výhru od 18. února.
"Byl skvělý a hlavně na začátku tam měl vynikající zásahy," prohlásil Aho.

Williams prodloužil gólovou sérii

Red Wings Mrázka otestovali především v první třetině, kdy musel zasahovat třináctkrát. "Od začátku do konce byl soustředěný. V pravý čas předvedl velké zákroky, což je přesně to, co od něj potřebujeme," líčil Brind'Amour.
Před rokem se stal Mrázek zásadní postavou finiše Hurricanes do play off. S českým gólmanem za zády se teď jistě zvýší i sebevědomí hráčů Caroliny. V posledních 14 zápasech základní části ho budou potřebovat.
"Je prostě na každém z nás, aby byl připravený a dělal stoprocentně svou práci," uvědomuje si finský forvard Teuvo Teräväinen.