Hurricanes zdolali Capitals a slaví postup

Hokejisté týmu Carolina Hurricanes otočili rozhodující sedmý zápas i celou sérii 1. kola proti obhájcům Stanley Cupu. Na ledě Washington Capitals prohrávali 0:2 a 1:3, ale poslední slovo měl gólem na 4:3 v čase 91:05 útočník Brock McGinn.

I poslední možný zápas série, v níž stále ještě úřadující šampioni vedli 2:0 a 3:2, odchytal za vítěze český brankář Petr Mrázek. K postupu pomohl 34 úspěšnými zákroky. Hurricanes vyhráli jako první v sérii na ledě soupeře a mohou se těšit na 2. kolo, v němž je čekají New York Islanders. Zahrají si ho poprvé od roku 2009.
Washington Capitals - Carolina Hurricanes 3:4 po 2. prodl. (konečný stav série: 3:4)
S Carolinou, která patřila k týmům, jež musely bojovat o postup do play off do posledních kol programu základní části, to přitom v průběhu zápasu vypadalo všelijak.
[Kompletní pokrytí série Washingtonu s Carolinou]
Už po 133 sekundách Capitals vedli, když se prosadil Andre Burakovsky. V sedmé minutě navíc zvýšil na 2:0 Tom Wilson a tento stav platil až téměř do poloviny základní hrací doby.
Pak přišla dost možná zlomová chvíle celého souboje. Na trestnou lavici musel Jordan Martinook a před Capitals se tak otevřela šance odskočit už do tříbrankového trháku.
Jenže všechno bylo jinak. Zdánlivě nevinně vyhlížející kontr Hurricanes v oslabení přinesl jejich snížení, když Sebastian Aho nahodil puk na Bradena Holtbyho, ten ho pouze vyrazil před sebe a Aho z dorážky pohodlně skóroval.
Už za tři a půl minuty odpověděl svou první trefou v letošním play off Evgeny Kuznetsov a zdálo se, že Capitals jsou znovu pevně v sedle. Pro hosty bylo ale zásadní, že ještě do druhé přestávky je přiblížil na dostřel Teuvo Teravainen.
V končící 43. minutě se pak parádní ranou zápěstím přesně z bodu pro vhazování prosadil Jordan Staal, vyrovnal na 3:3 a tento stav platil dalších takřka 50 minut.

McGinn dal postupový gól v prodloužení

Obrovitánskou radost pak zajistil hostům McGinn, když byl ve správný čas na správném místě. Justin Williams dojížděl puk k mantinelu do rohu kluziště, z otočky ho okamžitě poslal po ledě do brankoviště a našel přesně McGinnovu hokejku.
"Přišel schovaný nastřelený puk z rohu... Byla to jedna z těch situací, co se špatně brání, ale musíte si s tím poradit," podotkl Holtby.
"V prodloužení se zdálo, že si jdeme pro výhru. Měli jsme tam spoustu šancí," připomněl kouč vítězů Rod Brind'Amour. "Myslím, že jsme si tuhle výhru zasloužili."
Hurricanes úspěšně zvládli sedmý rozhodující zápas série již popáté za sebou, což je čtvrtá nejdelší šňůra historie NHL. Klub neztratil klíčovou bitvu ani jedinkrát od přestěhování z Hartfordu před sezonou 1997-98.
"Dali jsme v utkání nějaké důležité góly a Petr (Mrázek) předvedl skvělé zákroky, kdy jsme to nejvíc potřebovali. Strašně důležitý byl i Jordanův gól na začátku třetí třetiny," uvedl kapitán Hurricanes Justin Williams. "Nevzdali jsme se a když to bylo 2:0 pro domácí, jen jsme si řekli, že se nenecháme přejet jako v těch předchozích zápasech tady. Semkli jsme se a zvládli to."
McGinn si předtím připsal také asistenci, hned tři nahrávky posbíral v dresu Hurricanes obránce Jaccob Slavin a dostal se tak již na devět bodů za celou sérii, když si všechny připsal právě díky přihrávkám. Vytvořil tak klubový rekord za jedinou sérii - John Cullen stihl v roce 1991 sedm nahrávek proti Boston Bruins.
Hrdina McGinn byl spasitelem již v 58. minutě, kdy zachránil situaci za Mrázkovými zády skokem plavmo napříč brankovištěm, po němž odpálil puk hokejkou do bezpečí.
"Byla to přirozená reakce," podotkl McGinn k okamžiku, kdy už někteří z hráčů Capitals zvedali na střídačce ruce nad hlavu. "Viděl jsem, jak puk prošel někudy přes Petra a klouzal do branky. Nevím, zda by doklouzal až za čáru, ale já mu nedal šanci."
Domácím nepomohlo ani 38 zásahů Holtbyho, na sny o úspěšné obhajobě musí zapomenout. Sedmé zápasy Capitals nejdou, mají v nich bilanci 5-12, z toho doma 3-9.
"Je to pro nás těžké," smutnil kapitán Alex Ovechkin. "Dvě třetiny jsme dominovali. Pak přišlo pár šťastných odrazů a byli zpátky ve hře. Byla to ale skvělá nesmlouvavá série."