ovi-vasy

Celou finálovou sérii Východní konference se z kabiny Washington Capitals linou velmi podobné hlasy.
Musíme hrát naplno 60 minut. Musíme se vyvarovat faulů - a musíme si pohlídat začátky třetin. V posledních třech zápasech ale hráči z hlavního města USA na některé z těchto pouček zapomínají. V úterý ve 2:00 SELČ kvůli tomu budou v domácí aréně odvracet možný konec sezony.

V sobotu Capitals utekly nástupy do první a druhé části, o soustředěnosti se nedalo mluvit. Dva inkasované góly v 1. a 21. minutě je připravily o možnost získat výhodu na svou stranu. Po slibném startu náhle prohrávají v sérii 2:3 na zápasy.
"Musíme si tyhle chvíle prostě pohlídat. Čtyřicet minut sice můžeme hrát dobře, ale kvůli těm několika sekundám jsme pod tlakem a pořád jen doháníme," řekl útočník Capitals Tom Wilson.

Právě on má svou fyzickou hrou a dokončováním soubojů otevírat prostor pro washingtonského kapitána Alexe Ovechkina, na kterého hráči Tampa Bay Lightning upnuli v posledních zápasech velkou pozornost.
Ovechkin se střelecky prosadil v úvodních dvou utkáních v Tampě, ve třetím zápase v Capital One Areně se ale do brankových statistik nezapsal, ačkoli mu napočítali devět střel na gólmana Andreie Vasilevskiyho. Ve čtvrtém zápase ruský kanonýr rovněž neskóroval, tentokrát ze tří pokusů.
V pátém duelu byl trend Lightning vykolejit lídra Capitals nejmarkantnější. Ovechkin se z floridských kleští vymanil až samotném závěru, kdy třikrát vypálil a dával kontaktní gól na 2:3. Jenže to bylo málo.
"Alex se snaží v podobných případech pomáhat týmu i jinak. Fyzicky je nadupaný, takže se nebojí trefit soupeře, hraje víc do těla," vysvětloval kouč Capitals Barry Trotz.
Více k tématu: [Pět poučení z 5. zápasu Tampy s Washingtonem]
Jenže Capitals si už nemůžou dovolit, aby soupeř umlčel jejich největší hvězdu tak, jak se to stalo o víkendu.
"Jestli jsme v něčem odvedli dobrou práci, tak to bylo blokování střel," glosoval 19 zablokovaných washingtonských ran Tyler Johnson. "Hrát proti Ovechkinovi je každopádně složité, protože rád střílí, je velký, rychlý a hrozně těžce se odstavuje od puku. Ale obstáli jsme v tom a musíme v tom pokračovat," dodal útočník Lightning.
Capitals pro Ovechkina potřebují vytvořit co nejvíc prostoru, aby mohl využít klíčové aspekty své hry, což je především dobře zacílená střelba. Dvaatřicetiletý Moskvan je motorem týmu a pro úspěch Capitals je prioritní, aby se Alexander Veliký zase dostal do obrátek.
"Musíme už konečně využít energie naší arény," prohlásil trefně obránce John Carlson. Capitals v sérii doma ještě neuspěli, jejich poslední radost před vlastními fanoušky je z pátého duelu proti Pittsburgh Penguins.

Ovechkin se sice spolu s parťákem z elitní formace Evgeny Kuznetsovem vytáhl do čela statistik play off, ale jeho přínos v dalším utkání by měl být ještě dominantnější. Jinak to bude pro Washington složité.
"Tento tým to celou sezonu neměl lehké," připomněl kouč Barry Trotz. "Vždycky si ale dokázal najít cestu, jak se z potíží dostat," cenil si. "Pro mnoho kluků je to životní lekce. Chvíli jsou nahoře, pak zase dole, ale když následují své lídry, tak se z toho dokážeme společně dostat. Jako tým."
Proto bude před šestým duelem série Trotz apelovat na všechny hráče, aby se nechali strhnout příkladem, jaký jim dává celý rok Ovechkin. Ale také Kuznetsov, Nicklas Backstrom nebo Carlson.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
"Špatně jsme na tom byli už v sérii s Columbusem. A dokázali jsme z té situace vybruslit. Teď je to samozřejmě složitější, ale určitě ne neřešitelné," řekl Trotz.
Když Ovechkin zase šlápne na plyn, budou mít hráči Washingtonu výrazně větší šanci, aby se ještě jednou proletěli do Tampy. A v sedmém zápase už se může stát cokoli.