VranaShot103

Čo bolo, to bolo. Terazky som zase favoritom!

Kdyby měli hokejisté Washington Capitals vystihnout svou situaci po prvním utkání nové sezony, klidně by mohli takto parafrázovat slavný citát z filmu Černí baroni.
Zapomeňte na jejich ostudné vyřazení v 1. kole minulého play off, kdy silná parta okolo Alexe Ovechkina překvapivě vybouchla v konfrontaci s mužstvem Carolina Hurricanes. Tohle všechno má být rychle minulostí. V noci na čtvrtek totiž Capitals otevřeli další ročník výhrou 3:2 v prodloužení nad St. Louis Blues, tedy nad posledními šampiony Stanley Cupu.

Vrána rozhodl v prodloužení o výhře Capitals

Capitals, jak je známe, jsou zpátky. Opět silní. Opět sebevědomí. Opět vítězní.
"Ale lehké to nebylo," mírnil euforii kouč Todd Reirden.
Zlatá slova. Jako kdyby se totiž Capitals nechali unést předzápasovou ceremonií, při níž domácí slavnostně nad led vyvěsili vlajku poukazující na nedávný triumf. Uběhlo jen 53 sekund a bylo to 1:0 pro Blues. Po dalších sedmi minutách Alex Pietrangelo dokonce zvýšil na 2:0.

Pietrangelo se trefil v přesilovce z levého kruhu

Fanoušci Washingtonu se chytali za hlavu: To zase bude 'hitparáda'!
Jenže předposlední šampion se vzepřel. Ještě do přestávky snížil, ve druhé třetině přidal další trefu. A o vítězství hostů pak v prodloužení rozhodnul český bomber Jakub Vrána, když se prosadil ostrou ranou švihem.
"Byla to dobrá práce od celé naší lajny, v útočném pásmu jsme osvědčili svou trpělivost," pochvaloval si pražský rodák.
Byť jeho slova zněla dost skromně, musel ve chvílích vítězství zažívat i jistou osobní satisfakci. Je to jen pár měsíců, co si při mistrovství světa IIHF z různých míst vyslechnul, že má manýry hvězd. Že na ledě nebývá vidět, že je zklamáním. Bylo dozajista těžké to skousnout.
V Capitals si však spravil chuť. Nejdřív se mu povedla předsezonní příprava, následně zazářil i při prvním utkání ročníku.
A jako kdyby byl jeho osud symbolickým příběhem pro celé mužstvo z americké metropole. Šest měsíců po vyřazení z nadstavbové části dala Reirdenova kumpanie najevo, že ji na kolena nesrazí ani vzpomínky na facku od Hurricanes, ani brzká dvougólová ztráta.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
"Zrovna ideálně jsme tedy do prvního zápasu sezony nevkročili," připustil brankář Braden Holtby. "Prostě jsme se ale nesměli nechat vyvést z míry tím, že mi to tam tak rychle napadalo. Věděl jsem, že pokud budu dál soustředěný, můžeme utkání ještě otočit."
Klíčem k obratu bylo zvládnutí několika dílčích disciplín. Nejen střel na branku, v nichž Capitals soupeře přebili poměrem 34:22, ale i hitů (25:23). Proti mužstvu, které v dané kategorii bývá tradičně silné, navíc neselhali ani při vhazování (úspěšnost 49 %), přestože jste na buly v uplynulé sezoně nenašli horší mužstvo než Washington.
"Obrovsky jsme si pomohli i při vlastních oslabeních, která se nám proti St. Louis podařila většinou odehrát hodně slušně," tvrdil Ovechkin. "Když se k tomu přidalo štěstí, mohli jsme se radovat."

Ovechkin se uvolnil přes Bouwmeestera a skóroval

Podobnou injekci optimismu tým bezesporu potřeboval, z kolapsu s Hurricanes se všichni otřepávali jen ztuha. Vždyť osudová série začala v polovině dubna dvěma výhrami, všechno se zdálo být jasné. Následný debakl 0:5 ovšem vývoj totálně změnil. Carolina přetahovanou vyrovnala, o pár dnů později ji dotáhla ke stavu 3:3. O jejím postupu pak rozhodla trefa Brocka McGinna z druhého prodloužení sedmého duelu.
O takovém hokejovém direktu se vám bude zdát ještě hodně dlouho.
Washington se ale přes léto otřepal. Rozloučil se s několika dosavadními oporami (Brooks Orpik, Matt Niskanen, Brett Connolly), přivábil čerstvou krev (Radko Gudas, Richard Pánik). A přestože první minuty boje se St. Louis možná naznačovaly opak, začátek sezony nakonec přinesl radost.
"Po počátečních rozpacích jsme byli stále čím dál lepší na puku, začal nám vycházet forčeking," popisoval kouč Reirden. "Zabydleli jsme se v jejich útočném pásmu, přibili je k vlastní brance."
Tyto pasáže premiérového utkání sezony zkrátka názorně ukázaly, jak by měla vypadat hra Capitals v ročníku 2019-20. Jak že zněl ten filmový citát? Čo bolo, to bolo. Což ostatně Capitals po letech zmaru, které předcházely jejich loňskému triumfu, ví ze všech nejlíp.