GettyImages-633931108

Po dvou čistých kontech za sebou skončila neprůstřelnost slovenského brankáře Petera Budaje z Los Angeles. Na ledě lídra NHL Washingtonu inkasoval při porážce 0:5 v úvodních dvou třetinách čtyřikrát z 15 střel a ve třetí třetině už jej nahradil Jeff Zatkoff. Capitals vychytal výhru Philipp Grubauer.

Washington Capitals - Los Angeles Kings 5:0
Budaj udržel čisté konto ve středu v domácím duelu s celkem Colorado Avalanche (5:0) i v sobotu na ledě týmu Philadelphia Flyers (1:0 po prodloužení) a měl velký podíl na sérii pěti výher Kings za sebou. Nulu během ní udržel celkem třikrát. Ale ve Washingtonu ukončil po 147 minutách a 21 sekundách jeho neprůstřelnost Lars Eller, který v čase 3:16 otevřel skóre.
Budaje překonal ještě úvodním dějství také Marcus Johansson a ve druhé třetině lovil puk z branky po trefách Bretta Connollyho a T.J. Oshieho. Poslední gól od Justina Williamse už inkasoval náhradník Jeff Zatkoff.
Nejlepší tým soutěže tak opět potvrdil formu na domácím ledě a ve Verizon Center si připsal už devátou výhru za sebou. Velký podíl na tom měl i Grubauer, který pochytal všech 38 střel Los Angeles. Pro pětadvacetiletého německého gólmana to bylo třetí čisté konto v sezoně a zároveň i v kariéře v NHL.
"Celou sezonu chytá výborně, když dostane příležitost. Je opravdu výborný. Je úžasné mít dva tak kvalitní brankáře. Od začátku bylo vidět, že se mu zápas povede," chválil útočník Johansson Grubauera, který je dvojkou Bradena Holtbyho.
Kádr Capitals v neděli opustil český útočník Jakub Vrána, který se vrátil na farmu do Hershey do American Hockey League. Vedení Washingtonu jej povolalo v pátek, ale do hry nezasáhl ani v sobotním duelu na ledě Montreal Canadies. Svou sbírku 12 startů v NHL tak dvacetiletý nováček nerozšířil.

Montreal Canadiens - Edmonton Oilers 0:1 po nájezdech
Duel rozuzlil Leon Draisaitl, který se jako jediný v celém utkání střelecky prosadil. Skóroval v první sérii nájezdů střelou mezi betony. Gólman Al Montoya sice pak pokus Marka Letestua kryl, ale jeho protějšek Cam Talbot neinkasoval vůbec. V rozstřelu na něj nevyzráli Alexander Radulov, Paul Byron ani Max Pacioretty.
Pro Talbota, který si během utkání připsal 22 zásahů, to byla pátá nula v sezoně. "Snažím se předvádět nejlepší výkon bez ohledu na to, jaký je stav. Za stavu 0:0 byl ten tlak ještě trošku větší. Ale vím, že když budu dělat svou práci, tak máme šanci," prohlásil Talbot, který má na kontě v NHL celkem 16 shutoutů ze 162 utkání.
Montoya dostal teprve podruhé v sezoně od začátku šanci v domácím utkání a znovu udržel čisté konto. K druhé nule v sezoně potřeboval 32 úspěšných zákroků. V úvodním duelu sezony před vlastním publikem 18. října proti Pittsburgh Penguins slavil výhru 4:0, tentokrát ale pomohl jen k bodu.
"Je to kruté. Celý zápas je to 0:0 a výsledek 0:1 v nájezdech mrzí. Na druhou stranu jsme získali velice důležitý bod," prohlásil Montoya, který ve 151 duelech v NHL udržel čistý štít celkem sedmkrát.

New York Rangers - Calgary Flames 4:3
Rangers slavili výhru před domácím publikem v Madison Square Garden teprve podruhé z posledních šesti zápasů. Rozhodující náskok 4:2 získali mezi 49. a 52. minutou Chris Kreider a Jesper Fast. Za Calgary vzápětí už jen snížil Matthew Tkachuk.
"Samozřejmě není lepší pocit, než vyhrát před vlastními fanoušky. Flames se nikdy nevzdávají a mají dobrý tým. Dařilo se jim tady dřív vyhrávat a měli hodně sebevědomí, ale my jsme ve třetí třetině jasně ukázali, že chceme dva body," podotkl brankář Rangers Henrik Lundqvist, který přispěl k výhře 29 zákroky.
Momenty večera:
1. Capitals doma kralují
Washington si připsal doma už devátou výhru za sebou, když rozdrtil Los Angeles 5:0. Ukončil tak pětizápasovou vítěznou sérii Kings a vládne NHL se 78 body z 53 utkání. Minnesota Wild na druhém místě ztrácí pět bodů.
2. Dva shutouty v Montrealu
Čisté konto si díky bezbrankovému stavu i po prodloužení připsali v duelu Montrealu s Edmontonem Al Montoya i Cam Talbot. Ten byl nakonec šťastnější, protože neinkasoval ani v nájezdech a postaral se o výhru Oilers 1:0.
3. Rangers doma zabrali
Po porážkách s celky Philadelphia Flyers (0:2) a Columbus Blue Jackets (4:6) si New York Rangers spravili chuť před vlastním publikem výhrou nad Calgary 4:3. Doma se radovali teprve podruhé z posledních šesti duelů.
Hvězdy večera:
1. Philipp Grubauer (WSH): 38 úspěšných zákroků, 3. nula v sezoně
2. J.T. Miller (NYR): 2 body, 2 asistence, 4 střely
3. Brett Connolly (WSH): 1 gól, 1 asistence, 2 plusové body
Na co se těšit:
Hrají se tři zápasy. New Jersey Devils přivítají Buffalo Sabres, New York Islanders hostí Toronto Maple Leafs a Philadelphia změří síly se St. Louis Blues.