CAR@LAK: Mrazek records 31 saves in shutout victory

Brankář Petr Mrázek uhájil díky 31 zákrokům čisté konto, útočník Martin Nečas dal vítězný gól a Carolina Hurricanes tak mohli během úterního programu NHL po výhře 2:0 na ledě Los Angeles slavit posun do čela Východní konference.

Důvod k radosti měla i česká dvojice David Rittich, Michael Frolik v barvách Calgary Flames. Rittich inkasoval pouze jedinkrát, pro Frolíka byl souboj s Philadelphia Flyers 800. zápasem kariéry v základní části NHL a oslavil ho gólem, jenž byl jeho prvním bodem v sezoně.
Neprůstřelný Mrázek
Mrázek pokračuje v pravidelném střídání s parťákem Jamesem Reimerem vždy po jediném utkání. Ve Staples Center připadal start opět na něho a vedl si znamenitě.
V historii 'Canes' a bývalých Hartford Whalers se stal čtvrtým brankáčem, který udržel Kings na nule. Ale je prvním od Kevina Weekese, jenž před 16 lety figuroval v sestavě při remíze 0:0.
Porci 17 zákroků si Mrázek odbyl již během první třetiny, včetně pěti střel, které pokryl v oslabení. "Vždy je dobré, když na vás jde v úvodu zápasu hodně střel," podotkl Mrázek. "Měli také první přesilovku, což vám pomůže dostat se do zápasu a zvýšit si sebevědomí, když to úspěšně zvládnete."
Nečasův druhý zásah v sezoně přišel v čase 24:16, kdy se prosadil díky zakončení bez přípravy z mezikruží po skvělé nahrávce Ryana Dzingela. "Kotouč tam šel za branku a já viděl prostor mezi kruhy, kam jsem si najel a Ryan mě tam perfektně našel," popsal Nečas.
Šlo nakonec i o gól vítězný, v samém závěru jistil úspěch hostů při hře Kings bez gólmana Sebastian Aho.
Hurricanes si tak polepšili už na šest výher a mají za sebou nejlepší sedmizápasový start klubové historie, díky čemuž také vládnou Východní konferenci.
"Nacházíme cesty, jak vyhrát, přitom se nám to daří odlišnými způsoby, což je moc dobře," řekl útočník vítězů Jordan Staal. "Máme za sebou dobrý start, ale sezona bude ještě hodně dlouhá. Je to maraton a my musíme stejně pokračovat i dál."
Mrázek byl vyhlášen první hvězdou zápasu, Nečas jako třetí.
Frolíkův první bod sezony
Rittich zpátky v brankovišti, Frolík po delší odmlce ve střelecké listině, Jakub Voracek i po čtvrtém vystoupení v sezoně bez bodu. Tak lze vystihnout z pohledu českých hokejistů hlavní body zápasu, v němž domácí Calgary zdolalo Philadelphii 3:1.
Frolík oslavil zápasové jubileum už po 95 sekundách hry, když otevřel skóre povedenou ranou z kruhu. "Osm set, to už je speciální číslo," podotkl Frolík. "Byl jsem natěšený, to si buďte jistí. Nemohlo to být lepší, než se prosadit hned při našem druhém střídání. To vám samozřejmě pomůže."

Frolík poslal Flames do vedení proti Flyers

Rittich nastoupil od začátku do šestého ze sedmi zápasů v sezoně a pomohl 21 úspěšnými zásahy k úspěchu, který si mohli Flames užít po předchozích dvou duelech bez bodového zisku. Další góly obstarali Andrew Mangiapane a Elias Lindholm, jenž v samém závěru potvrdil výhru střelou do prázdné branky.
"S ohledem na minulou sezonu čelíme velkým očekáváním," uvedl Frolík. "Ale myslím, že i do ní jsme vstoupili prvním měsícem s úspěšností kolem 50 procent. A pak jsme to rozjeli. I tentokrát mohl být ten start lepší, ale tyhle dva poslední zápasy jsme hráli dobře."
Nechybělo mnoho a také Rittich se zapsal mezi střelce, jenže pokusem přes celé kluziště minul. Kouč Bill Peters nebyl v danou chvíli s ohledem na okolnosti příliš nadšený ze záliby českého gólmana v práci s holí.
"Budeme si o tom muset promluvit. Jaký byl stav v té chvíli, nebylo to 2:1?" nadnesl Peters s připomínkou zbytečného zakázaného uvolnění. "Ritter je opravdu dobrý brankář, který se navíc neustále zlepšuje, ale musíme s ním i nadále pracovat, aby bylo jasné, co má kdy v dané situaci udělat."
Frolík byl za svůj výkon oceněn jako první hvězda utkání, Rittich jako třetí.
Riellyho čtyři asistence za třetinu
Mitchell Marner a Morgan Rielly si společně připsali sedm bodů a měli tak hlavní podíl na tom, že Toronto Maple Leafs předčili v domácí Scotiabank Areně Minnesota Wild 4:2.
Všechno podstatné pro potěchu domácích diváků se odehrálo ve druhé třetině, kterou vyhrálo Toronto 4:0, zatímco Wild patřila první i třetí dvacetiminutovka.
Marner během povedeného druhého dějství v podání Maple Leafs zaznamenal gól a dvě nahrávky, Rielly čtyřmi asistencemi v jediné třetině utkání základní části vyrovnal klubový rekord, který dosud držel Rick Vaive z března 1984.
"Jedině dobře pro něho. Je to dobrý hráč, který je vždy dobrý po té ofenzivní stránce, ale dnes byl výrazně lepší také v defenzivě," ocenil Riellyho kouč Maple Leafs Mike Babcock. "Je důležité, aby prožil podobné večery, kdy se cítí hodně dobře. Vždy když se vašim dobrým hráčům daří vepředu, což se jim samozřejmě zamlouvá, je pak lepší i celý váš tým."
Brankář Frederik Andersen přispěl k úspěšnému vystoupení 27 zásahy. Maple Leafs dokázali využít dvě ze tří přesilovek, když za předchozí čtyři utkání dali dvě branky z 12 početních výhod, jež měli k dispozici.

Andersen předvedl úžasný zákrok proti Parisemu

"Chtěli jsme, aby dnes naše přesilovka zafungovala. Bylo to pro náš tým moc důležité," uvedl Marner. "Byli jsme trpěliví, co se týká našeho zápasového plánu. A to je něco, čeho se musíme držet i v dalších zápasech."
Minnesota po výhře 2:0 v Ottawě, která znamenala vůbec první bodový zisk v sezoně, prohrála pátý ze šesti duelů.
"Musíme být tým, který tvoří dvacet chlapů," zdůraznil trenér Wild Bruce Boudreau. "Není to o veteránech a nováčcích, nemáme tu ani Austona Matthewse a nemůžeme spoléhat na jednoho hráče, který by dal 50 až 60 gólů. Každý musí přispět v každém utkání, jinak budeme zažívat špatné věci."
Otočka Lightning
Tampa Bay Lightning vyhráli v Bell Centre na ledě Montreal Canadiens 3:1, přestože v utkání inkasovali jako první. Domácí tak poté, co sestřelili úřadující šampiony St. Louis Blues (6:3), nestačili na vítěze základní části minulého ročníku a prohráli třetí z posledních čtyř zápasů.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Skóre otevřel v 16. minutě v přesilové hře Jeff Petry, ale pouhých sedm sekund před první přestávkou vyrovnal Braydon Coburn, jenž se trefil poprvé v sezoně.
Lightning rozhodli výborným nástupem do druhého dějství, když se v rozmezí 57 sekund prosadili Steven Stamkos a s přispěním nahrávky Ondřeje Paláta také Tyler Johnson.
Stamkos stihl vedle gólu i asistenci, Nikita Kucherov měl na kontě dvě nahrávky, brankář Andrei Vasilevskiy pomohl 33 zákroky.
"Stále ještě je před námi dlouhá cesta, než se dostaneme ke své hře, ale i když říkám něco takového, myslím, že dnes to chlapci odehráli velmi dobře," prohlásil kouč Lightning Jon Cooper. "Většinu zápasu dělali správné věci, jaké byly třeba, což se odrazilo na dvoubodovém zisku."
Ostatní zápasy: Coyotes loupili ve Winnipegu, Predators otočili duel ve Vegas
Arizona Coyotes vstoupili do nového ročníku dvěma těsnými prohrami v Anaheimu (1:2) a s Bostonem (0:1), za další tři vystoupení si však připsali na konto pět bodů. K poslednímu úspěchu s výsledkem 4:2 v hale Winnipeg Jets pomohli hlavně Nick Schmaltz (1+2) a Christian Dvorak (2+0). Jets se sice trefili jako první, ale po první třetině už byl stav srovnaný a ve druhé pak Coyotes odskočili třemi góly.

Schmaltz využil přesilovku proti Jets

Vynikající prostřední dvacetiminutovka byla zásadní i pro úspěch Nashville Predators proti domácím Vegas Golden Knights. Hostům se podařilo stav z 1:2 na 4:2 otočit od první přestávky již do 27. minuty, když se do střelecké listiny zapsali postupně Colton Sissons, Calle Jarnkrok a Filip Forsberg. Predators se nakonec radovali po vítězství 5:2 a uspěli ve čtvrtém ze šesti zápasů od začátku ročníku.
Po dvou porážkách bez bodového zisku na startu sezony vyhráli potřetí za sebou Vancouver Canucks, kteří porazili Detroit Red Wings 5:1. Stejně jako v případě Predators a Coyotes byla i pro úspěch Canucks stěžejní povedená druhá třetina. Kanadský celek ji rovněž zvládl s výsledkem 3:0. Dva góly - shodně v přesilovkách - dal v dresu vítězů útočník J.T. Miller. U tří gólů asistoval Brock Boeser.