stl feature

Takhle se na poslední chvíli bojuje o play off.

St. Louis Blues porazili na domácím ledě Chicago Blackhawks 5:2 poté, co skórovali čtyřikrát z úvodních čtyř střel zápasu! I díky tomuto unikátu živí naději, že se ještě vmáčknou mezi postupovou osmičku v Západní konferenci.

Aktuálně jsou devátí (89), takže na Vegas Golden Knights, obhájce Stanley Cupu, ztrácejí už jenom tři body. Šampioni v poslední době ztrácí dech, prohráli třikrát v řadě.

Právě toho chtějí Blues využít. A vykročili úspěšně.

Hlavně vstup do utkání byl v jejich podání impozantní, v gól proměnili každou z úvodních čtyř střel. Takže v čase 6:59 už to bylo 4:0. "Bylo to pěkně rychlý," pousmál se útočník Zack Bolduc, jenž trefil čtvrtý gól. "Já jsem to ani nevěděl. Až někdo po utkání mi řekl, že to bylo ze čtyř střel."

Jednadvacetiletý mladík k tomu přidal ještě asistenci, takže zaznamenal první utkání kariéry v NHL, v němž si připsal víc než jeden bod. Celkem už jich má 7 (4+3) ve 22 duelech.

"Měli jsme výborný vstup, potom jsme trošku polevili ve druhé části, ale ve třetí třetině jsme zase našli nohy," dodal Bolduc.

Blues proměnili v góly čtyři střely po sobě

Blues zaznamenali nejrychlejší čtyři góly od začátku v probíhající sezoně. A stali se druhým týmem od ročníku 2009-10, jemuž se podařilo skórovat z prvních čtyř střel. Před nimi to dokázali Vancouver Canucks, kteří takhle naskočili na Edmonton Oilers (6. května 2021).

Odnesl to český brankář Petr Mrázek, který se pakoval po třech gólech. Nahradil ho Švéd Arvid Söderblom. Ale také on okamžitě kapituloval. Nakonec pochytal 21 dalších střel a v dalším průběhu inkasoval už jenom jednou.

"Jasně, je to výborný pocit," radoval se útočník Jordan Kyrou, který zaznamenal dva góly. Právě on rozjel kanonádu. Celkem už má 29 branek v 79 zápasech a je blízko, aby podruhé za sebou překonal hranici 30 gólů. V minulé sezoně jich bylo 37.

I díky němu jsou Blues stále ve hře o postup.

"Nemůžeme ovlivnit, jak se daří jiným týmům. Ale máme pod kontrolou, co děláme my, že? Takže to je to jediné, na co se soustředíme," dodal Kyrou.

Blues čekají do konce základní části ještě tři zápasy. Doma poměří síly s Carolina Hurricanes, Seattle Kraken a potom cestují na utkání proti Dallas Stars.

Los nemají zrovna přívětivý, protože všechno jsou to elitní týmy s výbornou formou. Jistotu postupu nemají však zatím ani Los Angeles Kings (93 bodů), kteří jsou v tabulce sedmí, ale na Vegas mají pouze jednobodový náskok. Blues jsou devátí (89).

Bude to tedy ještě tuhý boj.

"Co k tomu říct? Myslím si, že není nic potřeba," řekl o úvodní gólové smršti Jason Dickinson, útočník Blackhawks. "Byla to ostudná první třetina. Dostat takhle rychle čtyři góly... K tomu se nedá nic říct."

V úvodní části byl poměr střel 9:1 pro domácí. Potom se sice srovnal, ale stejně už se Chicago na velký odpor nezmohlo. Neprosadil se ani Connor Bedard, jednička posledního draftu. Odehrál téměř dvacet minut, dvakrát vystřelil.

"Měli jsme opravdu dobrý start, díky kterému jsme byli odměněni. Rozhodli jsme zápas poměrně brzy," uvedl Drew Bannister, kouč Blues. "Bylo hezké vidět, že kluci nastoupili s takovým odhodláním."

Ukázali, jak moc ještě chtějí zabojovat o play off. Naopak Blackhawks jsou dávno bez nadějí, v Západní konferenci jim patří až 15. místo, mají 51 bodů. Horší jsou jen San Jose Sharks (45). Což se projevilo i během zápasu. Hlavně v úvodu.

"Nebyli jsme připraveni bojovat. Kdežto soupeř ukázal odhodlání díky tomu, kde se nachází v tabulce," reagoval kouč Luke Richardson. "Navíc jsme moc nepomohli Petrovi (Mrázkovi), hned jsme dopustili, že na něj jeli dva na jednoho."

Blues uspěli podruhé za sebou a jsou nachystaní na mohutný finiš. Po druhé třetině však odstoupil klíčový obránce Torey Krug, kouč Bannister neměl o jeho zdravotním stavu žádné zprávy. Krug v čase 4:37 zvýšil na 3:0, byl to pro něho první gól od začátku března. Čekal na něj 17 utkání.

Právě jeho gól vyhnal Mrázka z branky.

Landon Slaggert, útočník Chicaga, skóroval poprvé v NHL, hrál dvanáctý zápas v kariéře. "Určitě je to fajn pocit," reagoval. "Ale byl bych rád, kdyby to bylo trochu za jiných okolností. Jsme zklamaní z výsledku."

V kabině Blues naopak byli nadšení. A věří, že jim za tři zápasy neskončí sezona.