vrana-1

Úchvatný zápas mezi rivaly Pittsburgh Penguins a Washington Capitals i silná česká stopa. Taková byla čtvrteční noc v NHL. Penguins na svém ledě udolali Capitals 7:6 v prodloužení, za hosty se jednou trefil Jakub Vrána. Bodovali rovněž David Pastrňák, David Krejčí, Jakub Voráček, Radko Gudas, Filip Chytil, David Kämpf a Radek Faksa. Gólman Petr Mrázek nezklamal, k výhře ale Carolina Hurricanes nedotlačil.

Hvězdné války pro Penguins
Předpokládalo se, že to bude parádní zápas, realita ovšem očekávání ještě převýšila. První střet rivalů Pittsburghu s Washingtonem v sezoně totiž přinesl úchvatnou podívanou. A taky triumf Penguins, kteří na svém ledě zvítězili 7:6 v prodloužení.
Ohromně dramatickou bitvu rozsekl v čase 61:20 obránce Kris Letang. Ten se díky vstřelené brance dostal na metu 440 bodů a společně s Paulem Coffeym je nejproduktivnějším bekem v historii Pittsburghu.
"Vstřelit gól je vždycky fajn pocit, v prodloužení to platí dvojnásob," usmíval se Kris Letang, jenž duel zakončil s bilancí dvou gólů a jedné asistence. "Jsem nadšený, že se mi povedlo Paula dorovnat. Byl to hráč, ke kterému jsem vždycky vzhlížel."

Letang rozhodl v prodloužení o výhře Penguins

Penguins si v průběhu duelu vypracovali náskok dvou gólů, jednou asistencí se na něm podílel i útočník Dominik Simon. Capitals ale nesložili zbraně a dvěma trefami v závěrečných sedmi minutách poslali duel do prodloužení. O oba zásahy se postaral útočník T.J. Oshie.
"Vybavil jsem si utkání z ledna, kdy jsme s Pittsburghem prohráli 7:8 v prodloužení," usmál se T.J. Oshie. "Oba týmy mají obrovskou útočnou sílu v každé formaci, navíc dokáží potrestat sebemenší chybu."
V dresu hostů vstřelil první branku v ročníku útočník Jakub Vrána, jenž v čase 3:30 využil přihrávku Nicklase Backstroma a překonal Matta Murrayho.
Za Penguins řádil rovněž Evgeni Malkin, který k brance přidal i dvě nahrávky.
Boston se oklepal z debaklu
Vysokou porážku 0:7 s Washingtonem hodili hráči Bostonu rychle za hlavu, o 24 hodin později si totiž dokázali spravit chuť. Bruins za výrazného českého přispění triumfovali na ledě Buffala 4:0.
David Pastrňák oslavil první branku v sezoně, David Krejčí přidal asistenci. Hlavními hvězdami se však stali gólman Jaroslav Halák a útočník Brad Marchand.
Slovenský veterán v masce zlikvidoval všech 32 střeleckých pokusů domácích Sabres a připsal si první čisté konto v novém ročníku.
"Cítím se skvěle," rozplýval se Halák po zápase. "Mám radost z každé výhry, ale když přijde po čistém kontě, jsou pocity ještě lepší. Věděli jsme, že to proti Washingtonu nebylo dobré a chtěli jsme to napravit."
Marchand se na suverénním triumfu podílel čtyřmi asistencemi, čímž vyrovnal své maximum z ledna letošního roku, kdy si proti Carolině připsal rovněž čtyři nahrávky.
V dresu Sabres do duelu naskočila jednička posledního draftu, obránce Rasmus Dahlin. Na ledě strávil 22:37 minut a zaznamenal jeden minusový bod v hodnocení účasti na ledě.

Pastrňák s Krejčím se postarali o zvýšení náskoku

Mrázek podržel, ale výhru neslavil
Podal solidní výkon, přesto gólman Petr Mrázek svou první výhru v barvách Caroliny neoslavil. Hurricanes totiž ve vstupním duelu nové sezony doma podlehli New York Islanders 1:2 v prodloužení.
Mrázek si připsal dohromady 18 úspěšných zákroků, nestačil pouze na zakončení Valtteriho Filppuly a rozhodující trefu Joshe Baileyho v prodloužení, který využil přesilovku Islanders.
"Snažili jsme se tu kombinaci sehrát co nejrychleji, což se nám povedlo," pochvaloval si autor vítězné branky Bailey. "Výhra nám do dalších utkání určitě pomůže."
Hurricanes sice svého soka přestříleli v poměru 46:20, nakonec se ale museli spokojit s jediným bodem.
Voráček se podepsal pod triumf Flyers
Cennou výhru si v úvodu ročníku připsala Philadelphia, která vyhrála na ledě finalisty minulé sezony Vegas přesvědčivě 5:2. Pod triumf hostů se výrazně podepsal útočník Jakub Voráček.
Lídr Flyers se blýskl dvěma asistencemi. Nejprve v čase 11:24 stál na začátku akce, kterou přesně zakončil Oskar Lindblom. V úvodu druhé části pak připravil branku pro Waynea Simmondse, autora dvou přesných zásahů.
Ruku k dílu přiložil rovněž obránce Radko Gudas, po jeho nabídce se prosadil v čase 27:17 Scott Laughton. Jistotou byl i gólman Brian Elliott, který nastřádal 23 úspěšných zákroků.

Laughton změnil dráhu kotouče a Fleury neměl šanci

Chytilova asistence nestačila
Na první bod v ročníku čekal necelou polovinu zápasu, útočník Filip Chytil i tak opouštěl led zklamaný. Jeho New York Rangers totiž v Madison Square Garden prohráli s Nashvillem 2:3.
Chytil, který naskočil v roli centra čtvrté formace, se do statistik zapsal v čase 27:37, když výborným pasem od zadního mantinelu vybídl ke skórování Jespera Fasta.
Hosté se mohli opřít o výkon obránce Mattiase Ekholma, jenž pomohl dvěma asistencemi. Gólman Pekka Rinne připojil 34 úspěšných zákroků.
"Byl to hodně bojovný a náročný zápas," uznal útočník Nashvillu Filip Forsberg. "Klasické první utkání sezony, oba týmy vsadily hlavně na jednoduchost. Odvedli jsme dobrou práci."

Chytil skvěle nahrál, Fast toho využil a skóroval

Ostatní zápasy: asistence pro Faksu i Kämpfa
Vítězný vstup do sezony oslavil Dallas, jenž před vlastními fanoušky přehrál Arizonu přesvědčivě 3:0. Jednou asistencí se na triumfu Stars podílel i útočník Radek Faksa.
Bodoval rovněž David Kämpf, jeho Chicago v prodloužení zdolalo Ottawu 4:3. V čase 60:38 rozhodl hvězdný útočník Patrick Kane.
Obrovskou sílu hned na úvod sezony demonstroval Winnipeg, který přejel St. Louis na jeho ledě 5:1. Jets čtyřikrát udeřili v závěrečné části, čestný úspěch domácích obstaral Vince Dunn.