fleury-gm4

Přehlídka hvězd v tomhle týmu by byla ještě delší a pestřejší než ve většině ze 30 dalších klubů NHL. V útoku kanonýr Joe Pavelski, všeuměl Logan Couture, mazák Joe Thornton, tank Tomáš Hertl, torpédo Evander Kane, rychlonožka Gustav Nyquist... A k tomu v obraně ofenzivně naladěné supernovy Brent Burns a Erik Karlsson.
San Jose Sharks mají nadupaný mančaft jako málokdo. Problémem je, že v letošním play off to platí jen na papíře.

Zatímco v základní části byli s průměrem 3,52 gólu na zápas druzí nejlepší v celé NHL a s 33 střelami na utkání šestí, v play off to potvrdili jen v prvním vystoupení, v němž dali pět branek. Pak jejich ofenzivu Vegas Golden Knights postupně vymazali - až k úterní nule.
Ve druhém utkání série sice ještě dali Sharks v první třetině tři góly, ale od té doby jako by se vytratili. Ve třetím zápase skórovali většinou jen v době, kdy už bylo rozhodnuto, ve čtvrtém vůbec. A ani v jednom z posledních dvou duelů nepřesáhli 30 střel na branku, v obou případech letělo na Marc-Andre Fleuryho jen 28 pokusů.
[Kompletní pokrytí série San Jose s Vegas]
Ofenziva Sharks je neškodná.
Jako byste plavali v nádrži se žraloky, zprvu měli obrovský strach, že vás sežerou... Ale pak byste zjistili, že jsou úplně bezzubí a že si s nimi můžete dělat, co chcete.
"Hrají tvrdě. Nevím, čím to je. Prostě hrají tvrdě..." hledal marně vysvětlení Burns po úterní porážce 0:5, která znamená vedení Vegas 3:1 na zápasy. Ten pátý se hraje ve čtvrtek (pátek 4.00 SELČ) v San Jose a pokud v něm Sharks nezaberou, překvapivě brzy jim skončí sezona.
Ve čtvrtém utkání přitom začali dobře. Navzdory vyhecovanému prostředí T-Mobile Areny na domácího soupeře vlétli. I přesto, že znovu rychle prohrávali, vyslali v první třetině na branku Vegas 18 střel. Jenže gól z nich nedali a na jejím konci 'tekli' 0:2. Po herně vyrovnané druhé části už to bylo 0:3.
"Naše hra v prvních dvou třetinách se mi opravdu líbila. Ale když v nich dovolíte soupeři celkem jen 12 střel na branku a přesto po nich prohráváte 0:3, je to těžké," povzdechl si hostující kouč Peter DeBoer.

Fleury sebral radost Kaneovi

"Musím uznat kvality Fleuryho. Frustroval nás a jim dovolil dostat se do pohodlné pozice před třetí třetinou. V té už se to pak zlomilo definitivně a my jsme se nechali unést emocemi. Na tomu musíme zapracovat, ale spousta věcí v naší hře se mi líbila."
Právě v brankářích, a z opačného pohledu tedy i v produktivitě a využívání šancí, byl největší rozdíl mezi oběma celky. Martin Jones ten svůj znovu nepodržel, dostal dvě branky ze sedmi střel a po první třetině ho stejně jako v předešlém zápase vystřídal Aaron Dell.
"Potřebujeme od něj lepší výkon," řekl DeBoer nekompromisně na adresu prvního gólmana. On i spoluhráči ještě před play off Jonese hájili, ale naplno se ukazuje, že na tomto postu Sharks extra silní nejsou.
To Fleury na druhé straně znovu zářil. Po dvou třetinách měl na kontě 26 zákroků a žádný gól. Hlavně díky němu mohli Golden Knights postupně v klidu navyšovat náskok a třetí část zcela ovládli (na střely na branku dokonce poměrem 13:2).
"Chytal výborně," chválil útočník Max Pacioretty. Ten dal dvě branky a na dvě další nahrál - a přesto byl zvolen až druhou hvězdou utkání právě za Fleurym.
Více k tématu: [Pacioretty zazářil čtyřmi body, Vegas vyhrálo 5:0]
"V první třetině jsme nehráli dobře, ve druhé se to zlepšilo. Víme, že když nás takhle podrží gólman, musíme zabrat a hrát líp. A to se nám povedlo," dodal kanonýr Vegas.
"V prvních dvou třetinách na nás nastoupili. Hráli o všechno, byli hladoví a bylo to znát. Ale Fleury byl v prvních dvou třetinách rozdílovým hráčem. Ten start nebyl dobrý a nabalovalo se to na nás, nechali jsme se třikrát vyloučit a posadili jsme je na koně. Měli jsme štěstí, že jsme dokázali využít těch pár šancí a že nás takhle podržel brankář," hodnotil Gerard Gallant, hlavní trenér Golden Knights.
San Jose chyběl veterán Thornton, který si odpykával disciplinární trest za úder do hlavy Tomáše Noska ze třetího utkání. Mlčely ale i další hvězdy. Mezi nejaktivnějšími byli dva Češi: Hertl měl pět střel na branku a Lukáš Radil, který hrál v play off poprvé, zvládl za osm minut na ledě čtyři hity.

Theodore projel mezi obránci a zakončil bekhendem

"Hráli dobře," řekl o Radilovi s dalším nově nasazeným křídlem Joonasem Donskoiem trenér DeBoer. "To ale platí o všech našich hráčích. Nebyl tam nikdo, kdo by se jen tak vezl, všichni to chtěli táhnout a dokázali jsme soupeře zatlačit."
Jenže k dobré hře je potřeba přidat také finální ingredienci. Tu nejdůležitější.