yzerman

Steve Yzerman jätti työnsä Tampa Bay Lightningin GM:nä ja siirtyi seuran neuvonantajaksi tiistaina. Hänen sopimuksestaan on menossa viimeinen vuosi.

Yzermanin avustajana toiminut Julien BriseBois nousee Tampan GM:ksi.
Yzerman, 53, on Hockey Hall of Famen jäsen ja yksi NHL:n sadan parhaan pelaajan joukkoon valituista legendoista. Hän pelasi koko 22 vuotta kestäneen NHL-uransa Detroit Red Wingsissä ja merkkautti 1 514 runkosarjan ottelussa 1 755 (692+1 063) tehopistettä. Hän pelasi kymmenen NHL:n tähdistöottelua ja voitti Stanley Cupin kolme kertaa (1997, 1998 ja 2002) sekä pudotuspelien parhaan pelaajan Conn Smythe Trophyn vuonna 1998.
Yzerman palkattiin Tampan GM:ksi toukokuussa 2010, ja sen jälkeen Lightning on edennyt Itäisen konferenssin finaaliin kolme kertaa viimeisten neljän vuoden aikana sekä Stanley Cupin finaaleihin vuonna 2015. Chicago Blackhawks vei silloin Stanley Cupin nimiinsä otteluvoitoin 4-2.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Yzerman kiinnitti keskushyökkääjä Steven Stamkosin Tampaan kahdeksan vuoden sopimuksella kesäkuussa 2016, kaksi päivää ennen kuin tähtihyökkääjästä olisi tullut rajoittamaton vapaa agentti. Yzermanin aikakaudella seuraan on palkattu myös päävalmentaja Jon Cooper, maaliskuussa 2013, sekä puolustaja Ryan McDonagh ja hyökkääjä J.T. Miller tämän vuoden helmikuussa.
Viime kaudella Lightning merkkautti seuraennätyksen voitoissa (54) ja pisteissä (113), mutta tie nousi pystyyn Itäisen konferenssin finaalissa Washington Capitalsia vastaan.
Yzerman oli myös Kanadan maajoukkueen managerina, kun Kanada voitti olympiakultaa Sotshissa vuonna 2014.
BriseBoisista, 41, tulee NHL:n kolmanneksi nuorin GM Arizona Coyotesin John Chaykan (29 vuotta) ja Toronto Maple Leafsin Kyle Dubasin (32) jälkeen. BriseBois nimettiin Tampan apulais-GM:ksi sekä seuran farmijoukkue Norfolk Admiralsin GM:ksi heinäkuussa 2010. Admirals voitti AHL:n Calder Cupin vuonna 2012, mutta Lightning lopetti yhteistyön mestaruuskauden jälkeen. Lightningin nykyinen AHL-seura Syracuse eteni BriseBoisin kaudella Calder Cupin finaaleihin vuosina 2013 ja 2017.