Dave Tippett Arizona Coyotes

NHL.comin juttusarja "Viisi kysymystä" jatkuu läpi koko kauden. Keskustelemme lajin avainhenkilöiden kanssa heidän elämästään ja urastaan sekä kyselemme heiltä tuoreimmat kuulumiset ja kiekkouutiset.
Tällä kertaa kuullaan Arizona Coyotesin valmentaja Dave Tippettin mietteitä.
NEWARK, N.J. --Arizona Coyotesin päävalmentaja Dave Tippett yrittää säilyttää kärsivällisyytensä ja naurahtaa hieman, kun häneltä kysytään joukkueen neljän ottelun tappioputkesta.

 • Tilanne on ihan hyvä, Tippet totesi vedettyään Coyotesin harjoitukset Prudential Centerissä maanantaina.
  Tilanne on myös tukala, sillä Coyotes ei ole saanut pistettäkään 15. lokakuuta pelatun kauden avausottelunsa jälkeen. Philadelphia Flyers kaatui tuolloin jatkoajalla lukemin 4-3. Arizonan maaliero on neljässä viime ottelussa kahdeksan pykälää pakkasen puolella (18-10), ja ykkösveskari Mike Smith on toistaiseksi sivussa alavartalovamman takia.
  Kojooteilla on nyt edessään viides vääntö kuuden ottelun vieraspelireissusta, joka on kauden pisin. Coyotes kohtaa New Jersey Devilsin tiistaina (klo 19 ET, ke klo 2 Suomen aikaa).
  Tippett osasi kuitenkin ennustaa tulevan jo ennen kuin hän vihelsi ensimmäistäkään kertaa pilliin harjoitusleirillä. Kauden kehno alku voi turhauttaa ja koetella kärsivällisyyttä, mutta yllätyksenä se ei Tippettille tule.
  Coyotesilla on kokoonpanossaan viisi tulokasta ja kaikkiaan seitsemän 21-vuotiasta tai nuorempaa pelaajaa. Sen lisäksi joukkueeseen on tullut kuusi uutta veteraanipelaajaa.
  - Ei kukaan voi odottaa, että kaikki sujuisi kuin tanssi, jos joukkueeseen on tehty näin paljon muutoksia. Tiesimme, että meillä riittää haasteita porukan yhteen hitsaamisessa. Nuoret pelaajat ovat luku sinänsä, ja heidän lisäkseen meillä on Alex Goligoski, Luke Schenn ja Jamie McGinn, joka ei ole vielä edes pelannut. Meillä on paljon uusia pelaajia, ja kaikki on saatava samalle karttalehdelle. Tiesimme, että se ottaisi aikaa, Tippett kertoi.
  Vaikka Tippett haluaisikin nopeuttaa asioita, hän tietää, että kärsivällisyys on tärkeintä. Varsinkin kun hänen valmennettavissaan on paljon nuoria, kuten Max Domi (21), Anthony Duclair (21) sekä tulokkaat Laurent Dauphin (21), Christian Dvorak (20), Lawson Crouse (19), Dylan Strome (19) ja Jakob Chychruyn (18).
  Tippett vastaili kysymyksiimme ja kertoi, miten haastavaa on opettaa nuori joukkue voittamaan.
  Tässä tulee viisi kysymystä Dave Tippettille:

Joukkueessasi on paljon nuoria pelaajia. Oletko joutunut muuttamaan sen vuoksi valmennusfilosofiaasi?
- En, mutta onhan tämä erilaista. Peli kehittyy koko ajan, ja pelaajat janoavat yhä enemmän tietoa. Kun valmensin konkarijoukkuetta Dallasissa, opetin sielläkin, mutta en niin paljon kuin nyt. Nykyään veteraanipelaajatkin haluavat enemmän tietoa, joten valmentamisesta merkittävä osa on opettamista, kertaamista ja kahdenkeskisiä keskusteluja pelaajien kanssa, jotta tiedämme, missä mennään. Kyse ei siis ole pelkästään meidän joukkueemme tyylistä vaan koko lajin kehittymisestä.
Kertaatko nuorten kanssa heidän aiemmin oppimiaan juttuja vai opetatko heille uusia asioita, jotka pätevät vain NHL-tasolla?
- Haluan varmistaa, että NHL:n meininki ei saa heidän päätään täysin pyörälle. Usein opetan asioita, joista he ovat jo kuulleet, mutta ne pitää osata sovittaa nyt miesten liigaan. Lahjakkaat junioripelaajat saattavat päästä tietyissä asioissa helpolla, mutta NHL:ssä heille tuleekin sitten vaikeuksia. Dvorak on siitä hyvä esimerkki. Hänen ketjunsa sai todella paljon peliaikaa OHL:n London Knightsissa. Dvorak oli Londonin parhaita pelaajia, ja hänen vitjansa oli todella hyvä. He vetivät pitkiä vaihtoja ja pelasivat valtaosan ottelusta. Nuoren pelaajan on opittava, että NHL:ssä ei vaihtoja venytetä.
- Myös valmentajat pyrkivät kehittymään joka vuosi ja tarkastelemaan asioita uudelta kantilta. Se on osa tätä työtä. Joka kesä täytyy miettiä, mikä olisi parasta juuri minun joukkueelleni. Kokeneille pelaajille suurin osa näistä asioista on tuttua, joten heidän on helpompi omaksua ne. Nuorilla pelaajilla ottaa aikansa toipua siitä alkujärkytyksestä, että he tosiaankin pelaavat nyt NHL:ssä. Sitten aletaan tehdä töitä, sillä heidän on hoidettava täällä hommansa.

Sanoit sunnuntaina New York Rangersille kärsityn 3-2 tappion jälkeen, että pelissänne oli paljon hyvääkin, mutta teidän täytyisi oppia voittamaan. Miten vaikeaa on opettaa se nuorelle joukkueelle?
- Ei se johdu pelkästään nuorista pelaajista. Meillä on paljon uusia pelaajia, joiden on päästävä porukkaan sisään. Kyse on myös virheiden voittamisesta. Jos teemme virheen, meidän on keksittävä keino, jolla pääsemme sen yli ja yllämme voittoon. Miten ajaisimme nuoret pelaajat sisään ja pystyisimme silti voittamaan? Joskus tuollaiset jutut turhauttavat. Ainahan sitä tähtää hyviin tuloksiin. Pohdin paljon erilaisia ratkaisuja, ja kaikki ottelut ovat erilaisia. Yritän löytää keinoja, joiden avulla meillä olisi mahdollisuuksia voittaa seuraava ottelu.
Oletko nyt ankarampi Domille ja Duclairille kuin viime kaudella, kun olet nähnyt heidän pärjäävän NHL-tasolla?
- Koko joukkueen on kannettava vastuunsa. Viime kaudella päästimme pojat laatikkoon ja annoimme heidän pelata. Tällä kaudella peräänkuulutamme enemmän vastuuta. Max ja Duke pääsivät hyvään alkuun, ja nyt heihin kohdistetaan jo odotuksia. Vastustajatkin tietävät jo, keitä he ovat. Se muuttaa pelin luonteen aivan toisenlaiseksi.
Epäröitkö ottaa joukkueeseesi näin paljon keltanokkia?
- En. Meidän on jo budjettimmekin kannalta lähdettävä rakentamaan joukkuettamme omista nuoristamme. Se on suunta, jonka kesällä valitsimme. Emme tosin arvanneet, että kokoonpanossamme olisi ihan näin paljon nuoria. He ovat joukkueessamme siksi, että he ovat pelanneet niin hyvin. Esimerkiksi 18-vuotiaana varatun Chychrunin ei odotettu vielä nousevan NHL-kokoonpanoomme, mutta hän on mukana, koska on pelannut niin hienosti. Hän on jo fyysisesti valmis, mutta hänen on vielä jatkettava kehittymistään pelaajana. Hän tarvitsee lisää kokemusta. Kun Kevin Connauton ja Michael Stone ovat sivussa, Chychrunilla on mainio näytön paikka, ja sen hän on tähän mennessä hyödyntänytkin.
BONUSKYSYMYS: Mistä tiesit, että Coyotesin GM John Chayka olisi sellainen tyyppi, jonka kanssa voi tehdä töitä ja johon voi uskoa ja luottaa?
- Tutustuin Johniin viime kaudella, kun hän oli seuramme apulais-GM:nä. Keskustelimme hänen näkemyksistään jääkiekosta. Hän oli samoilla linjoilla kuin minä, mutta hän oli vienyt ajatuksia vielä aivan uudelle tasolle. Hän on erittäin älykäs nuorimies. Kaikki hänen kanssaan tovin keskustelleet ymmärtävät, mitä tarkoitan.