Vassy_1129

Tampa Bay Lightningin tulikuuma ykkösketju on ollut yksi tämän NHL-kauden suurimmista sensaatioista. Vaivoistaan toipunut ja itsensä huipulle kuntouttanut Steven Stamkos johtaa pistepörssiä, toisena on maalipörssissäkin toista sijaa pitävä Nikita Kutsherov, ja ketjun kolmas lenkki Vladimir Namestnikov on pinnaa vaille piste per peli -tahdissa.

Lightning johtaa NHL:ää hyvin pitkälti tämän tehoketjun ansiosta. Tulikuumasta viimeistelykoneistosta ei kuitenkaan olisi mitään hyötyä, jos perälauta vuotaisi.
Tampalla tätäkään ongelmaa ei ole. Siitä on pitänyt huolen tällä kaudella lopullisesti ykkösmaalivahdiksi kivunnut Andrei Vasilevski.
Tampa kärsi viime viikonloppuna tämän kauden ensimmäiset peräkkäiset tappionsa Washington Capitalsia ja Pittsburgh Penguinsia vastaan pelatuissa otteluissa. Tappiot tulivat peräkkäisinä iltoina, ja niiden tappioiden myötä Lightning oli saanut vain kaksi pistettä neljästä viime pelistä.
Vasilevski oli pelannut noista peleistä kolme huilaten Pittsburgh-ottelun, joka oli jälkimmäinen peräkkäisten päivien otteluista. Lepovuoroon ei ollut muuta syytä kuin se, että häntä ei nähtävästi haluttu peluuttaa peräkkäisinä iltoina. Washington-ottelun ja sitä edeltäneen Chicago Blackhawksia vastaan pelatun ottelun torjuntaprosentit olivat Vasilevskilla 94,6 ja 93,5. Maaleja oli mennyt taakse kaksi illassa.
Vasilevski oli taas maalilla tiistaina, kun Lightning kohtasi Buffalo Sabresin. Venäläisvahti johti joukkoja takaa torjuen 34 kertaa ja pitäen nollan.
- Se, miten Vasilevski on pelannut viime kauden lopussa ja tämän kauden alussa, on ollut merkittävää. Hän on vakiinnuttanut paikkansa yhtenä tämän liigan parhaista maalivahdeista. Meitä auttaa paljon, että hän on takanamme, sanoi Tampan puolustaja Victor Hedman NHL.comille.

vasy1

Vasilevski otti tiistain ottelussa joukon kovia torjuntoja. Ryan O'Reilly sai hyvän paikan ottelun toisen erän lopulla ylivoimalla maalin kulmalta, mutta viimeistely pysähtyi vakaasti torjuneeseen Vasilevskiin. Päätöserän viimeisillä minuuteilla Jason Pominville yritti maalin takaa kimmonnutta kiekkoa pienestä kulmasta maaliin, mutta Vasilevski liukui tilanteessa taidokkaasti tolpalta toiselle torjumaan. Evander Kane pääsi 39 sekuntia ennen loppusummeria maalipaikkaan aivan Tampan maalille, mutta Vasilevski reagoi salamannopeasti ja torjui patjallaan.
Nollapeli oli Vasilevskille kauden toinen.
- Hän on yksi parhaista, ellei jopa maailman paras maalivahti tällä hetkellä, sanoi hyökkääjä Tyler Johnson uutistoimisto AP:lle.
Vasilevskillä on meneillään NHL-uransa neljäs kausi. Hän aloitti maalilla 13 ottelussa debyyttikaudellaan 2014-15. Kaksi viime kautta toivat tilastoihin 21 ja 47 starttia. Viime kausi oli ensimmäinen, jolla hän aloitti enemmän otteluita kuin keväästä 2013 seuran maalia ykkösenä vartioinut Ben Bishop. Vasilevski teki kesällä 2016 Lightningin kanssa kolmevuotisen sopimuksen, joka takaa hänelle 3,5 miljoonan dollarin kausiansiot.

Vasya_1129
 • Hän halusi näyttää Tampalle, että on täysin sitoutunut. Hän halusi näyttää, mihin pystyy ja olla osa tätä organisaatiota. Hän olisi voinut odottaa vuoden, mutta halusi näyttää olevansa tiimipelaaja, sanoi Vasilevskin agentti Rolly Hedges Tampa Bay Timesille suojattinsa allekirjoitettua sopimuksensa vuotta ennen kuin hänen tulokassopimuksensa päättyi.
  Tuota sopimusta pidettiin merkkinä siitä, että venäläinen tulisi olemaan se maalivahti, jolla Lightning lähtisi suuntaamaan tulevaisuuteen. Näin kävikin, sillä Bishop lähettiin helmikuussa Los Angeles Kingsiin, josta hän sittemmin jatkoi kesällä matkaansa Dallas Starsiin.
  Vasilevski on sementoinut paikkansa Lightningin ykkösvahtina hienosti. Hän johtaa NHL:n voittotilastoa 16 voitollaan, ja hänen torjuntaprosenttinsa 93,3 on vähintään kymmenen ottelua pelanneiden maalivahtien joukossa toiseksi paras jääden Sergei Bobrovskin lukemasta vain 0,02 prosenttiyksikköä.
  Vasilevski on myös urakoinut otteluissaan, sillä häntä kohti on lauottu kaikista maalivahdeista kolmanneksi eniten (660 kertaa) tällä kaudella, ja hän on pelannut kuudenneksi eniten minuutteja tämän kauden NHL-maalivahdeista.
  Mielenkiintoiseksi Vasilevskin tilanteen tekee hän yllä mainittu palkkansa. Lightningin toimitusjohtaja Steve Yzerman on tullut viime vuosina tunnetuksi siitä, että hän saa pelaajia sitoutumaan organisaatioon NHL:n mittakaavassa suhteellisen pienillä summilla.
  Nikita Kutsherov takoo maaleja vielä ensi kaudenkin 4,77 miljoonan dollarin kausipalkalla, Tyler Johnson aloitti tällä kaudella seitsemän vuotta kestävän ja 35 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksensa ja Anton Strålmankin puolustaa jo neljättä vuotta 4,5 miljoonan dollarin vuosiansioilla.

Vasilevski tienaa tämän hetken NHL:n voittotilaston kärkikymmenikön veskareista toiseksi vähiten kaudessa. Vain Winnipeg Jetsin Connor Hellebuyckin kausipalkka on venäläisen tienestejä pienempi.
Luottamus on näyttänyt toden teolla olevansa sanonnan mukaisesti kaksisuuntainen tie. Yzerman luotti Vasilevskiin, ja tämä halusi jäädä organisaatioon, jossa hän voisi voittaa Stanley Cupin.
Ja mikä vielä parasta pelaajan ja seuran kannalta, Vasilevski on yksi aktiivisimmista ja suurimmista tekijöistä siinä, että mestaruus voisi tulla kesällä Tampaan.