keefe

Tiistain kolumneissa pidämme pään ylhäällä ja pureudumme taalaliigan ajankohtaisimpiin aiheisiin koko kauden 2019-20 runkosarjan ajan. Tällä kertaa tutkailemme paniikkinappulan painamista - tai painamatta jättämistä.

Toronto Maple Leafs teki jo sen. Toki seuran tiedotteesta oli turha etsiä sanaa "paniikkinappula", kun Maple Leafs ilmoitti erottaneensa päävalmentaja Mike Babcockin ja korvanneensa hänet Sheldon Keefella.
Vaikka valmentaja olisi kuinka meritoitunut, kuten Babcock on, niin jossain vaiheessa ideat eivät enää kanna tai ääni ei enää kuulu, eli viesti menee pelaajien toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
*** ***Lisää aiheesta: [Uuden luotsin iso haaste Maple Leafsin ruorissa]
Siinä ei mennyt kunnia enää paljon paina, kun kausi on karkaamassa käsistä. Saihan Chicago Blackhawksin kolmeen Stanley Cup -mestaruuteen luotsannut Joel Quennevillekin lopulta kenkää.
- Pelimme ei ole vastannut odotuksia. Olemme taipuvaisia virheisiin puolustuspäässä emmekä kiinnitä huomiota yksityiskohtiin. Ja jopa se räjähtävä hyökkäyspelimme, josta joukkueemme on ollut tunnettu, on ollut kateissa hetken aikaa, Leafs-pomo Brendan Shanahan perusteli viime viikon valmentajavaihdosta.
Paniikkinappulan painaminen kuuluu yleensä mestariehdokkaiden työkalupakkiin. Uudelleenrakennusvaiheessa olevat seurat eivät niin hirveästi välitä tappioista, sehän tietää yleensä vain korkeampaa varausvuoroa. Toisaalta eivät nekään halua kenen tahansa opettavan NHL:n saloja arvokkaille tulevaisuuden lupauksilleen, mutta niissä tapauksissa harvemmin puhutaan paniikkireaktiosta.
Monet ennakkosuosikit ovat rämpineet tällä kaudella. Maanantain kierroksen jälkeen mestariehdokkaista playoff-viivan väärällä puolella olivat Toronton lisäksi Tampa Bay Lightning, Vegas Golden Knights, Calgary Flames ja Nashville Predators.
- Valmentajamme eivät ole menossa minnekään. Tähtipelaajamme eivät ole menossa minnekään, Calgaryn GM Brad Treliving julisti viime viikolla.
Jotkut sanovat noita GM:ien julistuksia kuolemantuomioiksi. Ja kyllähän GM:t joutuvat joskus pyörtämään sanansa, mutta uskomme ainakin toistaiseksi Trelivingia.
Maltti on monesti valttia
Mestaruusunelmia elättelevistä joukkueista Dallas Stars ja San Jose Sharks aloittivat kautensa umpisurkeasti. Kummankin seuran GM:t pitivät kuitenkin näppinsä visusti poissa paniikkinappulalta. Se oli oikea teko. Sekä Sharks että varsinkin Stars ovat kääntäneet kurssinsa totaalisesti.
- Olemme todella kasvaneet kauden aikana. Emme halua innostua liikaa ja taputtaa itseämme selkään, koska meidän pitää parantaa jatkossakin. Mutta joukkueesta löytyy paljon itseluottamusta ja monet eri jätkät nousevat esiin ja sanovat oikeita asioita, Starsin päävalmentaja Jim Montgomery iloitsi maanantaina joukkueen venytettyä voittoputkensa seitsemän ottelun mittaiseksi.

DAL-VGK: Radulov lyö ylivoimalla paluukiekon reppuun

Marraskuu ja joulukuu tuntuvat olevan perinteisiä paniikkinappulakuukausia. Se on täysin ymmärrettävää. Kautta ei siinä vaiheessa ole ehditty vielä vetää kokonaan vessasta alas, ja uudella päävalmentajalla on reilusti aikaa piirtää omat kuvionsa joukkueen pelikirjaan.
Viimeisin onnistuja on tietenkin viime kauden St. Louis Blues. Päävalmentaja Mike Yeo sai lähteä marraskuussa, ja Yeon korvannut Craig Berube johdatti Bluesin seuran historian ensimmäiseen Stanley Cup -mestaruuteen.
Joku voisi sanoa, että kun tarpeeksi monta kertaa yrittää, niin joskus osuu kohdalle. Berube on jo viides eri päävalmentaja St. Louisissa tällä vuosikymmenellä. Viime kaudella ne menestyspaineet taisivat tosin olla erityisen korkealla ja paniikkinappula sen takia koko ajan käden ulottuvilla. Olihan Blues hankkinut kesällä 2018 hyökkäykseensä Ryan O'Reillyn, David Perronin, Tyler Bozakin ja Patrick Maroonin.
Toisaalta jos paniikkinappulan painamisen tuomaa menestystä mitataan pelkästään Stanley Cupilla, niin silloinhan onnistumisprosentti on todella alhainen, koska vain yksi joukkue juhlii kauden päätteeksi. Ehkä menestystä voi mitata myös pidemmän tähtäimen tasaisella suorittamisella. Nykyäänhän sanotaan, että kunhan vain pääsee pudotuspeleihin, niin on mahdollista mennä päätyyn saakka. Joskus tulee sitten se kevät, kun kaikki osuu kohdalleen.

BerubeCup723

Yksi esimerkki tasaisemmasta menosta voisi olla Columbus Blue Jackets. GM Jarmo Kekäläisellä oli liipaisinsormi herkässä, kun hän erotti syksyllä 2015 päävalmentaja Todd Richardsin vain seitsemän ottelun jälkeen ja korvasi hänet John Tortorellalla. Columbus on päässyt kolmella viime kaudella Tortorellan luotsaamana pudotuspeleihin ja viime keväänä tuli seuran historian ensimmäinen playoff-ottelusarjan voitto. Joku voisi tosin sanoa, että Tortorellan kanssa mikään ei ole "tasaisempaa", mutta se on jo toinen tarina.
Valmentajan vaihdon sijasta voi joskus sekoittaa joukkuetta
Pienempinä liikkeinä joukkueen herättelemiseen käytetään pelaajien omia keskinäisiä kokouksia, joissa puhdistetaan ilmaa, tai sitten kokoonpanon sekoittamista nostamalla pelaaja/pelaajia farmista. Pelaajakaupat paniikkinappulan muotona ovat sen sijaan aika kuollut ilmiö. Nykypäivän NHL:ssä tuntuu pelaajakauppoja tapahtuvan lähinnä vain pelaajasiirtojen takarajan tuntumassa ja kesäisin.
Muutama esimerkki kuitenkin löytyy. Ottawa Senators eteni keväällä 2017 yhden maalin päähän Stanley Cup -finaaleista. Senators voitti syksyllä 2017 ensimmäisistä 14 ottelustaan vain kuusi ennen kuin hankki hyökkääjä Matt Duchenen Colorado Avalanchesta.
- Olen todella innoissani uudesta mahdollisuudesta Ottawassa. Heillä on joukkue, joka voi voittaa Stanley Cupin, Duchene hymyili tuolloin.
Ottawa luuli ilmeisesti Duchenen tavoin olevansa mestariehdokas. Jälkikäteen me kaikki tiedämme, että Senators oli menossa täysin toiseen suuntaan.
Minnesota Wild teki erittäin onnistuneen hankinnan tammikuussa 2015, vaikka ei se tietenkään ole johtanut Stanley Cupiin. Tuon aikaiset Minnesotan veräjänvartijat Niklas Bäckström ja Darcy Kuemper eivät tuntuneet saavan mitään kiinni. Reilusti playoff-viivan alapuolella tuossa vaiheessa ollut Wild hankki sitten Devan Dubnykin Arizona Coyotesista.
Minnesota paineli pudotuspeleihin ja vieläpä toiselle kierrokselle ennen kuin taipui tulevalle Stanley Cup -mestari Chicagolle. Dubnyk valittiin kauden päätteeksi NHL:n kakkostähdistöön, ja hän on toiminut siitä lähtien Minnesotan ykkösvahtina.

Devan Dubnyk MIN

Onnistunut liike oli myös hyökkääjä Jeff Carterin hankkiminen Los Angeles Kingsiin helmikuussa 2012. Tuo kauppa tehtiin lähellä pelaajasiirtojen takarajaa, mutta siinä oli tietty paniikkivivahde. Kings kävi tiukkaa taistelua viimeisistä playoff-paikoista ja oli tehnyt kaikista NHL-joukkueista vähiten maaleja.
- Olin jo kesällä sitä mieltä, että meiltä puuttui vain yksi huippuhyökkääjä. En siitä huolimatta todellakaan uskonut, että olisimme liigan jumbosijalla maalien määrässä, Kingsin tuolloinen GM Dean Lombardi sanoi.
No, Los Angeles sai sen Läntisen konferenssin viimeisen playoff-paikan ja paineli Stanley Cup -mestariksi asti. Carter teki pudotuspeleissä kolme voittomaalia, joista viimeinen syntyi finaalisarjan ratkaisevassa ottelussa.
Onnistumisia on ollut muuallakin kuin St. Louisissa
Tuo kauden 2011-12 Los Angeles oli vaihtanut päävalmentajaa joulukuussa. Pittsburgh Penguins on painanut paniikkinappulaa päävalmentajan suhteen onnistuneesti kaksi kertaa viimeisen reilun vuosikymmenen aikana. Kaudella 2008-09 Dan Bylsma korvasi Michel Therrienin, ja kaudella 2015-16 Mike Johnston sai tehdä tilaa Mike Sullivanille. Sekä Bylsma että Sullivan johdattivat saman tien Penguinsin Stanley Cup -mestariksi.
Aika näyttää, kannattiko Toronton painaa paniikkinappulaa. Tällä hetkellä näyttäisi siltä, että viisain veto tänä syksynä on ollut maltti. Dallas ja San Jose ovat jo kokeneet ne vaikeutensa ja selvinneet niistä.
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
- Olemme löytäneet potkumme. Haluamme päästä divisioonassamme siihen tilanteeseen, että pystymme tavoittamaan kärkijoukkueet, Sharksin kapteeni Logan Couture totesi maanantaina joukkueen voitettua yhdeksännen kerran kymmeneen viime otteluun.
Nyt Texasissa ja Pohjois-Kaliforniassa katsotaan, kuinka korkealle sarjataulukossa meno yltää. Muualla vielä käynnistellään koneita - tai aletaan etsiskelemään sitä paniikkinappulaa.