lamoriello

Toronto Maple Leafsin presidentti Brendan Shanahan ilmoitti maanantaina, että Lou Lamoriello ei jatka ensi kaudella seuran GM:nä.

  • Kolme vuotta sitten tein Loun kanssa sopimuksen, että hän olisi seuramme GM kolme vuotta ja siirtyisi sitten neljäksi vuodeksi neuvonantajaksemme. Tänä aamuna kerroin Loulle, että aion pysyä suunnitelmassamme. Seuraavaksi keskityin valitsemaan seurallemme uuden GM:n, Shanahan sanoi.
    Lamoriello, 75, erosi New Jersey Devilsin presidentin pestistä ja tuli Torontoon Maple Leafsin seurahistorian 16. GM:ksi heinäkuussa 2015.
    - Haluan kiittää Louta hänen uutterasta työstään näiden kolmen vuoden aikana. Hän on auttanut johtajuudellaan luomaan seuramme uudelle kulttuurille perustan, ja hän on ollut korvaamattoman arvokas mentori organisaatiossamme. Hänellä on ollut keskeinen rooli seuramme kehitystyössä, Shanahan lisäsi.