122615Sullivan1

Pittsburgh Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan allekirjoitti maanantaina kolmivuotisen jatkosopimuksen, joka pitää hänet seuran peräsimessä kauteen 2019-20 saakka.
Sullivan, 48, tuli Penguinsin valmentajaksi hänen edeltäjänsä Mike Johnstonin saatua potkut 12. joulukuuta 2015. Penguinsin loppukauden voitto-tappiotilasto oli 33-16-5, ja joukkue voitti seuran historian neljännen Stanley Cupin kukistettuaan finaaleissa San Jose Sharksin kuudessa ottelussa.

  • Mike oli viime kaudella NHL:n paras valmentaja. Hän jatkaa erinomaisia otteitaan, joten teimme ilomielin hänen kanssaan jatkosopimuksen, jonka hän todellakin ansaitsee, kertoi Penguinsin GM Jim Rutherford lausunnossaan.
    Tällä kaudella voitto-tappiotilaston 22-8-5 kirjauttanut Pittsburgh on pisteen päässä Metropolitan-divisionaa johtavasta Columbus Blue Jacketsista. Penguins kohtaa seuraavassa ottelussaan New Jersey Devilsin Prudential Centerissä tiistaina.