jets rinne

Toisen kierroksen sarja Winnipeg Jetsiä vastaan oli Pekka Rinteelle silkkaa ailahtelua. Ylämäki vaihtui alamäeksi ja takaisin hurjaa vauhtia, kun yhtenä iltana Rinne kykeni tukkimaan kaikki väylät verkkoonsa, mutta seuraavana Jets saattoi mättää kourallisen maaleja.

Nashville Predatorsin kannalta epäonnisesti torstaista tulikin taas huono ilta. Seitsemännessä ottelussa ei ole varaa muuhun kuin täyteen terävyyteen, mutta Rinteen ottelu otti karmaisevan käänteen jo avauserässä. Jets iski kiekon maaliin kahdesti lyhyen ajan sisällä etukulmasta suomalaismaalivahdin haparoidessa.
- Selkeästi kyse oli kahdesta kamalasta maalista väärään aikaan. Onhan se vaikeaa, mutta tekosyitä ei ole. Tämä on jatkuvaa taistelua, ja valtava pettymys, Rinne sanoi ottelun jälkeen.
Rinne vaihdettiin maaliltaan ensimmäisen erän puolivälissä, ja Juuse Saros pelasi ottelun loppuun. Jets-sarjan vaikeuksista kertoo paljon se, että Predators joutui vaihtamaan maalivahtia seitsemästä ottelusta peräti kolmessa. Rinteelle vaihto maalilta kesken ottelun oli jo kuudes hänen 18 viimeisimmässä pudotuspeliottelussaan ja neljäs tänä keväänä.
Lisää aiheesta: [Seitsemäs ottelu Jetsin juhlaa]
- Tunnen olevani vastuussa kautemme päättymisestä tähän. Tätä on vaikeaa niellä. En pysty nostamaan mitään erityistä syytä. Kaikki tuntui hyvältä ja olen täysin terve. Minulla oli nousuja ja laskuja pitkin pudotuspelejä. On kamala tunne, kun pettää joukkuetoverinsa, ja niin kävi tänään, pettynyt Rinne jatkoi.
Nashville nousi vielä mukaan otteluun ennen ensimmäisen erän päättymistä P.K. Subbanin ylivoimamaalilla. Sen jälkeen Winnipeg kuitenkin meni menojaan ja vei voiton 5-1-lukemin.
Viime kaudella Stanley Cup -finaaleissa pelanneen runkosarjavoittajan leirissä pelien päättyminen jo toiselle kierrokselle alitti odotukset, mutta sormea ei osoiteltu tähtimaalivahdin suuntaan. Subban asettui ottelun jälkeen nopeasti Rinteen tueksi.
- Häntä kritisoivat eivät tiedä mistä puhuvat, olivatpa he sitten pelanneet NHL:ssä tai eivät. Hän on tämän seuran selkäranka ja yksi tärkeimmistä syistä sille, että olemme päässeet tähän pisteeseen. Olisimmeko voineet olla parempia? Kyllä. Emme tehneet riittävästi. Välillä tuntui siltä, että heidän koko joukkueensa oli tänään iskussa, ja meidän ei. Mielestäni kaikki olisivat voineet pelata paremmin, Subban avasi.
- Kun puhutaan NHL:n parhaista maalivahdeista, puhutaan hänestä, Carey Pricesta, Andrei Vasilevskista, Connor Hellebuyckista. Olemme onnekkaita, että meillä on yksi heistä omassa joukkueessamme. Tätä pitää tarkastella koko joukkueen suorituksena ja parantaa joukkueena. Meillä on nyt paljon aikaa mietiskellä, levätä, palautua ja olla valmiita voittamaan mestaruus ensi vuonna.

Predatorsin päävalmentaja Peter Laviolette on aiemmin perustellut päätöstään vaihtaa maalivahtia joukkueen herättelyllä. Usein Rinne onkin jäänyt maaleissaan turhan voimattomaksi. Torstain tapauksessa Jetsin kaksi ensimmäistä osumaa kuitenkin olivat kiistatta poikkeuksellisia haparointeja, jotka saattoivat maksaa kalliisti. Laviolette nosti silti esille samoja perusteluja kuin ennenkin.
- Maalit olivat vähän onnekkaita pomppuja. Vaihtoehtoja pelin suunnan muuttamiseen ei sinä kohtaa ole paljon. Juuse on pelannut hyvin koko vuoden, mutta Pekka on joukkueemme tukipilari ja syy sille, että olemme päässeet tähän. Runkosarjamme ja kotietumme perustui paljon hänen suorituksiinsa. Hänen ei pitäisi tuntea olevansa yksin vastuussa, tämä on meidän kaikkien vastuullamme, Laviolette puolusti.
Rinne ehti torjua seitsemästä kohtaamastaan laukauksesta viisi ennen vaihtoa noin 11 minuutin pelin jälkeen. Tämän kauden 13 pudotuspeliottelustaan Rinne voitti seitsemän ja hävisi kuusi. Pudotuspelien torjuntaprosentti jäi yli 90:n, mutta päästettyjen maalien keskiarvo kipusi yli kolmen, vaikka mukaan mahtui kaksi nollapeliä.