koivu-headshot

Tampa Bay Lightning juhlisti viime kierroksella entistä kapteeniaan ja pitkäaikaista seuralegendaa Vincent Lecavalieria. Kanadalaissentterin paita nostettiin Amalie Arenan kattoon, ja pelinumero neljä siirtyi jäädytettyjen numeroiden joukkoon. Viimeisimpänä suomalaisena paidan on saanut kattoon Dallas Starsin entinen tähti Jere Lehtinen, jonka pelinumero 26 jäädytettiin viime marraskuussa.

Lehtisen lisäksi kyseisen kunnian on saanut toistaiseksi vain kolme suomalaispelaajaa. Heistä ensimmäinen oli Jari Kurri, jonka paita roikkuu Edmonton Oilersin kotihallin Rogers Placen katossa. Listan muut nimet ovat Teppo Numminen ja Teemu Selänne.
- Paidan kattoon nostaminen on pelaajalle todella erityinen ja tunteikas hetki. Itselläni oli vaikeuksia pitää tunteet kurissa, kun astelin jäälle rakennetulle lavalle. En muista milloin olisin ollut yhtä hermona, Selänne muisteli tilaisuuden jälkeen NHL.comin sivuilla.

Yleisenä kriteerinä pelinumeron jäädyttämiselle sekä paidan kattoon nostamiselle pidetään sitä, että kyseinen pelaaja on tehnyt pitkän ja merkittävän uran samassa seurassa. Silloin hänestä voidaan amerikkalaistermien mukaan käyttää nimikettä "franchise player". Meneillään olevan kuukauden lopulla koko uransa ajan New Jersey Devilsiä edustaneen seuraikonin Patrik Eliaksen pelinumero 26 jäädytetään, ja pelipaita nousee Devilsin kotihallin Prudential Centerin kattoon.
Tällä hetkellä NHL:ssä on käynnissä suomalaispelaajien sukupolvenvaihdos. Pitkään vastuunsa sekä A-maajoukkuepaidassa että omassa seurajoukkueessaan kantaneet konkarit ovat luovuttamassa soihtua nuoremmille vastuunkantajille, joihin kuuluu muun muassa Florida Panthersin ykköstähti Aleksander Barkov.
Konkareiksi voidaan luokitella ainakin Minnesota Wildin pitkäaikainen kapteeni ja joukkueen taisteluilmeen todellinen ruumiillistuma Mikko Koivu. Maaliskuussa 35 vuotta täyttävä Koivu pelaa Wildissa jo uransa 13. kautta. Tehoja kipparille on kauden 55 ottelussa kertynyt 8+21=29, ja Koivulla on nykyistä sopimustaan jäljellä vielä pari kautta. Oli tilanne mikä hyvänsä, Koivusta tulee hyvin suurella todennäköisyydellä Wildin seurahistorian ensimmäinen pelaaja, jonka pelipaita on nostettu kotihallin kattoon.

 • Hän on todellinen johtaja, jonka merkitys joukkueelle on valtava. Hänen jokapäiväinen toimintansa on hyvin ammattimaista. Mikko on näiden vuosien aikana ollut erinomainen esimerkki seuran nuoremmille pelaajille, päävalmentaja Bruce Boudreau on todennut NHL.comin sivuilla.
  Ensimmäistä jäädytettävää pelinumeroa seuran historiassa hakee Wildin lisäksi myös Nashville Predators. Vuodesta 1998 asti liigassa pelanneen joukkueen seuraikoneihin kuuluu eittämättä maalivahti Pekka Rinne. Kempeleläinen on edustanut Predatorsia koko uransa ajan ja noussut fanienkin keskuudessa erittäin arvostettuun asemaan.
  Lisää aiheesta: [Aho rikkoi toistamiseen 20 maalin rajan]
  Jo uransa lopettaneiden pelaajien joukosta esiin voi nostaa erään maineikkaan keskushyökkääjän sekä kapteenin nimen. Koivun veljeksistä vanhempi, Saku, pelasi ikimuistettavat 13 kautta (1995-2009) Montreal Canadiensin riveissä ja toimi kapteenina yhdeksän kauden ajan. Sekaan ehti mahtua monia upeita hetkiä, mutta myös katkeria pettymyksiä.
  Canadiens on seurahistoriansa aikana nostellut peräti 18 pelaajan paidan Centre Bellin kattoon, viimeisimpänä maalivahti Patrick Royn. Mutta joukkoon mahtuisi vielä sisukkaan turkulaisen paita, joka taatusti sinne kuuluisi.
  Monissa joukkueissa, kuten esimerkiksi juuri Canadiensissa, vaatimuksena pelinumeron jäädyttämiseen on menestys ja tarkemmin Stanley Cupin voitto. Rinteen kohdalla siihen on tällä kaudella erittäin herkullinen mahdollisuus.