PIT-NYI: Nelson ratkaisee pelin toisella maalillaan

Barry Trotzin luotsaama New York Islanders liitää tällä hetkellä huimassa myötätuulessa. Saarelaiset taistelivat viime kierroksella San Jose Sharksin vieraana urhoollisesti ja taipuivat vasta jatkoajalla lukemin 1-2, kun hyökkääjä Logan Couture iski voitto-osuman.

Mutta Trotzin miehistö ei joutunut tälläkään kertaa lähtemään tyhjin käsin, sillä kotiinviemisinä oli sarjapiste peräti 17. peräkkäisessä kamppailussa. Täytettä pistesarakkeeseensa sai myös Dallas Stars, joka otti kierroksella jo kuudennen peräkkäisen voiton.
Islanders luottaa tyyliinsä
Vakuuttavaa jälkeä Itäisessä konferenssissa tekevä Islanders on juuri nyt monelle erittäin haastava vastustaja. Omaa aluettaan tiiviisti varjeleva ryhmä luottaa tinkimättömästi Trotzin luomaan pelisysteemiin, jossa koko toiminnan perustana on kurinalainen puolustuspelaaminen.
Lisää aiheesta: [Predatorsin punainen putki päättyi vihdoinkin]
Tyyli ei ehkä ole kaunista, mutta se on äärimmäisen tehokasta. Tosin liika puolustaminen voi verottaa tehoja hyökkäyspelaamisesta. Islanders hukkasi Sharksia vastaan pelatussa kamppailussa peräti kuusi ylivoimamahdollisuutta, eikä se ole pitkässä juoksussa hyvä asia.
Viime kaudella parhaan päävalmentajan Jack Adams -palkinnon voittanut Trotz kuitenkin tiedostaa, ettei 82 ottelun runkosarjassa ole tarpeellista alkaa keräillä tyylipisteitä. Sarjapisteitä on tultava tasaiseen tahtiin, jotta kautta voidaan jatkaa pitkälle kevääseen.
- Joskus NHL-kiekko on sellaista. Vastustaja tuli alussa kovaa päälle ja sai meistä hetkellistä yliotetta. Selvisimme hyvin muutamista tiukoista tilanteista puolustamalla ja lopussa pelimme näytti hyvältä, Trotz kertasi ja jatkoi, että Sharksin alivoima toimi juuri niin hyvin kuin liigan alivoimatilasto tällä hetkellä näyttää.
- Hallitsimme kaukalon tapahtumia, mutta emme saaneet maalipaikkoja hyödynnettyä tarpeeksi tehokkaasti, Trotz harmitteli.

PHI-NYI: Barzal päättää syöttöpelin

Islandersin ainoan osuman lauantaina iskenyt Casey Cizikas totesi, että he pyrkivät olemaan otteluissa hallitsevampi osapuoli.
- Jokaista peliä ei voi voittaa, mutta siitä lähdetään aina liikkeelle, että yksikin sarjapiste on parempi kuin ei mitään, hän muotoili.
Islanders on viimeksi jäänyt ilman sarjapisteitä lokakuun 11. päivä, jolloin Metropolitan-divisioonan kilpakumppani Carolina Hurricanes onnistui pysäyttämään saarelaiset maalein 5-2. Divisioonansa toisella sijalla majaileva Islanders koputtelee kärkipaikkaa hallussa pitävän Washington Capitalsin kantapäitä, ja kaksikko on tällä hetkellä ottamassa pientä irtiottoa muista.
Stars tuikkii kirkkaana lännessä
Jos on Islandersin meno ollut vakuuttavaa idässä, niin sitä on ollut myös Dallas Starsin toiminta lännessä. Jim Montgomeryn miehistö on löytänyt viimeaikaisilla otteillaan loistavan vireen, eivätkä tähtipaidat ole menettäneet sarjapisteitä viimeiseen kuuteen otteluun.
Viime kierroksella Stars kukisti samassa Central-divisioonassa pelaavan Chicago Blackhawksin maalein 2-1. Täydet sarjapisteet tulivat vasta voittolaukauskilpailussa, Joe Pavelski ja Tyler Seguin veivasivat limpun ohi Robin Lehnerin.
Montgomeryn suojatit ovat napsineet sarjapisteitä yhdestätoista viimeisestä ottelustaan ja nousseet jo kolmen pisteen päähän divisioonansa kärkitilalla keikkuvasta St. Louis Bluesista.
- Saman divisioonan vastustajat sytyttävät aina joukkuetta. Vaikka emme olleet aivan parhaimmillamme Blackhawksia vastaan, niin olen iloinen siitä, kuinka hyvin taistelimme loppuun asti, Montgomery kertasi.

DAL-CHI: Hintz ohjaa Klingbergin laukauksen verkkoon

Yksi Starsin tärkeimmistä pelaajista oli maalivahti Anton Khudobin, joka torjui yhdestä takaiskusta huolimatta 38 kertaa. Maalivahtien torjuntaprosenttitilaston kuudentena majaileva venäläisvahti (92,9) keräsi joukkuetovereiltaan paljon kehuja.
- On helppo pelata, kun joukkueemme kakkosvahtikin on tuota tasoa. Anton oli tänään joukkueemme parhaimmistoa ja todellakin antoi meille mahdollisuuden voittoon, Starsin puolustaja John Klingberg suitsutti.
Ottelu oli etenkin suomalaisittain vahvaa suorittamista. Isäntien kokoonpanoon vakuuttavan paluun loukkaantumisten jälkeen tehnyt Roope Hintz ohjasi avauserässä jo kauden 10. osumansa. Starsin johto tyrehtyi kuitenkin reilu kolme minuuttia myöhemmin, kun Blackhawksin puolustaja Olli Maatta toi kauden ensimmäisellään joukkueensa tasoihin.
Stars muistuttaa tällä hetkellä hyvin paljon Islandersia. Sekä Montgomery että Trotz ajattelevat peliä ensisijaisesti puolustuksen kautta. Ei ole ihme, että herrojen luotsaamat joukkueet löytyvät taalaliigan vähiten maaleja omiin päästäneiden tilaston sijoilta yksi ja neljä.