Max Pacioretty

MONTREAL -- Montreal Canadiensin kapteeni Max Pacioretty soitti Michel Therrienille tiistaina iltapäivällä kuultuaan päävalmentajansa erottamisesta.
- Se oli rankka juttu. Therrien oli merkittävä tekijä minun kehityksessäni, kertoi Pacioretty keskiviikkona kotoaan, jossa hän oli lepäilemässä Canadiensin ottelutauon aikaan.

Pacioretty teki läpimurron ensimmäisellä täydellä NHL-kaudellaan 2011-12, jolloin hän merkkautti pelaamissaan 79 ottelussa tehot 33+32. Hänen valmentajinaan toimivat tuolla kaudella Jacques Martin ja kesken kauden penkin taakse tullut Randy Cunneyworth.
Therrien pestattiin Montrealiin ennen tynkäkautta 2012-13. Seuraavilla kolmella kaudella Pacioretty iski 39, 37 ja 30 maalia. Tällä kaudella hän on 58 ottelun jälkeen Canadiensin maali- ja pistepörssin ykkönen 28 osumallaan ja 50 tehopisteellään.
- Jäimme pudotuspeleistä rannalle minun läpimurtokaudellani. Omassa pelaamisessani oli paljon puutteita. Numeroiden valossa saatoin olla viime kausien vauhdissa, mutta Therrien nosti pelaamiseni täysin uudelle tasolle. Minut nimettiin seuran kapteeniksi kaudella 2015-16. Minulle jäi Therrienin valmennuksesta hyvät muistot, ja hänestä oli minulle valtavasti apua, Pacioretty kertoi.
Pacioretty sai tietää Therrienin potkuista herättyään tiistaina torkuilta. Hänen puhelimensa oli täyttynyt sillä aikaa viesteistä.

 • Olin järkyttynyt. Menin alakertaan ja yritin sisäistää ajatuksen. Soitin heti ensimmäiseksi Therrienille, kun olin kuullut hänen potkuistaan. Me todellakin kunnioitamme toisiamme, ja halusin sanoa sen hänelle henkilökohtaisesti. Vaikka hänellä oli varmasti vaikea hetki, oli hienoa kuulla hänen sanovan samaa, Pacioretty jatkoi.
  - Sitä keskustelua ei ollut helppo käydä. Minä ja joukkuetoverini tunnemme tapahtuneesta syyllisyyttä. Hyvä puoli tässä on se, että tämä tapahtui taukomme aikana. Nyt voimme kelata rauhassa, mitä teimme väärin ja miten petimme valmentajamme. Perjantaina palaamme sitten paiskimaan hommia.
  Pacioretty ei ollut vielä keskiviikkoiltapäivään mennessä ehtinyt puhua uuden valmentajansa Claude Julienin kanssa. Hän ei tunne Julienia, mutta on kuullut tästä paljon. Canadiensin kapteenilla on tilaisuus jutella tällä viikolla Julienin komennossa pelanneiden kanssa. Montrealin maalivahti Carey Price ja puolustaja Shea Weber olivat vuoden 2016 World Cupissa Kanadan joukkueessa, jonka apuvalmentaja Julien oli. Mutta ei Paciorettylla ole mikään kiire tehdä "scouttausta".
  - Muodostan mieluummin oman mielipiteeni heti alusta alkaen. Jokaisesta pelaajasta, valmentajasta ja GM:stä liikkuu juttuja, mutta olen kuullut Claudesta pelkkää hyvää. Haluan aloittaa puhtaalta pöydältä. En tiedä, milloin pääsen keskustelemaan hänen kanssaan, sillä hän on varmasti hyvin kiireinen juuri nyt. Uskon, että meille muodostuu hyvät välit, Pacioretty sanoi.
  Pacioretty kertoi, että koko joukkueella on ollut kummallinen tunne Therrienin erottamisen jälkeen.
  - Tunnemme olevamme vastuussa siitä. Näin kavereita tänään hallilla. Odotan, että suhtaudumme tähän ammattimaisesti. Tämä on meille herätys. Meidän on parannettava peliämme ja löydettävä keinoja otteluiden voittamiseen. Sitä minä meiltä odotan, kun palaamme tositoimiin, Pacioretty totesi.
  Vielä ei ole keskusteltu Julienin luonteesta tai siitä, millaisen valmennustyylin hän Montrealiin tuo. Uusi päävalmentaja saapuu kaupunkiin torstaina. Kyseessä on jo hänen toinen pestinsä Canadiensin penkin takana.
  - Suurempi huolenaihe on se, että kaikki tulevat tauolta takaisin oikean asenteen kera ja valmiina käärimään hihansa. Claude on arvostettu valmentaja, ja pelaajat tykkäävät pelata hänen joukkueessaan. Mutta nyt meidän on ennen kaikkea ryhdyttävä haalarihommiin ja noustava tästä pienestä montusta, jonka olemme itsellemme kaivaneet, Pacioretty sanoi.
  Canadiensin viime kautta ja tätä kautta on vertailtu paljon. Joukkue aloitti molemmat kaudet vahvasti, mutta uudenvuoden tienoilla tahti hyytyi.
  - Eivät kaudet ole olleet mielestäni samanlaisia. Viime kaudella meillä oli hurja määrä loukkaantumisia, mutta pelasimme silti hyvin ja keräsimme paljon pisteitä. Tällä kaudella otteluohjelma on ollut tiiviimpi (World Cupin takia), ja reissaamista on ollut paljon. kommentoi Pacioretty.
  - Notkahduksemme ei ollut kalenterista katsoen pitkä, mutta ajanjaksoon mahtui paljon pelejä ja matkustamista. Jopa joukkueemme mukana matkustavat henkilöt ovat valittaneet uupumustaan, eikä heidän tarvitse edes pelata. Emme halua keksiä mitään tekosyitä, mutta ote lipsuu helposti hektisen aikataulun keskellä, hän jatkoi.
MaxPac_210
 • Pelimme meni sekaisin pahimmassa mahdollisessa vaiheessa. Pari viikkoa sitten kaikki tuntui vielä hyvältä. Siitä näkee, miten nopeasti asiat voivat muuttua.
  Pacioretty povaa, että perjantain harjoituksissa mennään hyvällä sykkeellä, kun Julien pääsee näkemään uuden joukkueensa ensi kertaa. Seuraavana päivänä Canadiens kohtaa kotonaan iltapäiväottelussa Winnipeg Jetsin.
  Yleisö pääsee seuraamaan Canadiensin harjoituksia joukkueen harjoituskeskukseen. Perjantaisin järjestettävät harjoitukset ovat olleet suosittuja, ja tällä viikolla faneja saapunee paikalle runsaasti, kun kyseessä ovat ensimmäiset treenit Julienin komennossa.
  - Harjoitukset ovat iltapäivällä neljältä, joten tunnelma on varmaankin tavallista kaoottisempi. Koulupäivä on nimittäin silloin jo ohi, Pacioretty naurahti.