Francis_SEA_GM

NHL:n laajennusjoukkue Seattle nimesi Ron Francisin seuran general manageriksi torstaina.

Francis, 56, oli Carolina Hurricanesin general manager vuosina 2014-18 ja seuran johtotehtävissä kaikkiaan 12 vuotta. Hurricanes ei edennyt kertaakaan pudotuspeleihin hänen general manager -vuosinaan, ja seuran yhdeksän vuoden kuiva kausi päättyi viime kaudella. Francisin tilalle tullut Don Waddell johdatti joukkueen heti ensimmäisenä vuotenaan Itäisen konferenssin finaaleihin.
- Ron sopii täydellisesti joukkueeseen, jota olemme rakentamassa. Hän tekee kaikista ihmisistä parempia, Seattlen toimitusjohtaja Tod Leiweke totesi.
Seattle hyväksyttiin yksimielisesti NHL:n 32. joukkueeksi joulukuun 4. päivä vuonna 2018, ja sen on määrä aloittaa pelaaminen NHL:ssä kaudella 2021-22. Seattlen odotetaan osallistuvan NHL:n laajennusdraftiin kesäkuussa 2021. Laajennusdraftissa noudatetaan samoja sääntöjä kuin vuonna 2017 Vegas Golden Knightsin kohdalla. Vegas eteni heti tulokaskaudellaan 2017-18 Stanley Cup -finaaleihin, mutta Washington Capitals oli vahvempi ja vei mestaruuden otteluvoitoin 4-1.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Seattlen kotihalli on Seattle Centerin New Arena, joka tunnettiin aikaisemmin nimellä KeyArena, ja hallia remontoidaan 800 miljoonalla dollarilla. Leiweke sanoi viime kuussa, että heillä ei ole mitään kiirettä julkistaa joukkueen lempinimeä tai pelipaitojen värejä. Seattle Timesin mukaan Francisilla olisi sanansa sanottavana joukkueen lempinimestä, joka julkistettaneen ennen vuodenvaihdetta.
Francis pelasi NHL:ssä keskushyökkääjänä 22 kautta, ja hänet valittiin kunniagalleria Hall of Fameen vuonna 2007. Hän on NHL:n kaikkien aikojen pistepörssissä viidentenä 1 798 (549+1 249) tehopisteellään, ja hän pelasi uransa aikana yhteensä 1 731 ottelua Hartford Whalersissa, Pittsburgh Penguinsissa, Hurricanesissa ja Toronto Maple Leafsissä. Francis voitti kaksi Stanley Cup -mestaruutta Pittsburghissa ja on NHL:n kaikkien aikojen syöttöpörssissä toisena, edellään vain Wayne Gretzky.