DAL-WPG: Pavelskin napakka kuti päättää ottelun

NHL:ssä pelattiin torstaina yhdeksän ottelua. Dallas Stars palasi voittokantaan neljän peräkkäisen tappion jälkeen ja kukisti Winnipeg Jetsin. Minnesota Wild puolestaan venytti voittoputkensa viiteen.

Dallas Stars - Winnipeg Jets 3-2 ja.
Stars sai revanssinsa, mutta pitkän kaavan kautta. Alkuviikosta se hävisi Jetsille 1-5. Nyt Stars otti pelin haltuunsa ensimmäisestä erästä lähtien ja karkasi toisessa erässä jo kahden maalin johtoon. Jets nousi tasoihin, mutta Joe Pavelski viimeisteli voittomaalin jatkoajalla. Dallasin suomalaispuolustaja Miro Heiskanen nappasi syöttöpisteen Pavelskin maalin lisäksi myös Jamie Bennin 1-0 osumaan. Starsin muut suomalaiset Esa Lindell ja Roope Hintz jäivät pisteittä. Patrik Laine syötti Jetsin 2-2 tasoituksen, mutta Joona Luoto ei päässyt pisteiden makuun.
Tampa Bay Lightning - Minnesota Wild 4-5
Wild otti viidennen peräkkäisen voittonsa, kun se nitisti Lightningin. Wild johti parhaimmillaan jo 3-1, mutta Tampa punnersi tasoihin. Mats Zuccarello (1+2) teki voittomaaliksi jääneen osuman kahdeksan sekuntia Lightningin 4-4 tasoituksen jälkeen. Wildin kapteeni Mikko Koivu ei pystynyt pelaamaan alavartalovamman vuoksi.
Columbus Blue Jackets - New York Rangers 2-3
Artemi Panarin rokotti entistä seuraansa, kun hän teki 3-1 maalin Joonas Korpisalon (16 torjuntaa) selän taakse. Venäläistaiturin täysosuma jäi lopulta ottelun voittomaaliksi. Rangersin Kaapo Kakko kirjautti syöttöpisteen Brendan Lemieux'n viimeistelemään 1-1 tasoitukseen. Aleksandar Georgijev urakoi Rangersin maalilla peräti 45 torjuntaa.

CBJ-NYR: Panarin tekee maalin tutussa hallissa

Montreal Canadiens - Colorado Avalanche 2-3
Mikko Rantanen pääsi pisteille kolmannessa ottelussa peräkkäin paluunsa jälkeen, kun hän pohjusti Gabriel Landeskogin 2-0 maalin avauserän loppupuolella. Täysosuma maistui Landeskogille, joka palasi torstain ottelussa kehiin oltuaan sivussa 16 ottelusta loukkaantumisen vuoksi. Keskiviikkona kaukaloon palannut Matt Calvert (1+1) oli niin ikään vireessä ja on aloittanut Rantasen ja Landeskogin tavoin terävästi. Avalanchen Joonas Donskoi sekä Canadiensin Artturi Lehkonen, Otto Leskinen, Joel Armia ja Jesperi Kotkaniemi jäivät pisteittä. Leskinen kellotti NHL-debyytissään peliaikaa 7.37 ja merkkautti plus-miinustilastoon lukeman +1.
Philadelphia Flyers - Arizona Coyotes 1-3
Coyotesin Phil Kessel joudutti Flyersin viiden ottelun voittoputken katkeamista kahdella osumallaan. Kessel viimeisteli 1-0 maalin jo ottelun alkuminuuteilla, ja osui toisen kerran ylivoimalla 1.02 ennen varsinaisen peliajan päättymistä. Darcy Kuemper torjui Coyotesin maalilla 28 laukausta.
Boston Bruins - Chicago Blackhawks 3-4 ja.
Bruinsin voittoputki jäi kahdeksan ottelun mittaiseksi, kun Jonathan Toews napautti voittomaalin Blackhawksille jatkoajalla. Bostonilaisten tappio oli lähellä jo varsinaisella peliajalla, sillä Chicago johti 3-0, mutta Bruins teki päätöserässä kolme maalia. Tuukka Raskille kertyi Bostonin maalilla 27 torjuntaa. Olli Määttä ei ollut Blackhawksin kokoonpanossa.

BOS-CHI: Toews tekee voittomaalin rystyllä

Carolina Hurricanes - San Jose Sharks 3-2 vl.
Hurricanesin suomalaiset Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen jäivät yllättäen pisteittä, mutta Ahon ja Teräväisen kanssa samassa ketjussakin viihtynyt Andrei Svetshnikov ratkaisi pelin voittolaukauskilpailussa. Venäläinen oli iskussa myös varsinaisella peliajalla, kun hän teki 1-0 maalin ja teki esityön 2-1 maaliin.
New York Islanders - Vegas Golden Knights 3-2 ja.
Islanders johti kaksi kertaa varsinaisella peliajalla, mutta vasta Ryan Pulockin jatkoaikamaali riitti tuomaan voiton. Islandersin Leo Komarov jäi pisteittä, mutta Otto Koivula ei ollut kokoonpanossa.
Calgary Flames - Buffalo Sabres 4-3
Rasmus Ristolainen pohjusti Sabresin 1-0 karkumatkan, mutta sen jälkeen kaukalossa juhli Flames. Kotijoukkue karkasi Johnny Gaudreaun, Sean Monahanin (1+1) ja 400. runkosarjaottelunsa pelanneen Tobias Riederin maaleilla. Päätöserän alussa Milan Lucic teki vielä Flamesin neljännen täysosuman, joka jäi voittomaaliksi Buffalon kirin jälkeen. Sabresin suomalaispuolustaja Henri Jokiharju jäi pisteittä.

CGY-BUF: Gaudreaun tulinen rannelaukaus uppoaa

Omin sanoin
Avalanchen Nathan MacKinnon oli mielissään, kun tuttu ketjukaveri Gabriel Landeskog palasi tehokkaana kaukaloon.
- Hän näytti hyvältä. On mahtavaa saada hänet takaisin, sillä hän tuo lisää syvyyttää joukkueeseemme. Emme pelanneet aivan absoluuttisesti parhaalla tasollamme, mutta joukkueemme oli tarpeeksi syvä ja lahjakas ottamaan voiton, MacKinnon tuumi.
Lightning on hävinnyt viidestä viime ottelustaan neljä ja saalistanut tuolla jaksolla kolme pistettä.
- Meidän täytyy löytää keinot voittaa pelejä, ja juuri nyt löydämme keinot hävitä niitä. Joukkueemme ei ole tyytyväinen tähän. Yritämme parantaa niitä asioita, joita pitääkin. Meidän täytyy jatkaa taistelua ja yrittää pelata ehjiä 60-minuuttisia, puolustaja Ryan McDonagh summasi.

Illan tähdet
Ykköstähti
Mats Zuccarello, Minnesota Wild
1+2=3, +1
Kakkostähti
Aleksandar Georgijev, New York Rangers
45/47 torjuntaa, 95,7 %
Kolmostähti
Darcy Kuemper, Arizona Coyotes
28/29 torjuntaa, 96,6 %