Stamkos_Laine

NHL:ssä pelataan lauantaina 12 ottelun kierros, jonka aikana suomalaispelaajia nähtäneen tositoimissa kahta vaille jokaisessa ottelussa. Patrik Laineen ja Joel Armian Winnipeg Jets yrittää palata voittokantaan, mutta vastustaja Tampa Bay Lightning on erittäin kova vastus.
Hyvässä vireessä olevan Erik Haulan Vegas Golden Knights pelaa Kari Lehtosen, Julius Hongan ja Esa Lindellin Dallas Starsia vastaan, ja Jussi Jokisen Los Angeles Kings isännöi Teuvo Teräväisen ja Sebastian Ahon Carolina Hurricanesia.
Edmonton Oilersin Jesse Puljujärvi pääsee yrittämään maalintekoa Montreal Canadiensin verkkoon, Sami Vatasen New Jersey Devils pelaa vieraskaukalossa New York Rangersia vastaan ja Olli Määtän Pittsburgh Penguins isännöi todellisessa huippuottelussa Leo Komarovin Toronto Maple Leafsia.

120717Puljujarvi1

Columbus Blue Jackets haastaa Arizona Coyotesin ja Calgary Flames Markus Granlundin Vancouver Canucksin. Blue Jacketsilla on riveissään Joonas Korpisalo, Markus Nutivaara ja Markus Hännikäinen. Panthersin ja Avalanchen kohtaamisessa suomalaisista nähtäneen jäällä vain Coloradon Mikko Rantanen, sillä ylävartalovammasta toipuva Floridan Aleksander Barkov palannee joukkueensa vahvuuteen vasta maanantaina.
Kierroksen ainoat ottelut ilman suomalaisia ovat San Jose Sharks - Ottawa Senators ja Boston Bruins - New York Islanders. Sharksin Joonas Donskoi on loukkaantuneena, ja Bruinsin maalilla aloittanee Tuukka Raskin sijaan Anton Hudobin.
Jetsillä kovin mahdollinen mittari
Hienon syyskauden pelannut Jets on nyt kolmantena Läntisessä konferenssissa. Matkaa kärkeen on kaksi pistettä. Lauantaina Jets pelaa Itäisen konferenssin kärkijoukkue Lightningia vastaan, joten vastustaja on kovin mahdollinen. Jetsin Patrik Laine on rohmunnut neljästä viime ottelusta pisteet 4+4, mutta Jets on hävinnyt vieraskiertueensa kaksi ensimmäistä ottelua. Winnipeg kärsi peräkkäiset tappiot ensimmäistä kertaa sitten kauden kahden ensimmäisen ottelukierroksen. Voitto Lightningista olisi kova saavutus.
- On aina nautinnollista pelata tällaisia joukkueita vastaan. Luotamme omaan peliimme, mutta kunnioitamme myös vastustajaa ja sitä, mitä he voivat tehdä, Jetsin päävalmentaja Paul Maurice sanoi seuran verkkosivuilla.

Malkin ja uusi ratkaisija Sheahan hyvässä iskussa
Penguins on voittanut joulukuun neljästä ottelustaan kolme. Venäläissentteri Jevgeni Malkin on saalistanut otteluissa pisteet 1+4, joten pelit ovat sujuneet hyvin sen jälkeen kun Malkin palasi kaukaloon parin viikon toipumisloman jälkeen. Lauantaina Penguins kohtaa Maple Leafsin, joka porskuttaa Itäisen konferenssin kärkikahinoissa. Penguinsilla on kaksi pistettä Maple Leafsia vähemmän. Vanhojen ratkaisijoiden lisäksi Penguinsin riveistä on noussut esiin myös uusia vastuunkantajia. Yksi heistä on keskushyökkääjä Riley Sheahan, joka on saalistanut 11 viime ottelussa seitsemän tehopistettä.
- Riley näkee jään hyvin, osaa tehdä peliä ja on hyvä laukoja. Toivottavasti onnistumiset kasvattavat hänen itseluottamustaan, Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan ruoti seuran verkkosivuilla.
Hurricanes jatkaa kiertueensa kolmannelle pysäkille
Vieraskiertueensa kaksi ensimmäistä ottelua hävinnyt Hurricanes tavoittelee lauantaina voittoa Kingsistä. Haaste on iso, koska Kings on saanut jälleen pelinsä rullaamaan marraskuun vaikeuksien jälkeen. Hurricanesin vieraskiertue on kuuden ottelun mittainen. Sebastian Aho teki Hurricanesille kaksi täysosumaa Sharksin verkkoon, ja Hurricanes johti tuota ottelua kahteen otteeseen kolmella maalilla. Sharks kuitenkin nousi tasoihin ja voitti jatkoajalla. Ottelu jätti nälkää Hurricanesin pelaajille.
- Ei tunnu hyvältä, kun lähtee kolmanteen erään kahden maalin johdossa ja sitten menettää otteen. Emme olleet tarpeeksi hyviä, hyökkääjä Jeff Skinner pohdiskeli Hurricanesin verkkosivuilla.

aho car nsh

Senators tarvitsee voittoja ja Karlssonilta tehoja
Senatorsin tähtipuolustaja Erik Karlsson oli alkukaudesta sivussa loukkaantumisen vuoksi. Paluunsa jälkeen Karlsson esiintyi erittäin tehokkaasti ja rohmusi 11 ottelussa pisteet 1+16. Sen jälkeen ruotsalaispuolustaja on saanut 11 ottelussa tililleen vain yhden syöttöpisteen, ja Senators on voittanut noista otteluista vain yhden. Ottawa hävisi marraskuun lopussa peräti seitsemän ottelua peräkkäin, ja tällä hetkellä tappioputki on kolmen ottelun mittainen. Lauantainen vastustaja Sharks on kiinni Läntisen konferenssin pudotuspelipaikassa, mutta Senatorsilta Itäisen konferenssin pudotuspelipaikka on karkaamassa.
Oilers lähtee vieraskiertueelle
Oilers kohtaa kolmen ottelun vieraskiertueellaan Canadiensin, Maple Leafsin ja Blue Jacketsin, joista jokainen on kerännyt enemmän pisteitä kuin Oilers. Viime viikkoina Oilers on napsinut voittoja joka toisesta ottelustaan, eikä vieraskiertue kovia joukkueita vastaan ole helpoin mahdollinen paikka pistetahdin parantamiseen. Jesse Puljujärvi on saanut hyvin näyttöpaikkoja viimeisimmissä otteluissa ja tehnyt kauden 11 ottelussaan neljä maalia. Connor McDavid ja Ryan Nugent-Hopkins jakavat Oilersin maalipörssin kärkisijan. Kummallakin on 11 täysosumaa.
Muuta seurattavaa
Hurricanesin maalivahti Cam Wardille seuraava voitto on uran 300:s. Senatorsin Matt Duchene pelaa 600. runkosarjaottelunsa. Canucksin Henrik Sedin on kahden maalisyötön päässä 800 syöttöpisteen rajasta. Maple Leafsin Patrick Marleau on pisteen päässä 1 100 tehopisteen rajasta.
Bruinsin sairaslistalle liittyi viimeisimpänä keskushyökkääjä Ryan Spooner, joka kärsii alavartalovammasta. Flamesin Jaromir Jagr lienee edelleen sivussa alavartalovamman vuoksi. Starsin maalivahti Ben Bishop on kärsinyt viime päivinä selkävaivasta, jonka paranemista tarkkaillaan päivä kerrallaan. Oilers lähtee vieraskiertueelle ilman Cam Talbotia ja Adam Larssonia.