MikkoNYR107

NHL:ssä pelataan tiistaina 12 ottelun kierros, jonka aikana Colorado Avalanche aikoo päästä jälleen maalien makuun. Nashville Predators suuntaa Boston Bruinsia vastaan pelattavaan otteluun ilman pitkäaikaista päävalmentajaansa Peter Laviolettea, joka sai potkut maanantaina.

Avalanchen vieraskiertue päättyy
Colorado Avalanchen viime päivät ovat kuluneet vieraskiertueella idässä. Avalanche kukisti New Jersey Devilsin 5-2, mutta hävisi New York Islandersille 0-1. Heti Islanders-ottelua seuraavana päivänä kiertue päättyy New York Rangersin kohtaamiseen.
Rangers on hävinnyt kolme ottelua peräkkäin ja joukkueen suomalaistulokas Kaapo Kakko on saalistanut kymmenessä viime ottelussa pisteet 1+2, joten parannettavaa riittää.
Avalanchen sinivalkoisesta tehoduosta Mikko Rantanen on kerännyt kymmeneen viime otteluun pisteet 6+3=9, mutta Joonas Donskoi vain 1+1=2. Islanders-ottelussa Donskoi laukoi kolmesti kohti vastustajan maalia, mutta Rantanen ei kertaakaan.

NJD-COL: Kolmen maalin Rantanen Avalanchen sankari

  • Vastustaja onnistui laukaustemme blokkaamisessa. Meillä oli runsaasti paikkoja ja lauoimme paljon, mutta emme saaneet kiekkoja maalille asti. Heidän laitahyökkääjänsä antoivat painetta meidän pelaajillemme ja peittivät laukauslinjoja, Avalanchen päävalmentaja Jared Bednar summasi joukkueensa tehottomuuden syitä seuran verkkosivuilla.
    Kysymysmerkkejä Predatorsin penkin takana
    Viiden pisteen päässä lännen viimeisestä pudotuspelipaikasta oleva Predators lähtee tiistaina Boston Bruinsin kaatoon uusin opein. Päävalmentaja Peter Laviolette sai potkut maanantaina, mutta hänelle ei nimetty heti seuraajaa. Seuraava ottelu on edessä nopeasti, eikä viime pelien saldo mairittele. Predators on hävinnyt viidestä viime ottelustaan neljä.
    Boston on puolestaan Atlantic-divisioonan kärjessä ja Itäisen konferenssin toisella sijalla. Tuukka Raskin Bruins on voittanut kymmenestä viime ottelustaan neljä, joten tahdissa on parannettavaa. Kolme edellistä ottelua on päättynyt Bruinsin tappioihin, mutta niistä on kertynyt kuitenkin kaksi sarjapistettä.
Peter_Laviolette_Preds

Predators hävisi edellisen ottelunsa Anaheim Ducksille voittolaukauskilpailussa maalein 4-5. Tappio oli lähellä jo varsinaisella peliajalla, mutta Craig Smithin ja Rocco Grimaldin kolmannen erän osumat toivat Nashvillen tasoihin ja varmistivat pisteen.
- Aina haluaa pisteitä, mutta osoitimme luonnettamme, kun nousimme mukaan peliin. Nyt täytyy vain löytää keino voittaa peli, Predatorsin kapteeni Roman Josi paalutti.
Pantterit ja kojootit ottavat toisistaan mittaa
Florida Panthers on ollut yksi viime aikojen hyvävireisimmistä joukkueista, sillä se on voittanut kymmenestä viime ottelustaan seitsemän. Tiistain vastustaja Arizona Coyotes on myös napsinut pisteitä hyvään tahtiin, voittanut kolme ottelua peräkkäin ja tarrannut kiinni Pacific-divisioonan toiseen sijaan.
Panthers on idän viimeisellä villi kortti -pudotuspelipaikalla. Edellä olevista oman divisioonan joukkueista Tampa Bay Lightning on kolmen ja Toronto Maple Leafs neljän pisteen päässä, joten matka suoraan playoff-paikkaan ei ole mahdoton.
Panthersin suomalaiskapteeni Aleksander Barkov on johtanut joukkojaan pistein 13+32=45, mutta Jonathan Huberdeau on joukkueen sisäisen pistepörssin kärjessä tehoin 17+40=57.

Coyotesin suomalaismaalivahti Antti Raanta on torjunut joukkueensa kolmessa peräkkäisessä voitto-ottelussa ja antautunut niissä yhteensä viisi kertaa. Hän sai kuitenkin lauantaina Philadelphia Flyersia vastaan pelatussa ottelussa lievän alavartalovamman eikä ollut maanantain harjoituksissa jäällä loppuun saakka. Onkin todennäköistä, että tiistain kamppailussa torjuntavastuun saa Adin Hill, koska myös Darcy Kuemper on vielä sairastuvalla.
Hurricanesilla edessään tärkeä ottelu
Panthersin tavoin myös Carolina Hurricanes on idän villi kortti -sijoilla, kun sillä on piste enemmän kuin Floridalla. Metropolitan-divisioonan kärkikolmikkoon Hurricanesilla on matkaa jo viisi pistettä, joten tahdin olisi kiristyttävä.
Tiistain vastustaja Flyers pelaa samassa divisioonassa ja on kerännyt pisteen Hurricanesia vähemmän. Panokset ovat siis suuret, kun joukkueet tähyävät pudotuspeleihin. Flyers on hävinnyt kolme ja Hurricanes kaksi ottelua peräkkäin, joten kummallakin riittää näyttöhaluja.
- Pelit jatkuvat. Ei voi märehtiä sitä, mikä on jo mennyttä. Yritämme oppia siitä ja toivottavasti meillä on hienoa yritystä huomenna, Hurricanesin päävalmentaja Rod Brind'Amour tuumi seuran verkkosivuilla maanantaina.
Teuvo Teräväinen (8+33=41) ja Andrei Svetshnikov (18+23=41) miehittävät Hurricanesin pistepörssin kärjen. Sebastian Aho on kolmantena tehoin 23+14=37. Loukkaantumisista tällä kaudella kärsinyt Erik Haula teki uudenvuodenaattona pisteet 1+1, mutta tammikuun kahdessa ottelussa hän ei ole vielä päässyt pisteiden makuun.

CAR-MTL: Aho iskee kiekon ilmasta sisään

Lightningin tai Canucksin voittoputki katkeaa
Tampa Bay Lightningin syyskausi sujui alle odotusten, mutta joulukuussa peli alkoi kulkea paremmin. Nyt joukkue on voittanut seitsemän ottelua peräkkäin ja noussut pudotuspelisijojen ulkopuolelta Atlantic-divisioonan kärkikolmikkoon.
Tiistaina Lightning yrittää jatkaa mainiota pelivirettään, kun se isännöi Vancouver Canucksia. Kanadalaisvieras on myös voittanut seitsemän peliä peräkkäin ja noussut lännen villi kortti -paikoille pitkältä takamatkalta. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa toisen voittoputki katkeaa.
Muuta seurattavaa
Kierroksen muut ottelut ovat Washington Capitals - Ottawa Senators, New Jersey Devils - New York Islanders, Detroit Red Wings - Montreal Canadiens, St. Louis Blues - San Jose Sharks, Chicago Blackhawks - Calgary Flames, Anaheim Ducks - Columbus Blue Jackets ja Vegas Golden Knights - Pittsburgh Penguins.
Avalanchen Nathan MacKinnon (500), Flamesin Elias Lindholm (500), Blue Jacketsin Alex Wennberg (400), Senatorsin Vladislav Namestnikov (400) ja Lightningin Mihail Sergatshov (200) saavuttavat tiistaina tasasatasia pelatuissa runkosarjaotteluissa.