Rantanen_Gaudreau mf

NHL:ssä pelataan keskiviikkona viisi ottelua. Sarjan kärkijoukkue Tampa Bay Lightning voi vahvistaa johtoaan, mutta paineettomasti pelaava Buffalo Sabres ei ole välttämättä helpoin vastustaja. Painetta riittää keskinäisessä ottelussa Colorado Avalanchella ja Calgary Flamesilla, jotka kumpikin yrittävät nousta pudotuspeleihin.

St. Louis Bluesilla on niskassaan paine tappioputken katkaisemisesta. Vastustaja Detroit Red Wings on ollut vahvemmassa vireessä viime aikoina. Playoffeihin yrittää mukaan myös New York Islanders, joka vierailee Montrealissa. Pudotuspelipaikan tavoittelusta jo luopunut New Yorkin toinen joukkue Rangers pelaa toista luovuttanutta Vancouver Canucksia vastaan.
Avalanchen kuolemanottelut jatkuvat
Coloradolla on kolme pistettä matkaa Läntisen konferenssin viimeiseen villi kortti -pudotuspelipaikkaan, ja keskiviikkona Avalanche kohtaa samoista sijoista taistelevan Flamesin. Avalanchen kannalta lupaavaa on se, että tehokolmikko Mikko Rantanen - Nathan MacKinnon - Gabriel Landeskog oli edellisottelussa pitelemättömässä vireessä. Pudotuspelipaikkaan vaaditaan kuitenkin tehoja myös muilta.
- Jokainen kenttä pelasi hyvin Canucksia vastaan ja teki oikeita asioita. Olimme parempia puolustuspelissämme kuin muutamissa viime aikojen vierasotteluissa, Avalanchen päävalmentaja Jared Bednar sanoi seuran verkkosivuilla.

aves home salute

Blues yrittää katkaista tappioputkensa
Bluesin on kasattava itsensä nopeasti tiistain Wild-tappion jälkeen. Murskalukemin 3-8 hävinnyt Blues on kahden pisteen päässä lännen viimeisestä villi kortti -paikasta. Vastustaja Red Wingsin asema Itäisessä konferenssissa on vielä pahempi, kun matkaa viimeiseen villi kortti -paikkaan on seitsemän pistettä.
Lisää aiheesta*** ***: [Stastnysta Laineen ja Armian joukkuetoveri]
Blues on voittanut kymmenestä viime ottelustaan vain kaksi, ja peräkkäisiä tappiota on seitsemän. Red Wingsin saldo on kelvollinen viisi voittoa kymmenestä.
- Mitä tahansa teemmekin, se ei ole tarpeeksi. Tulos on tuolla tulostaululla, ja siitä ei ole paljon sanottavaa, pettynyt Vladimir Tarasenko sanoi Wild-ottelun jälkeen.
Islanders ei ole vielä luopunut toivosta
Islanders on hävinnyt kolme ottelua peräkkäin, mutta joukkue ei ole vielä pudonnut pudotuspelijunasta. Matkaa viimeisellä villi kortti -paikalla majailevaan Blue Jacketsiin on neljä pistettä. Keskiviikon kierroksella Islanders vierailee Montrealissa. Canadiensin osalta taistelu pudotuspelipaikoista on jo auttamattomasti ohi.
Lightning yrittää vahvistaa kärkisijaansa
Lightningin sarjajohto on neljä pistettä, ja keskiviikkona on uusi tilaisuus kasvattaa johtoa. Puolustukseen Rangersista hankittu Ryan McDonagh ei ole pelikunnossa, mutta edellisottelussa tällin saaneen Nikita Kutsherovin pitäisi pystyä pelaamaan.
Lisää aiheesta: [McDonagh ja Miller Rangersista Lightningiin]
Lightning saa vieraakseen Sabresin, joka menetti siirtomarkkinoilla kokoonpanostaan tulivoimaa Evander Kanen verran. Sabres jää pudotuspelien ulkopuolelle, joten joukkue pelaa enää vain kunniastaan.
- Tämä on meille näytön paikka ja meidän pitää olla parempia. Kaikille nämä eivät ole enää tärkeitä otteluita, mutta meidän joukkueemme pelaajille ne ovat, maalivahti Robin Lehner tiivisti Sabresin verkkosivuilla.

Miller McDonagh

Luovuttaneet vastakkain
Kierroksen viidennessä ottelussa iskevät yhteen Canucks ja Rangers, jotka molemmat jäävät pudotuspelien ulkopuolelle. Jussi Jokinen tehnee debyyttinsä uudessa joukkueessaan Canucksissa, joka on hänelle jo kauden neljäs ja uran yhdeksäs NHL-seura. Rangers kevensi kokoonpanoaan pelaajasiirtojen takarajalla, joten nyt on pienemmän roolin pelaajien paikka näyttää osaamistaan jo ensi kautta varten.
Muuta seurattavaa
Red Wingsin Justin Abdelkader ja Bluesin Alex Pietrangelo pelaavat 600. runkosarjaottelunsa. Red Wingsin Gustav Nyquistilla on edessään NHL-uransa 400. runkosarjaottelu.
Avalanchen Anton Lindholmin paluu on jo lähellä, mutta hän ei pelanne vielä keskiviikkona. Myös Erik Johnson on sivussa. Sabresin Kyle Okposo on ollut sivussa henkilökohtaisten syiden vuoksi. Flamesin Micheal Ferland on ollut kärsinyt alavartalovammasta ja Red Wingsin Mike Green puolestaan ylävartalovammasta. Islandersille huolta aiheuttaa maalivahti Thomas Greissin loukkaantuminen. Canucksilta sivussa on esimerkiksi suomalaishyökkääjä Markus Granlund.