ristolainen-defense

Tiistaina pelataan kymmenen ottelun NHL-kierros, jonka aikana suomalaispelaajia nähtäneen 13 joukkueen riveissä. Rasmus Ristolaisen Buffalo Sabres isännöi kärkijoukkue Tampa Bay Lightningia. Aleksander Barkovin ja Henrik Haapalan Florida Panthers kohtaa vieraskaukalossa kovavireisen joukkueen, kun vastassa on kahdeksan kotiotteluaan peräkkäin voittanut New York Rangers.

Suomalaisten välisissä otteluissa Joonas Korpisalon, Markus Nutivaaran ja Markus Hännikäisen Columbus Blue Jackets isännöi Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen Carolina Hurricanesia. Erik Haulan Vegas Golden Knights puolestaan isännöi Kari Lehtosen, Julius Hongan ja Esa Lindellin Dallas Starsia. Joonas Donskoin San Jose Sharks yrittää jatkaa Valtteri Filppulan ja Jori Lehterän Philadelphia Flyersin tappioputkea.
Jussi Jokisen Los Angeles Kings vierailee Detroitissa. Iiro Pakarisen ja Jesse Puljujärven Edmonton Oilers palaa kotikaukaloonsa, jossa vastaan tulee nousukuntoinen Arizona Coyotes. Kotikaukalossaan pelaa myös Nashville Predators, joka saa vastaansa Chicago Blackhawksin. Markus Granlundin Vancouver Canucks vierailee New York Islandersin luona ja Leo Komarovin Toronto Maple Leafs Calgaryssä.
Sabres yrittää pimentää salamat
Sabres on voittanut kymmenestä viimeisimmästä ottelustaan vain kaksi ja napannut kuusi pistettä. Tiistaina haaste on kovimmasta päästä, kun vastassa on Itäisen konferenssin kärkijoukkue Lightning. Sabres on idän sarjataulukossa viimeisenä. Rasmus Ristolainen toi heti paluuottelussaan osaamista Sabresin alakertaan ja nappasi kaksi syöttöpistettä. Maalia turkulainen ei ole tällä kaudella vielä tehnyt, ja koko joukkueenkin osalta viimeistely on ollut heikkoa.
- Olen miettinyt sitä itsekseni, että miksen ole tehnyt maalia. Olen laukonut paljon, ja minulla on ollut paikkoja. Täytyy vain jatkaa hommia ja laukomista. Alkukaudesta tuntui, ettemme olleet tarpeeksi vahvoja maalin edessä, mutta se asia on korjaantunut. Täytyy vain jatkaa laukomista, ja jonain päivänä se menee varmasti sisään, Ristolainen tuumi Sabresin verkkosivuilla.
Jatkuuko Haulan vahva vire?
Video: Haula on valppaana ja hyödyntää reboundin
Erik Haula on julkisuudessa monia muita suomalaispelaajia vähemmän ja on kaikessa hiljaisuudessa noussut suomalaisten pistepörssissä kahdeksanneksi. Porilainen on tehnyt 18 ottelussa pisteet 7+6=13. Tällä tahdilla hän pelaisi uransa tehokkaimman NHL-kauden. Toissa kaudella hän teki Wildille pisteet 14+20=34, mutta nyt nuo lukemat voivat ylittyä.
Koko Golden Knightsin joukkue on pelannut vahvan kauden ja on Läntisessä konferenssissa kolmannella sijalla tasapisteissä Predatorsin kanssa. Tiistain Stars-otteluun Golden Knights lähtee viiden ottelun voittoputkessa. Stars on kymmenentenä Läntisessä konferenssissa. Alla on maukas voitto Flamesista.
- Nousimme mukaan ja voitimme pelin, ja se todella kasvattaa itseluottamusta. Se on tärkeä asia. Voitot ovat voittoja, mutta myös se tuntuu hyvälle, että pelaajat pystyivät hoitamaan hommansa omissa rooleissaan, Starsin päävalmentaja Ken Hitchcock viittasi seuran verkkosivuilla joukkueen avainmiesten tehoiluun ja erityisesti kolme maalia tehneeseen Tyler Seguiniin.
Barzalilla uusi mutta tuttu vastustaja
Canucks on saalistanut kuuden ottelun vieraskiertueensa neljästä ensimmäisestä ottelusta viisi pistettä. Sunnuntaina voittolaukauskilpailussa Rangersille hävinneet vancouverilaiset jahtaavat tiistaina paluuta voittokantaan Islandersin kustannuksella.
Kolmen ottelun voittoputkessa olevan Islandersin Mathew Barzalille ottelu on erityinen, koska hän on kotoisin Vancouverin lähistöltä.
- En ole koskaan pelannut Canucksia vastaan. Olen seurannut Sedinejä (Henrik ja Daniel) lapsesta asti, ja Jake Virtanen on kaverini. Tiedossa on hauska ilta. Täytyy kuitenkin olla valmiina pelaamaan heti siitä hetkestä, kun kiekko tippuu jäähän, Barzal sanoi Islandersin verkkosivuilla.
Oilers vihdoin kotikaukalossaan
Oilers kotiutui juuri viiden ottelun vieraskiertueelta, jolta taskuun jäi kaksi voittoa ja neljä pistettä. Kotikaukalossa joukkue saa vastaansa nousukuntoisen Coyotesin, joka on voittanut kolme viidestä edellisestä ottelustaan.

Oilersin Jesse Puljujärvi jahtaa kauden kolmatta maaliaan ja Iiro Pakarinen avausosumaansa. Coyotesin maalivahti Antti Raanta on kärsinyt ylävartalovammasta.
Flyers tavoittelee katkaisua tappioputkelleen
Flyers on hävinnyt kahdeksan ottelua peräkkäin, mutta kolmessa viimeisimmässä ottelussaan joukkue on taipunut vasta ylitöinä. Maanantaina Flyers johti kahteen otteeseen, mutta hävisi Penguinsille jatkoajalla. Tiistaina Flyers kohtaa Joonas Donskoin San Jose Sharksin, joka on neljän ottelun pisteputkessa.
- Nämä tappiot ottavat koville, koska olemme pelanneet hyviä otteluita. Olemme antaneet itsellemme mahdollisuuden voittaa otteluita, mutta otteemme on herpaantunut lopussa. Meidän täytyy pelata ehjä 60-minuuttinen voittaaksemme, Flyersin hyökkääjä Travis Konecny pohdiskeli seuran verkkosivuilla.
Muuta seurattavaa
Sharksin Joe Pavelski on yhden osuman päässä 300 maalin rajasta ja Kingsin Anze Kopitar neljän maalisyötön päässä 500 syöttöpisteen rajasta. Maple Leafsin Patrick Marleau on kahden pisteen päässä 1 100, Canucksin Daniel Sedin kahden pisteen päässä 1 000 ja Hurricanesin Justin Williams pisteen päässä 700 tehopisteen rajasta.