Laine_Puljujarvi 1

NHL-pelit jatkuvat joulutauon jälkeen keskiviikkona 11 ottelun kierroksella. Jouluherkkujen on syytä sulaa nopeasti, koska useassa kierroksen otteluista on kovat panokset. Oman divisioonan sisäisissä otteluissa kohtaavat Boston Bruins ja Ottawa Senators, New York Rangers ja Washington Capitals, Pittsburgh Penguins ja Columbus Blue Jackets, Minnesota Wild ja Dallas Stars, St. Louis Blues ja Nashville Predators sekä Anaheim Ducks ja Vegas Golden Knights.

Muutkin ottelut pelataan oman konferenssin sisällä. Idässä Carolina Hurricanes isännöi Montreal Canadiensia, New Jersey Devils Detroit Red Wingsiä ja New York Islanders Buffalo Sabresia. Lännen pisteistä taistelevat Winnipeg Jets ja Edmonton Oilers sekä Colorado Avalanche ja Arizona Coyotes.
Läntisen konferenssin kärkitaistelu käy kuumana, kun Blues, Kings, Golden Knights, Predators ja Jets ovat kahden pisteen sisällä. Predators yrittää vääntää keskinäisestä ottelusta pisteet ja nousta Bluesin ohi. Tulosten mennessä sopivasti ristiin Predators voi nousta yksin konferenssin kärkeen.
Parhaat sinivalkoiset ysikasit vastakkain
Kaksi vuotta sitten Patrik Laine ja Jesse Puljujärvi pelasivat itsensä suomalaisten sydämiin alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Kumpikin voisi edelleen pelata Nuorissa Leijonissa. Nyt entiset ketjukaverit kamppailevat toista kertaa vastakkain NHL-kaukalossa, kun Laineen Jets isännöi Puljujärven Oilersia. Edellinen kohtaaminen päättyi lokakuussa 2016 Oilersin 3-0-voittoon. Molemmat suomalaiset jäivät tuolloin pisteittä.
Laine iski syyskaudella hyvät 18 maalia, mutta suorituksista puuttuu edelleen tasaisuus. Puljujärvi pääsi joulukuussa jo kelpo pistevireeseen ja sai hyvin peliaikaa Oilersin kärkiketjuissa, mutta hän lähti tauolle kolmen ottelun pisteettömässä putkessa.

Oilers on neljän pisteen päässä pudotuspelipaikasta, mutta neljän peräkkäisen voiton myötä suunta on oikea.
- On hienoa nähdä, miten jätkät saavat palkintoa siitä työstä, mitä he ovat tehneet viimeisen kuukauden ajan. Joissain peleissä homma ei ole näyttänyt kovin hyvälle, mutta pelaajat eivät ole silti antaneet peliä vastustajalle, Oilersin päävalmentaja Todd McLellan kiitteli seuran verkkosivuilla.
Pyöriikö suomalaishurrikaani jälleen?
Sebastian Aho (1+1) ja Teuvo Teräväinen (0+3) lähtivät joulutauolle tehopisteiden ja Sabresista otetun maukkaan voiton kera. Marraskuussa suomalaiskaksikko oli tehokas illasta toiseen, mutta joulukuussa tahti hyytyi. Lauantain suoritus oli tuulahdus edelliskuulta, ja kumpikin toivoo pistetehtailun yltyvän jälleen hirmumyrskyksi.
Hurricanes on noussut Metropolitan-divisioonassa tasapisteisiin Penguinsin kanssa. Itäisen konferenssin pudotuspelipaikkojen osalta taistelu jatkuu keskiviikkona, jolloin vastassa on Canadiens. Hurricanes on kerännyt kolme sarjapistettä Canadiensia enemmän.
Stars tavoittelee jälleen isoa päänahkaa
Starsin ja Wildin ottelussa panoksena on tärkeät Central-divisioonan pisteet. Starsilla niitä on 43 ja Wildilla neljä vähemmän. Ennen joulutaukoa sekä Stars että Wild ottivat kymmenestä viimeisimmästä ottelustaan kymmenen pistettä.
Wildin Mikko Koivu ja Mikael Granlund yrittävät keskiviikkona murtaa Starsin sinivalkoisen alakerran. Dallasin puolustuksessa häärivät Julius Honka ja Esa Lindell sekä tolppien välissä Kari Lehtonen, joka on jakanut joulukuussa torjuntavastuun Ben Bishopin kanssa.
- Olemme yrittäneet kehittää peliämme jokaisessa ottelussa. On tärkeää ottaa voittoja oman divisioonamme joukkueista, jos haluamme pudotuspeleihin. Voitot Chicagosta ja Nashvillestä antoivat mukavasti itseluottamusta, Starsin hyökkääjä Jamie Benn pohdiskeli seuran verkkosivuilla.

Wild_1218

Ritarit ratsastavat Anaheimiin
Golden Knightsin syyskausi yllätti kaikki. Sieltä täältä kasattu pelaajaryhmä tiivistyi joukkueeksi, joka lähti joulutauolle Läntisen konferenssin jaetulta kärkisijalta. Kevätkauden aikana Golden Knightsilla riittää vielä todistettavaa, onko joukkue pudotuspelikelpoinen vai oliko syyskauden pelivire vain ennenaikainen joululahja?
Keskiviikkona vastassa on Ducks, joka toivoi joulupukilta terveyttä. Loukkaantumisten runtelema joukkue on nyt vastoinkäymisistään huolimatta kiinni pudotuspelipaikassa.
- Olemme alkaneet löytää oman pelimme. Jokaisen luottamus tekemiseemme ja toisiimme on vahvistunut. Kun pelaamme yhdessä, kuten nyt teimmekin, se on todellista joukkuepeliä, Ducksin maalivahti John Gibson tuumi 4-0-voittoon päättyneen Penguins-ottelun jälkeen seuran verkkosivuilla.
Penguins yrittää ottaa kärkeä kiinni
Pudotuspelisijojen ulkopuolella oleva Penguins yrittää kaventaa keskiviikkona eroa kärkeen. Metropolitan-divisioonan ottelussa vastassa on Blue Jackets, jolla on seitsemän pistettä Penguinsia enemmän. Ottelussa nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen, kun Penguinsin puolustaja Olli Määttä yrittää pitää Blue Jacketsin Markus Hännikäisen ja Markus Nutivaaran poissa maalintekopaikoilta. Joonas Korpisalo aloittanee Blue Jacketsin luukkuvahtina.
Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläinen ilmoitti tapaninpäivänä, että hyökkääjät Cam Atkinson ja Alex Wennberg ovat 4-6 viikkoa sivussa viime viikon otteluissa tapahtuneiden loukkaantumisten takia. Wennberg kärsii selkävammasta, ja Atkinsonilla on murtuma jalassaan.
Muuta seurattavaa
Golden Knightsin maalivahti Marc-Andre Fleurylle seuraava ottelu on uran 700:s ja Islandersin Thomas Greissille 200:s. Blue Jacketsin maalivahti Sergei Bobrovskille seuraava voitto on uran 200:s. Bruinsin maalivahti Tuukka Raskille seuraava nollapeli on 40:s. Hurricanesin hyökkääjä Jordan Staal pelaa 800. runkosarjaottelunsa ja Rangersin puolustaja Ryan McDonagh 500. runkosarjaottelunsa.

veg