laine ovech

NHL:ssä pelataan tiistaina 13 ottelun kierros. Winnipeg Jets jahtaa paluuta voittokantaan, kun se haastaa vieraskaukalossa Washington Capitalsin. Tuukka Rask yrittää palata huippuvireeseen Boston Bruinsin maalilla.

Ovetshkinille heilutellaan pyyhkeitä
Capitalsin ja Jetsin kohtaamisessa riittää sähinää, kun Montreal Canadiensista siirtynyt Ilya Kovalchuk debytoinee Capitalsin riveissä ja kotijoukkue juhlistaa Aleksandr Ovetshkinin 700 runkosarjamaalin rajapyykkiä.
Capitalsin verkkosivujen mukaan venäläishyökkääjää muistetaan ennen pelin alkua ja yleisölle jaetaan pieniä pyyhkeitä, joissa lukee "Alex Ovechkin 700". Pelipaitaa muistuttavan pyyhkeen "hihassa" on Ovetshkinin pelinumero 8 ja rinnassa C-kirjain.
Pudotuspelipaikkaa tavoittelevan Jetsin Patrik Laine yrittää vaimentaa Ovetshkinin juhlahumun ja Kovaltshukin Capitals-debyytin tuoman huuman, kun suomalainen pelaa NHL-uransa 300. runkosarjaottelun ja yrittää tehdä 137. runkosarjamaalinsa. Odotettavissa on siis kolmen maaliahneen eurooppalaislaiturin välienselvittely.

PHI-WPG: Laineen tykki puhuu ylivoimalla

Flames jatkaa vieraskiertuettaan
Bostonissa Bruins isännöi Calgary Flamesia, joka on viiden ottelun vieraskiertueella. Reissun ensimmäisessä ottelussa Detroit Red Wingsin maalein 4-2 peitonnut Flames yrittää jatkaa samaa tahtia Bruinsin luona, mutta haaste on huomattavasti kovempi. Bruins on koko sarjan piikkipaikalla, ja sen alakerta on monin verroin Red Wingsin alakertaa tiiviimpi.
Bostonin viimeisenä lukkona häärii suomalaismaalivahti Tuukka Rask, joka pelaa jälleen erinomaista kautta. Ainoa tahra kilpeen tuli lauantaina, kun Rask otettiin vaihtoon Vancouver Canucksin pyssytettyä kiekon kahden erän aikana kuudesti suomalaisveskarin ohi.
Bruins on voittanut kymmenestä viime ottelustaan kahdeksan ja Flames viisi.
- Meillä on vielä 19 ottelua jäljellä, ja meidän pitää saada paljon pisteitä. Jos saisimme aikaiseksi pienen putken, pääsisimme hyviin asemiin, sunnuntaina Flamesille kaksi maalia tehnyt Andrew Mangiapane tuumi Detroit-voiton jälkeen.

BOS-ARI: Rask pysäyttää Dvorakin

Kauden viimeinen paikallispeli?
New York Islanders ja New York Rangers eivät kohdanneet syyspuolella kertaakaan, mutta tammikuussa joukkueet iskivät yhteen kolmesti. Rangers voitti kamppailuista kaksi ensimmäistä ja Islanders kolmannen. Tiistaina Islanders janoaa punttien tasoittamista kotikaukalossaan, kun joukkueet kohtaavat viimeistä kertaa runkosarjassa.
Todennäköistä on sekin, että kohtaaminen on joukkueille koko kauden viimeinen. Islanders on matkalla pudotuspeleihin, mutta Rangersin taival uhkaa loppua ennen aikojaan. Rangersilla on matkaa idän viimeiseen villi kortti -pudotuspelipaikkaan ja myös Islandersiin kuusi pistettä. Rangersin pudotuspelihaaveiden kannalta paikallisottelu on siis elintärkeä. Jos kumpikin joukkue selviäisi pudotuspeleihin, vaatisi keskinäisen ottelusarjan toteutuminen ensimmäisen tai jopa toisen kierroksen selvittämistä.
Tiistaina kaukalossa nähdään suomalaisista ainakin Rangersin Kaapo Kakko ja Islandersin Leo Komarov. Rangers on saanut kirivaihteen silmään oikeaan aikaan ja voittanut kolme peliä peräkkäin. Pisteitä on irronnut nihkeilläkin suorituksilla.
- Tärkein asia juuri nyt on voittaa pelejä ja löytää keinot saada kaksi pistettä. Teimme sen tänään ja menemme eteenpäin, Rangersin ruotsalainen pistenikkari Mika Zibanejad tuumi seuran verkkosivuilla San Jose Sharksista otetun 3-2 voiton jälkeen.

NYR-LAK: Kakko viimeistelee Chytilin upeasta syötöstä

Haulaton muttei hauliton Hurricanes
Carolina Hurricanes myi pelaajasiirtojen takarajalla suomalaishyökkääjänsä Erik Haulan ja Eetu Luostarisen Florida Panthersiin ja Janne Kuokkasen New Jersey Devilsiin, mutta sinivalkoista väriä hurrikaaneihin tuovat tehomiehet Sebastian Aho, Teuvo Teravainen ja Devilsistä maanantaina hankittu puolustaja Sami Vatanen.
Hurricanes isännöi tiistaina Dallas Starsia, joten kaukalossa nähdään komea suomalaiskattaus. Aho, Teräväinen ja Vatanen pääsevät mittaamaan taitojaan Starsin Roope Hintzin, Esa Lindellin ja Miro Heiskasen kanssa. Haula oli parhaimmillaan hyvä maalintekijä Hurricanesille, mutta loukkaantumiset pilasivat osan ajasta. Luostarinen ja Kuokkanen pelasivat enimmäkseen AHL:n puolella.
Ahon ja Teräväisen johdolla Hurricanesilla on tulivoimaa ja juonikkuutta, johon vastaamisessa Starsin Tyler Seguinilla, Jamie Bennillä ja Corey Perryllä on täysi työ. Bennille seuraava maali on NHL-uran 300:s. Panthersista Hurricanesiin siirtynyt Vincent Trocheck syventää Hurricanesin hyökkäyskalustoa entisestään.
- Vincent tuo taitoelementtejä ja kilpailuhenkeä, jotka sopivat meidän pelityyliimme. Hän on oikealta laukova sentteri, joka on erinomainen B-pisteen kaarella, Hurricanesin GM Don Waddell kuvaili seuran verkkosivuilla.

VGK-CAR: Haula ohittaa Fleuryn

Lightning aloittaa kotiotteluiden jakson
Itäisen konferenssin ja koko sarjan kärkijoukkue Bruins on kerännyt 90 pistettä. Toisena oleva Tampa Bay Lightning on viiden pisteen päässä ja omaa mahdollisuudet ykköstilaan runkosarjassa.
Hyvä tilaisuus pistepotin kartuttamiseen alkaa tiistaina, jolloin Lightning polkaisee käyntiin viiden peräkkäisen kotiottelun jakson. Ensimmäisenä vastassa on tuttu kilpakumppani Toronto Maple Leafs, joka on Atlantic-divisioonassa Bruinsin ja Lightningin jälkeen kolmantena. Maple Leafs on jäänyt Lightningista jo 13 pisteen päähän, joten kakkossijan hamuamisen sijaan Maple Leafsin (82 pistettä) päätehtävä on pitää Florida Panthers (80) takanaan.
*** ***Lisää aiheesta: [Power Rankings: Bruins kärkeen, Vegas ja Rangers kovassa nousussa]
Maple Leafsin suomalaisten määrä tuplaantui pelaajasiirtojen takarajalla, kun Kasperi Kapanen sai kaverikseen Miikka Salomäen Nashville Predatorsista.
Muuta seurattavaa
Kierroksen muut ottelut ovat Montreal Canadiens - Vancouver Canucks, Philadelphia Flyers - San Jose Sharks, Detroit Red Wings - New Jersey Devils, St. Louis Blues - Chicago Blackhawks, Minnesota Wild - Columbus Blue Jackets, Nashville Predators - Ottawa Senators, Arizona Coyotes - Florida Panthers ja Anaheim Ducks - Edmonton Oilers.