laine, matthews 1

Keskiviikon neljän ottelun kierroksen huomio kiinnittyy Winnipeg Jetsin ja Toronto Maple Leafsin väliseen taistoon, jossa tulokassopimustensa viimeistä kautta pelaavat Patrik Laine ja Auston Matthews kohtaavat ensimmäistä kertaa tällä kaudella. Lisäksi NHL:n pistepörssin jaetulle kärkipaikalle nousseen Mikko Rantasen Colorado Avalanche saa vieraakseen Tampa Bay Lightningin.

Keskiviikkona nähdään jäällä myös Erik Haulan tähdittämä Vegas Golden Knights, joka on päässyt viime otteluissaan mainioon vireeseen. Ritarit saavat vastaansa kotikaukalossaan Vancouver Canucksin. Kierroksen neljännessä ottelussa Florida Panthersin Aleksander Barkov ja Juho Lammikko lähtevät metsästämään pisteitä Valtteri Filppulan ja Leo Komarovin New York Islandersilta.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Laine ottaa mittaa Matthewsista
Kolmen ottelun voittoputkessa paahtava Winnipeg Jets saa keskiviikkona vieraita Torontosta, kun Maple Leafs saapuu Bell MTS Placeen. Torontolaisryhmä aloitti kautensa erittäin väkevästi, mutta meno on sen jälkeen hiipunut, ja nyt Mike Babcockin miehistö on hävinnyt kaksi viimeistä kamppailuaan.
Ottelun kaksi seuratuinta hahmoa ovat isäntien Patrik Laine sekä vieraiden Auston Matthews. Laineen ruuti on ollut kovista laukausmääristä huolimatta hyvin märkää ja pistesaalis on odotuksiin nähden vielä varsin vaisu (9 ottelua, 3+2=5). Matthews on puolestaan jätetty maaleitta kolmessa viimeisessä kamppailussaan, mutta kokonaissaldo on kuitenkin kiitettävä (9 ottelua, 10+6=16).

WPG-VAN: Laine iskee ylivoimamaalin

Keskiviikon kohtaaminen on monella tapaa hyvin mielenkiintoinen, sillä sekä Laineen että Matthewsin nykyiset tulokassopimukset umpeutuvat kuluvan kauden jälkeen ja molemmat herrat saanevat roiman palkankorotuksen.
- Ihmiset ovat puhuneet meistä siitä lähtien kun tulimme liigaan, mutta me molemmat tiedämme, ettei kyse ole vain meistä. Medialla ja kannattajilla on tapana nostaa yksilöt aina jalustalle. Joukkueiden menestys on kuitenkin tärkeintä, Laine kiteytti.
Rantanen ja Avalanche vahvassa myötätuulessa
Colorado Avalanchen ykkösketjua ei turhaan suitsutettu ennen kauden alkua. Gabriel Landeskog - Nathan MacKinnon - Mikko Rantanen on ollut mielettömässä iskussa ja kantanut joukkuetta eteenpäin esimerkillisesti.
MacKinnon (8+7=15) ja Rantanen (4+12=16) ovat saalistaneet pisteitä Avalanchen kauden jokaisessa kamppailussa, ja kapteeni Landeskog on iskenyt viimeiseen viiteen peliin tehot 5+3=8. Pistepörssin jaetulle kärkipaikalle maanantain ottelun jälkeen noussut Rantanen on pelaamassa hurjaa kautta ja Laineen tavoin myös hänen tulokassopimuksensa umpeutuu ensi kesänä.
- Ketjumme on toiminut erittäin hyvin tähän mennessä, mutta myös joukkueemme on mielestäni suorittanut kokonaisuutena mallikkaasti. Päättynyt vieraskiertue oli rankka, mutta pystyimme voittamaan neljästä ottelusta kolme, mikä kertoo joukkueemme laadusta, Rantanen sanoi.
Avalanche isännöi keskiviikkona Tampa Bay Lightningia, jonka laaja ja laadukas hyökkäyskalusto tarjoaa denveriläisille kovan haasteen.

PHI-COL: MacKinnon tarjoilee paikan Rantaselle

Vegasin ritarien rautainen puolustus
Vegas Golden Knights hävisi viidestä ensimmäisestä ottelustaan peräti neljä, mutta nyt palaset ovat loksahtelemassa paikoilleen lähes viime kauden tyyliin ja ritarit ovat päässeet kolmen ottelun voittoputkeen. Huomionarvoista voitoissa on ollut se, että Gerard Gallantin miehistö on puolustanut erittäin kurinalaisesti eikä punalamppu ole syttynyt ykköstorjuja Marc-Andre Fleuryn selän takana kolmessa viime kamppailussa kuin vaivaiset kaksi kertaa.
Golden Knights saa keskiviikkona vieraakseen Vancouver Canucksin. Vegas on joukkueista selvästi lähempänä täyttä pistepottia. Isäntien Erik Haula ja vieraiden Markus Granlund janoavat onnistumisia, sillä molemmat ovat osuneet tämän kauden otteluissa vasta kerran.
Filppula ja Komarov kaatamaan panttereita
New York Islandersin Valtteri Filppula ja Leo Komarov pääsevät punomaan juoniaan umpisurkeasti kautensa avanneen Florida Panthersin pään menoksi. Konkarihyökkääjä Filppula on löytänyt erinomaisesti paikkansa saarelaisten kolmosketjusta ja tehtaillut seitsemässä ottelussa tehot 4+2=6. Viime viikon torstaina kokenut suomalaissentteri vietti kolmen tehopisteen iltaa (2+1), kun Los Angeles Kings kaatui vieraissa näyttävästi lukemin 7-2.
Filppulan vierellä viilettänyt Komarov on puolestaan ollut tärkeä lenkki päävalmentaja Barry Trotzin luotsaamassa ryhmässä, jossa työmoraali ja kurinalainen puolustaminen ovat olleet pääteemoja.
Lisää aiheesta: [Predators voimalla Power Rankings -listan kärkeen]
Canucks odottaa Petterssonin paluuta
Canucks toivoo kuumeisesti, että tulokaskautensa erinomaisesti aloittanut Elias Pettersson toipuisi pian täyteen pelikuntoon. Pettersson sai aivotärähdyksen 13. lokakuuta Panthersia vastaan pelatussa ottelussa. Nuorukainen on kuitenkin jo harjoitellut joukkueen mukana ja on omien sanojensa mukaan tuntenut olevansa valmis pelaamaan.
- Olo on tällä hetkellä hyvä, mutta pelaaminen on vielä epävarmaa. Nämä olivat vasta ensimmäiset harjoitukset kaukalossa, joten ymmärrän, että toiminnassa täytyy mennä päivä kerrallaan, Pettersson kommentoi tiistain harjoitusten jälkeen.
Muuta seurattavaa
Canucksin Chris Tanev pelaa keskiviikkona NHL-uransa 400. runkosarjaottelun. Islandersin Valtteri Filppula on kolmen maalisyötön päässä 300 syöttöpisteen rajasta. Jetsin Dustin Byfuglien on puolestaan vain yhden pinnan päässä NHL-uransa 500. tehopisteestä.
Jets haki tiistain aamuharjoituksissa pieniä ketjumuutoksia. Yksi muutoksista oli Laineen nostaminen ykkösketjuun Blake Wheelerin ja Mark Scheifelen vierelle.