Barkov_Koivu

Perjantain NHL-kierroksella suomalaisten suurin huomio kiinnittyy Florida Panthersin ja Minnesota Wildin kohtaamiseen, jossa Aleksander Barkov isännöi Wildin Mikko Koivua ja Mikael Granlundia. Kummallakin joukkueella on edessään iso työ pudotuspelipaikan saavuttaakseen.

Kierroksen muissa otteluissa Rasmus Ristolaisen Buffalo Sabres isännöi Valtteri Filppulan ja Jori Lehterän Philadelphia Flyersia, Antti Raannan Arizona Coyotes kohtaa Washington Capitalsin ja Calgary Flames Montreal Canadiensin.
Suomalaistähdet vastakkain
Panthersin ja Wildin kohtaaminen on myös suomalaistähtien kohtaaminen. Panthersin Aleksander Barkov on suomalaisten pistepörssin kärjessä tehoin 11+19=30. Wildin Mikael Granlund on seitsemäntenä pistein 7+14=21, mutta hän menetti alkukaudesta viisi ottelua loukkaantumisen vuoksi. Mikko Koivu on tehnyt pisteet 5+11=16. Hän katkaisi edellisessä ottelussa 11 ottelun pisteettömän putken ja teki ensimmäisen maalinsa lähes kahteen kuukauteen.

Wild palasi Senators-ottelussa voittokantaan kahden tappiollisen ottelun jälkeen.
- Eihän se olisi käynyt päinsä, että olisimme joutuneet lähtemään Floridaan kolmen ottelun tappioputkessa. Luulenpa joukkueesta tuntuvan nyt aika paljon paremmalta, Wildin päävalmentaja Bruce Boudreau veisteli seuran verkkosivuilla.
Panthers pitkästä aikaa kotikaukaloon
Panthers voitti vieraskiertueensa viidestä ottelusta kaksi. Ennen vuoden vaihtumista joukkue pelaa neljä kotiottelua, joista ensimmäisessä vastaan asettuu Wild. Panthers on yhdeksän pisteen päässä Itäisen konferenssin pudotuspelipaikasta. Wild on niukasti Lännen pudotuspeliviivan alapuolella.
Panthers kukisti edellisessä ottelussaan Coyotesin.
- Kolmannessa erässä näytimme identiteettimme mukaiselta joukkueelta. Pelasimme kovaa ja nopeasti. Näytimme osaamistamme oikeaan aikaan, Panthersin päävalmentaja Bob Boughner viittasi seuran verkkosivuilla edellisottelun nousuun kahden maalin takaa-ajoasemasta 3-2-voittoon.
Capitals ei anna Coyotesille armoa
Tällä kaudella 23 kertaa punalampun sytyttänyt Capitalsin venäläistykki Aleksandr Ovetshkin jakaa maalipörssin kärkipaikan maanmiehensä Nikita Kutsherovin kanssa. Capitalsin Ovetshkin, Nicklas Bäckström, Jevgeni Kuznetsov ja kumppanit ovat kova haaste mille tahansa puolustukselle, mutta perjantain ottelussa maalit voivat olla montaa muuta peliä helpommin saatavilla. Coyotes on päästänyt sarjan joukkueista eniten maaleja ja hävinnyt seitsemän ottelua peräkkäin.

  • Täytyy muistaa, että Coyotes on pelannut ihan hyvää jääkiekkoa. He eivät ole pelanneet huonosti niissä otteluissa, jotka olen heiltä nähnyt. Heillä on nuori joukkue, eikä aina pidä katsoa otteluiden lopputuloksia. Katson mieluummin heidän pelaamistaan. Edellisessä kohtaamisessa he osoittivat, kuinka lahjakkaita he ovat, Capitalsin päävalmentaja Barry Trotz viittasi seuran verkkosivuilla edelliseen kohtaamiseen, jonka Capitals voitti vasta jatkoajalla.
    Sabres yrittää katkaista tappioputkensa
    Sabres on hävinnyt kolme ottelua peräkkäin, eikä joulukuun yhdeksästä ottelusta ole kertynyt kuin kaksi voittoa. Pisteitä on kertynyt seitsemän, ja tappiot ovat olleet pääasiassa niukkoja. Perjantain kierroksella Sabres kohtaa Flyersin, joka on saalistanut joulukuun yhdeksästä ottelustaan 14 pistettä.
    Canadiens vieraskiertueen kolmannella pysäkillä
    Canadiens on ottanut joulukuussa seitsemästä ottelusta kolme voittoa. Nyt joukkue on neljän ottelun vieraskiertueella, jonka kolmannessa ottelussa vastassa on Flames. Kumpikin tarvitsee pisteitä pysyäkseen taistelussa pudotuspelipaikoista.

Kummallakin joukkueella on takanaan voitto edellisestä ottelustaan, kun Flames kukisti Bluesin ja Canadiens Canucksin. Canadiensin puolustaja Shea Weber on loukkaantuneena, ja Brett Lernout kärkkyy taas peliaikaa.
- Olen parantanut luisteluani ja kehittynyt syksyn aikana. Olen pelannut Lavalissa noin 20 minuuttia per ottelu ja saanut itseluottamukseni kohdalleen, Lernout, 22, kertaa AHL:stä saamiaan oppeja Canadiensin verkkosivuilla.
Muuta seurattavaa
Flyersin maalivahti Brian Elliottille seuraava ottelu on NHL-uran 400:s. Wildin Matt Cullen pelaa 1 400. runkosarjaottelunsa. Flamesin Jaromir Jagrin pelikunto on vielä epävarma. Tshekkikonkari kärsii alavartalovammasta. Wildin maalivahti Devan Dubnyk harjoitteli keskiviikkona joukkueen kanssa, mutta hänenkään pelikunnostaan ei ole vielä varmuutta. Canadiensin Artturi Lehkonen parantelee vielä alavartalovammaansa.