Teravainen_Aho_Mcdonagh_1

NHL:ssä pelataan keskiviikkona 15 ottelua. Suomalaispelaajia on tositoimissa kahta vaille kaikissa otteluissa. Minnesota Wild isännöi Buffalo Sabresia, joka on hävinnyt kuusi ottelua peräkkäin. Mikael Granlundin viime otteluiden vire antaa hyvät lähtökohdat seuraaviin otteluihin. Vielä kovemmassa iskussa ovat olleet Carolina Hurricanesin Teuvo Teräväinen ja Sebastian Aho, jotka yrittävät keskiviikkona rokottaa New York Rangersia. Suomalaisten pistepörssin kärkimies Aleksander Barkov isännöi Florida Panthersin kanssa Leo Komarovin Toronto Maple Leafsia. Mikko Rantasen Colorado Avalanche puolestaan pelaa Dallas Starsia vastaan.

Pittsburgh Penguinsin viime viikot eivät ole sujuneet suunnitelmien mukaan. Sidney Crosbyn maaliton putki sentään katkesi, mutta nyt Jevgeni Malkin on loukkaantuneena. Jake Guentzel pääsee Malkinin paikalle, kun Penguins kohtaa Vancouver Canucksin. Calgary Flamesin Johnny Gaudreau ja Sean Monahan ovat sen sijaan olleet tehokkaina ja pelaavat keskiviikkona Columbus Blue Jacketsia vastaan. Sabresin tavoin myös Philadelphia Flyers on tappioputkessa, jolla on nyt mittaa viisi ottelua. Flyers kohtaa New York Islandersin.
Kierroksen muut ottelut ovat Detroit Red Wings - Edmonton Oilers, New Jersey Devils - Boston Bruins, Washington Capitals - Ottawa Senators, Tampa Bay Lightning - Chicago Blackhawks, Nashville Predators - Montreal Canadiens, Arizona Coyotes - San Jose Sharks, Anaheim Ducks - Vegas Golden Knights ja Los Angeles Kings - Winnipeg Jets.
Suomalaishurrikaanit hakevat jatkoa onnistumisilleen
Sebastian Ahon kauden 15 ensimmäistä ottelua olivat vain tyyntä myrskyn edellä. Aho jäi noissa otteluissa maaleitta, mutta on nyt päässyt maalin makuun neljässä ottelussa peräkkäin. Hurricanesin suomalaiskaksikon Aho - Teuvo Teräväinen tahti on ollut viime otteluissa muutenkin kova. Teräväinen on summannut neljässä ottelussa pisteet 5+5 ja Aho 4+5.
Video: Aho laukoo ylivoimalla suoraan syötöstä
Keskiviikkona Hurricanes pelaa kotikaukalossaan New York Rangersia vastaan.
Rangersin alakerta maalivahti Henrik Lundqvistin johdolla heittää hyvän haasteen Hurricanesin suomalaistehoilijoille. Hurricanes on napannut viidestä edellisestä ottelustaan yhteensä seitsemän pistettä. Myös Rangersin viiden viimeisimmän ottelun saldo on kolme voittoa. Hurricanesille keskiviikon kamppailu on neljän kotiottelun putken toinen peli.
- Tämä on meille iso mahdollisuus. Tästä tulee hyvä ja hauska viikko. Tämä on erityinen viikko muutenkin Yhdysvalloissa, koska kiitospäivä on tulossa. Monet ihmiset matkustavat, ja otteluissa on paljon perheitä. Meidän on pelattava hyvin, Hurricanesin päävalmentaja Bill Peters sanoi seuran verkkosivuilla.

Granlund hyvässä pistevireessä
Mikael Granlund lähti tähän kauteen uransa paras NHL-kausi takanaan, mutta heti alkukaudesta tullut nivusvamma pakotti hyökkääjän sairastuvalle lähes kolmeksi viikoksi. Granlund on pelannut nyt 15 ottelua pistein 3+9=12. Neljässä viime ottelussa hän on tehnyt tehot 2+5, joten suunta on oikea. Mikko Koivu on kerännyt 20 ottelussa tehot 4+8.

Wild pelaa keskiviikkona Sabresia vastaan. Sabresin Rasmus Ristolainen on edelleen sivussa ylävartalovamman vuoksi. Granlund teki edellisen ottelun päätöserässä kaksi maalia, mutta Devils voitti lopulta jatkoajalla.
- On mukava tehdä maaleja, mutta loppujen lopuksi hävisimme ottelun. Kun laukoo kiekkoa, toivoo sen menevän maaliin. Joskus ne menevät ja joskus eivät, Granlund tuumi Wildin verkkosivuilla.
Pysäyttääkö Blue Jackets Gaudreaun ja Monahanin?
Yksi viime viikkojen kuumimmista kaksikoista on ollut Calgary Flamesin Johnny Gaudreau ja Sean Monahan. Flames on voittanut neljä viidestä viimeisimmästä ottelustaan. Gaudreau on tehnyt kymmenessä viime ottelussaan pisteet 8+11. Monahan on säestänyt tehoin 7+7. Tehokaksikko tarjoaa hyvän haasteen Blue Jacketsin puolustukselle, johon kuuluu myös Markus Nutivaara.

Sinitakkien ykkösmaalivahti Sergei Bobrovski on ollut vahvassa vireessä ja jatkaa maalilla keskiviikkonakin. Joonas Korpisalo toimii näin ollen luukkuvahtina. Blue Jackets on voittanut neljä ottelua peräkkäin.
Guentzel Malkinin paikalle
Sidney Crosbyn (6+10) tehottomuus on herättänyt viime aikoina keskustelua. Penguinsin sisäisen pistepörssin kärjessä ovat Phil Kessel (8+16) ja Jevgeni Malkin (7+14), joista viimeksi mainittu on nyt sivussa ylävartalovamman takia. Vakavasta loukkaantumisesta ei ole kyse, mutta keskiviikon Canucks-ottelu jää venäläishyökkääjältä väliin. Jake Guentzel ottaa Malkinin paikan kakkosketjun keskellä.
- En ole huolissani. Guentzel on ennenkin pelannut sentterinä ja on hyvä kahden suunnan pelaaja. Hän tuntee pelipaikan, koska on pelannut keskushyökkääjänä yliopistosarjassa, Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan tuumi seuran verkkosivuilla.
Flyers haluaa katkaista tappioputkensa
Flyers kärsi tiistaina viidennen peräkkäisen tappion ja yrittää palata voittokantaan kohdatessaan keskiviikkona Islandersin. Urakka ei tule olemaan helppo, koska Islanders on napsinut viime aikoina pisteitä mukavaan tahtiin. Islandersin tehomiehet ovat olleet John Tavares (15+8), Josh Bailey (4+19) ja Anders Lee (11+10). Flyersin pistepörssin kärkikolmikon muodostavat Jakub Voracek (6+20), Sean Couturier (12+10) ja Claude Giroux (9+13).

Neljä pistettä Flyersia enemmän saalistanut Islanders on kiinni pudotuspelipaikassa. Islanders on myös tehnyt 15 maalia enemmän ja päästänyt viisi enemmän kuin Flyers.
- Emme mielestäni pelanneet huonoa jääkiekkoa. Pienet asiat käyvät juuri nyt kalliiksi peleissämme. Alivoimapelaamisemme pitäisi olla parempaa, Flyersin Couturier kertoi tiistain tappiollisen Canucks-ottelun jälkeen NHL.comin Mike Cranstonille.
Muuta seurattavaa
Hurricanesin Justin Williams pelaa 1 100. runkosarjaottelunsa, Canucksin Loui Eriksson 800. runkosarjaottelunsa ja Oilersin Mark Letestu 500. runkosarjaottelunsa. Starsin Kari Lehtonen on sivussa henkilökohtaisten syiden vuoksi, ja Canadiensin Artturi Lehkonen on loukkaantuneena.