laine-rantanen

Perjantaina NHL:ssä nähdään neljän ottelun kierros, ja jokaisessa ottelussa nähdään suomalaisväriä.

Markus Nutivaaran, Jussi Jokisen ja Joonas Korpisalon Columbus Blue Jackets kohtaa Jori Lehterän ja Valtteri Filppulan Philadelphia Flyersin. Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen lähtevät haastamaan New York Islandersia. Patrik Laineen ja Joel Armian Winnipeg Jets saa vastaansa Mikko Rantasen Colorado Avalanchen. Esa Lindell, Julius Honka ja Kari Lehtonen kohtaavat St.Louis Bluesin.
Aho vastaan Barzal
Metropolitan-divisioonassa kamppaillaan tärkeistä pisteistä, kun viimeisellä pudotuspelipaikalla keikkuva Carolina Hurricanes kohtaa kaksi pistettä joukkuetta perässä olevan New York Islandersin.
Long Islandilla saatiin hieman lohtua heikon jakson keskelle, kun joukkue kaatoi New Yorkin paikallisottelussa New York Rangersin, mutta otteiden täytyy parantua pudotuspelihaaveita ajatellen.

Carolina taas on ollut Sebastian Ahon paluun jälkeen erinomaisessa vireessä, vaikka New Jersey Devils nappasikin pisteet mukaansa torstaina. Ahon kolmen ottelun pisteputki meni tuolloin poikki, mutta nuorukainen on silti takonut neljään otteluun kuusi tehopistettä, ja paluu on sujunut erinomaisesti.
- Kaikki tietävät, millä sijoituksella nyt olemme, ja että Islanders on meidän päävastustajiamme. Meillä on mahdollisuus parantaa asemia perjantaina, ja kohtaamme heidät vielä muutamaan otteeseen loppukauden aikana, Hurricanesin hyökkääjä Jeff Skinner totesi seuran verkkosivuilla.
Avalanchella mahdollisuus revanssiin
Jets ja Avalanche kohtasivat reilut pari viikkoa sitten, ja silloin Winnipegissä päästiin juhlimaan selvää 3-0 voittoa.
Jetsin tilanne pudotuspelejä ajatellen on parempi, mutta edellisestä kolmesta ottelusta kotona kaksi on päättynyt tappioon. Helpottava voitto Washington Capitalsista antoi varmasti joukkueelle itseluottamusta.
Lisää aiheesta: [Rantasella päällä kauden pisin maaliton putki]
Mikko Rantanen on pelannut nyt jo 11 ottelua ilman maaleja. Hän on kuitenkin aina ollut hyvässä vireessä Jetsiä vastaan, ja Coloradossa varmasti toivotaankin, että revanssin lisäksi Rantanen saa ruutinsa kuivaksi.
- He ovat aina hyviä kotonaan. Heillä on todella isokokoinen joukkue, ja meidän täytyy olla perjantaina parhaimmillamme. Winnipeg on vaikea paikka pelata, ja meidän täytyy olla valmiina haasteeseen, Avalanchen hyökkääjä Blake Comeau totesi seuran verkkosivuilla.
Riittääkö Columbuksen puristus?
Metropolitan-divisioonan herkkupalassa Columbus Blue Jackets kohtaa kovassa vireessä olevan Philadelphia Flyersin. Jackets jahtaa viimeisellä pudotuspelipaikalla olevaa Hurricanesia, ja pisteet kotipeleistä ovatkin tässä jahdissa elintärkeitä.
Flyers ei ole jäänyt ilman pisteitä seitsemään otteluun, ja koska joukkue taipui tiistaina kotonaan Devilsille, odotettavissa on varmasti sähköinen ottelu.

Flyersin hyökkäjä Claude Giroux on ollut tällä kaudella hurjassa vireessä. 66 pistettä oikeuttaa sarjan pistepörssissä jaettuun seitsemänteen sijaan. Hän seilaa tällä hetkellä neljän ottelun maaliputkessa, mikä sivuaa miehen omaa ennätystä.
Dallasissa haetaan voittoa
Dallasissa ollaan mielenkiintoisessa tilanteessa, sillä erinomaisesti kauden pelanneet Dallas Stars ja St. Louis Blues lähtevät otteluun tappiot alla edellisistä otteluistaan.
Stars koki melkoisen nöyryytyksen, kun sarjan pohjilla oleva Vancouver Canucks haki vierasryöstön loppulukemin 0-6. Blues taas joutui taipumaan ensiksi Pittsburgh Penguinsille, ja sen jälkeen Nashville Predatorsille.
Starsin erinomainen hyökkäys on pelastanut joukkueelle tärkeitä pisteitä, mutta puolustuspäässä on ollut vaikeaa. Bluesin erinomainen puolustus tulee olemaan kova testi Dallasin nimimiehille.

 • Pelkästään tilanne sarjassa riittää motivoimaan joukkuetta tuollaisen tappion jälkeen. Pudotuspeleihin pääseminen vaatii paljon voittoja, ja meillä ei ole niitä vielä riittävästi, Starsin päävalmentaja Ken Hitchcock sanoi.
  Lindellin teho jäänyt vaille huomiota
  Esa Lindell pelaa Starsin takalinjoilla erinomaista kautta. Tällä kaudella 57 otteluun on syntynyt 23 tehopistettä, mutta kaikista vakuuttavin on kuitenkin miehen plus-miinuslukema. Se on 19 pykälää plussan puolella, ja sillä tuloksella Lindell jakaa puolustajien tilastojen kuudetta sijaa.
  Uran ennätyspisteet ovat jo syntyneet, ja peliaikaa kilahtaa tilille ottelusta riippuen vähintään 20 minuuttia. Vantaalainen on vakuuttanut Starsin päävalmentaja Ken Hitchcockin ja vastuuta tulee myös varmasti jatkossa.
  Edelliseen kauteen verrattuna peliaikaa on myös siunaantunut ylivoimalla, ja Lindell on Starsin pudotuspelihaaveiden kannalta iso palanen.
  Lisää aiheesta: [NHL-fanit ovat osa isoa kiekkoperhettä]
  Muuta seurattavaa
  Hurricanesin hyökkääjä Jeff Skinner lähestyy 200 maalin rajapyykkiä. Nyt kasassa on 199 osumaa, ja kolmen ottelun maaliputki lupailee hyvää perjantaita ajatellen.
  Flyersin hyökkääjä Claude Giroux'lla on sama tilanne kuin Skinnerillä. Nyt kasassa on 199 maalia, ja Giroux lähtee jahtaamaan rajapyykkiä neljän ottelun maaliputkessa.